-
2025. január 1-jén több ponton módosultak a kiskereskedelmi adó szabályai. Ezek közül a legfontosabb, hogy a platformon (online piactéren) keresztül végzett kiskereskedelmi tevékenység után 2025-től a platformüzemeltető fizeti meg a kiskereskedelmi adót, mivel ő lesz az adó alanya – írja a nak.hu.
A kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Kiskertv.) 2025. január 1-jei módosítása következtében a kiskereskedelmi adó alanyává válik az a platformüzemeltető, aki kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosít piacteret.
A kiskereskedelmi tevékenységet a Kiskertv. két paraméter alapján definiálja: a tevékenység a törvényben felsorolt ágazatba tartozik, és a vevő magánszemély is lehet. (Kiskertv. 1. § 1. pont) Amennyiben ezen feltételek teljesülnek, akkor a tevékenység kiskereskedelmi tevékenységnek minősül a Kiskertv. szempontjából.
Még mielőtt belemerülnénk a Kiskertv. módosításaiba első körben azt kell tisztázni, hogy azok a termelők, akik a saját maguk által megtermelt terményeiket értékesítik magánszemély vevőnek alanyai-e egyáltalán a kiskereskedelmi adónak, ugyanis ebből kiindulva kell megítélni a platformüzemeltető esetleges adóalanyiságát is – olvasható a nak.hu cikkében.
A mezőgazdasági termelők az általuk megtermelt javak értékesítése során nem végeznek kiskereskedelmi tevékenységet – fotó: pixabay.com
A KSH egy korábbi álláspontjának értelmében:
„Statisztikai szempontból a mezőgazdasági őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése (akár piacon, akár interneten keresztül) beletartozik a TEÁOR’08 01 Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások tételeibe. Az értékesítéshez statisztikai szempontból tehát nem szükséges külön kereskedelmi kód felvétele.”
A fenti szakmai iránymutatásból kiindulva, a mezőgazdasági termelők az általuk megtermelt javak értékesítése során nem végeznek kiskereskedelmi tevékenységet, így azok a platformüzemeltetők, akik kizárólag az említett gazdálkodói körnek biztosítanak piacteret, nem tartoznak a Kiskertv. alanyi hatály alá, hiszen nem kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosítanak platformot.
2025. január 1-jén életbe lépett a TEÁOR’25 nómenklatúra, aminek következtében a TEÁOR’08 2024. december 31-ével hatályát veszítette. A KSH idézett álláspontja még a TEÁOR’08 nómenklatúra alapul vételével született.
A KSH a NAK ismételt megkeresésére újfent megerősítette, hogy „a TEÁOR’25 nómenklatúra életbe lépésével a TEÁOR’25 01 Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások tételeibe továbbra is beletartozik statisztikai szempontból a mezőgazdasági őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése és az értékesítéshez statisztikai szempontból továbbra sem szükséges külön kereskedelmi kód felvétele.
Statisztikai szempontból kereskedelmi tevékenységnek a beszerzett áruk átalakítás nélküli, haszonnal történő tovább értékesítését tekintjük. Mivel a saját maga által megtermelt javat értékesíti és nem vásárolt terméket, így statisztikai szempontból az őstermelők által végzett növénytermesztés, állattenyésztés keretében megtermelt javak értékesítése nem minősül kereskedelmi tevékenységnek.”
A fentiek összegzéseképpen megállapítható tehát, hogy azok a platformüzemeltetők, akik a saját maguk által megtermelt javaikat értékesíteni kívánó mezőgazdasági termelőknek biztosítanak online piacteret 2025. január 1-jétől nem lesznek alanyai a kiskereskedelmi adónak – írja a nak.hu.