Bene Zoltán, a Karintia Kft. vezetője Újra érték a minőség címmel tartott előadást a Kalászos növények – fókuszban a minőség Agroinform webináriumon.

Bevezetőjében megjelölte a gabonatermesztés fő kihívásait: a klímaváltozást, az inputanyagárak magas szintjét  az alacsonyterményárakat és azok kihívásteli értékesítését.

"Az elmúlt tíz évben a mennyiségi szemlélet uralta a gazdák termesztési szokásait. Ennek következtében a bő termőképességű búzafajtákat keresték, a prémium búzatermesztés háttérbe szorult. Illetve az volt a hipotézis az orosz-ukrán háború kitörése előtt, hogy a keresleti piac végtelen lesz" – mondta.

Bene Zoltán, a Karintia Kft. vezetője

Bene Zoltán, a Karintia Kft. vezetője – Fotó: Karintia Kft.

"Fordulóponthoz értünk. Azt kell termelni, amire a piacnak igénye van" – hívta fel a figyelmet a szakember.

Hozzátette, hogy a megváltozott körülményekre a megfelelő reakció az alkalmazkodás.

Magyarországon eddig indokolatlanul, alacsonyabb minőségű gabonát állítottunk elő, ugyanakkor Keletről jellemzően ugyancsak alacsonyabb minőségű gabona érkezik. Nagyjából 80 százalékban használtuk a bő termést ígérő genetikákat és csupán 20 százalékban a prémium minőséget ígérő fajtákat. Úgy gondoljuk, hogy Magyarországon a prémium minőségű búzatermesztés lehet az egyik kiút a jelenlegi válságos helyzetből. Célzott, versenyképes, a piaci igényeknek megfelelő termelésre van szükség – hívta fel a figyelmet.

Hagyományosan Olaszország és Ausztria a fő exportpiaca a magyar gabonáknak. Olyannyira, hogy minden második búzaszem, ami exportra kerül, az Olaszországban talál gazdára. Fontos, hogy ismernünk kell az olasz és az ausztriai vevők igényeit.

Az olasz felvásárlók, szerényebb áron keresik az alacsonyabb minőségű termékeket is, de a prémium minőségért, amellyel szemben konkrét elvárásaik vannak, jelentős felárat hajlandók fizetni. Ez a felár jelenleg 20-25.000 ezer forint is lehet tonnánként. 1 hektárra vetítve ez több mint 100.000 ft többlet bevételt eredményezhet – emelte ki.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a magas fehérjemennyiség mellett prémium búzánál a fehérjeminőség  a fontos elvárás. Ez a tulajdonság – fehérjeminőség – fajtához kötött tulajdonság, tehát már a fajtaválasztáskor eldől.

A Karintia vezetője részletezte, hogy többek között a fehérje minőségét meghatározó, úgynevezett reológiai tulajdonságok, alveográfos, farinográfos, extenzográfos paraméterektől, vízfelvétel, tésztaformázás, P/L, W stb. függ a fehérjeminőség.

"Csoportunk nemesítői már több évtizede felismerték ez a tendenciát. Búzanemesítésünk folyamatában a minőségre történő szelekció az egyik fontos kritérium a terméshozam mellett" – mondta Bene Zoltán.

Az elmúlt évek termésátlagát vizsgálva bemutatta, hogy miközben Magyarországon mennyiségi búzatermesztésre törekednek a gazdák, az 5 éves, 5,26 tonnás országos termésátlag igencsak szerénynek mondható. Ez alulmúlja az osztrák termésátlagot, ahol- bár magasabb az országos termésátlag - mégis a prémium búza termesztése áll a fókuszban.

"Ha be kell érnünk egy 5-6 tonnás országos átlaggal, akkor felmerül a kérdés, hogy miért erőltetjük mindenhol a bő termőképességű fajták vetését" – vetette fel.

Fajtaválasztás további szempontjaként jelölte meg a nitrogénhasznosító képességet és a betegségekkel szembeni ellenállóképességet.

A klímaváltozás negatív hatásainak tompításának lehetséges módjairól is beszélt. Egyik lehetséges alkalmazkodási módnak a korai érést jelölte meg,  amennyiben  ez egy korai kalászhányással párosul, ugyanis ebben az esetben a korai érés érés ellenére a termésátlag nemhogy csökken, hanem számszerűsíthetően növekszik.

Javaslatunk, hogy a korai érésű és korai kalászhányású genetikákat alkalmazzuk! – emelte ki.

Hozzátette, hogy alternatíva lehet még a gazdák számára a durumbúza (Sambadur) termesztése is, amely jelenleg nemcsak jelentős felárral rendelkezik a lágybúzához képest, de Olaszországban, mivel nem önellátóak durumbúzából, minden évben jelentős iránta a kereslet.

Indexkép: Shutterstock

A Karintia Kft.-ről és a gabonatermesztésében rejlő lehetőségekről további információkat az alábbi elérhetőségeken olvashatsz:

Karintia Kft.

karintia.hu