Facebook poszt - mintegy mellesleg
Pénteken este hét óra körül jelent meg az Orosz Külügyminisztérium facebook oldalán a bejelentés, Az Orosz Föderáció Ipari és Kereskedelmi Minisztériuma: Az ásványi műtrágya-ellátás korlátozása a külföldi élelmiszerpiacok összeomlását okozhatja - címmel. A közleményben leírják, hogy az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium adott otthont egy ásványi műtrágya-piaci helyzetről szóló értekezletnek. Ezen az érintett szövetségi végrehajtó testületek, az ipari szövetség és az ásványi műtrágyagyártók képviselői vettek részt. A résztvevők megvitatták a logisztikai láncokkal és a szerződéses kötelezettségeik teljesítése érdekében jóhiszeműen nem teljesítő külföldi ügyfelekkel kapcsolatos jelenlegi nehézségeket.
"Az egekbe szökő globális gázárak miatt számos üzem csökkentette a műtrágyatermelést, ami csak növelte az orosz termékek iránti keresletet a világpiacon."
Az orosz ásványi műtrágyák környezetbarátak, és bármilyen talajban használhatók a szennyezés veszélye nélkül. Denis Manturov ipari és kereskedelmi miniszter megjegyezte, hogy Oroszország a világ három legnagyobb ásványi műtrágya-gyártója között van, ezért fontos szerepet játszik a globális élelmiszer-biztonság biztosításában, ami most minden eddiginél fontosabb, tekintettel az agráripari komplexumot fenyegető különböző természeti és ember által előidézett kockázatokra (éves aszályok és árvizek), amelyekkel az ország szembesül, valamint a világ népességének folyamatos növekedésére (évente kb. 1,25 százalékkal) és ennek megfelelően az élelmiszer-fogyasztás növekedésére.
Pénteken este hét óra körül jelent meg az Orosz Külügyminisztérium facebook oldalán a bejelentés, Az Orosz Föderáció Ipari és Kereskedelmi Minisztériuma: Az ásványi műtrágya-ellátás korlátozása a külföldi élelmiszerpiacok összeomlását okozhatja - címmel. Forrás: Facebook
Cinikus hangvételű kereskedelmi válaszcsapás
A jelenlegi helyzetben a mezőgazdasági termelők Európában és máshol nem kaphatják meg a leszerződött mennyiségű műtrágyát, a számos külföldi logisztikai cég felforgató tevékenységének, és annak, hogy megtagadják a termékek szállítását. Ezzel tagadhatatlanul azt kockáztatják, hogy lerontják az idei termést és ezáltal élelmiszerhiány alakul ki Nyugat-, és Kelet-Európa, Latin-Amerika, Dél-, és Délkelet-Ázsia országaiban. A probléma az, hogy nagyon nehéz, ha nem teljesen lehetetlen pótolni az orosz műtrágyakészleteket.
Figyelembe véve a külföldi logisztikai cégek magatartását és a kapcsolódó kockázatokat,
"az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium kénytelen volt felfüggeszteni az orosz műtrágya exportra rakodását mindaddig, amíg a fuvarozók újra el nem kezdik a szabályos munkát, és garanciát nem vállalnak a szerződés szerinti mennyiségű orosz műtrágya leszállítására."
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy az orosz mezőgazdasági termelők ásványi műtrágya igényét mennyiségben és választékban is maradéktalanul kielégítjük - zárul a minisztérium közleménye. A közleményt a TASSZ orosz hírügynökség is lehozta.
A jelenlegi helyzetben a mezőgazdasági termelők Európában és máshol nem kaphatják meg a leszerződött mennyiségű műtrágyát, a számos külföldi logisztikai cég felforgató tevékenységének, és annak, hogy megtagadják a termékek szállítását. Kép: Pixabay
Mi lesz ebből?
A lépés valószínűleg újból és erőteljesen felfelé hajtja majd a terményárakat. Az olyan műtrágyákat, mint a hamuzsír és a nitrogén, nagyrészt vonatokon és hajókon szállítják. Ezek a szállítási módok ukrajnai orosz invázió óta jórészt leálltak, mivel a külföldi szállítmányozók elkerülik a térséget. Ahogy mi is megírtuk számos nagy hajózási társaság, köztük a világ legnagyobb konténerhajó-üzemeltetői, az A.P. A Moller-Maersk A/S és a Mediterrane Shipping Co. ideiglenesen felfüggesztette az orosz kikötőkbe irányuló járatait.
A U.S. Geological Survey szerint 2017-ben a hamuzsírpiac 18 százalékát szállította Oroszország, a Scotiabank szerint pedig a többi műtrágya mellett az ammóniaexport 20 százalékát és a karbamid 15 százalékát is az ország adta. A műtrágyák árának tavalyi ralijáról egyetlen gazdának sem kell külön beszámolni, a fájdalmat Magyarországon is mindenki érezte. A további áremelkedés növelheti majd az inflációs nyomást a gazdákra, akik már most is lényegesen magasabb árat fizetnek az üzemanyagért, a gyomirtó vegyszerekért, a vetőmagért és a szezonális munkáért.
(Forrás: Facebook)