A PREGA X-en Umenhoffer Péter, a BIO-NAT Kft. cégvezetőjének moderálásával,

  • Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója,
  • Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős alelnöke,
  • Szeredi Attila, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének elnökségi tagja

egy kerekasztal-beszélgetés keretében járta körbe, milyen összefüggés van a talajmegújítás és precíziós megoldások között.

A precíziós gazdálkodás összehangolható a talajmegújító-rendszerrel. A talajmegújító-rendszer főbb alapelvei: a talajtakarás, a talajművelési rendszerben a menetszámok és a talajművelés mélységének fokozatos csökkentése, a biodiverzitás növelése, amely részben takarónövények alkalmazásával, részben főnövényeknél több kultúra együttes vetésével tevődik össze. Emellett, ha a talajélet megindul és a tápanyagfeltáródás megkezdődik, akkor kevesebb tápanyagot kell a rendszerbe juttatni, illetve a növényvédelem rovar és gombaölő szerek használata csökkenthető – mondta Szeredi Attila.

Umenhoffer Péter, a BIO-NAT Kft. cégvezetője

Umenhoffer Péter, a BIO-NAT Kft. cégvezetője – Fotó: Agroinform

Tapasztalatairól elmondta, hogy kötött talajon gazdálkodnak. Ahogy a menetszámot csökkentették és a talajt egyre sekélyebben művelték, javult a talaj vízbefogadó-képessége. Olyan területen, ahol körülöttük, hagyományos műveléssel gazdálkodtak, nagyobb esők után komoly vízállások voltak, míg náluk, nem volt vízállás.

Balázs Viktor azt emelte ki, hogy a mezőgazdasági intenzifikáció következtében a fizikai és a kémiai paramétereken volt a fókusz a hatékonyságnövelés és a terméseredmények maximalizálása  érdekében. Fél évszázad alatt a klímában bekövetkezett változások jelentősek, és ebben az állandó változásban kell valami új irányvonalat találnunk, amellyel a hatékonyság fenntartható – hangsúlyozta.

"Ismerjük a talajaink fizikáját és kémiáját. Ezek alapján nyújtunk különböző döntéstámogató rendszerekhez alapadatokat, amelyek segítségével termőzónákat tudunk kialakítani, lehatárolni. Úgy gondolkodunk, hogy a vetőmagmennyiséggel és a tápanyag-utánpótlással hatékonnyá tudjuk tenni mind költség, mind inputanyag-felhasználás szempontjából a növénytermesztést, de nem koncentrálunk a talajaink biológiai állapotára. A mai napig úgy beszélünk a talajainkról, hogy egy közeg, amely arra szolgál, hogy a vetőmagokból a későbbiek során növények képződjenek. Miközben a talajaink élőlények közössége, amelyben az élőlények interakciós hatással vannak egymásra. Az újdonságok és innovatív megoldások során erre mindenképpen figyelni kell" – mondta Balázs Viktor.

Talajmegújítás és precíziós megoldások kerekasztal-beszélgetés

Talajmegújítás és precíziós megoldások kerekasztal-beszélgetés – Fotó: Agroinform

Sokan azt hiszik, hogy a precíziós gazdálkodás a konvencionális növénytermesztés új eszköze. Szerintem nem így van – foglalt állást Hadászi László. Hozzátette, hogy a gazdálkodási formától független, hogy a megalapozott döntésekhez nem az átlagolás vagy az általánosítás a megfelelő módszer, hanem konkrét, mért adatok gyűjtése, elemzése. A precíziós eszközrendszer, a precíziós módszerek bármilyen gazdálkodási formában támogatást jelentenek.

A talajművelés egyik legfontosabb szempontja, hogy a talaj sohase maradjon takarás nélkül. Télen se! A mulcsot hagyó művelési módokat kell előnyben részesíteni, de előfordulhat, hogy egyszer-egyszer hozzá kell nyúlni az ekéhez. Magyarországon nagy probléma, hogy sokan akkor is ekét használnak, amikor annak használata indokolatlan. A 60-as 70-es évek technológiája elavultá vált napjainkra, viszont arra felkészülni, hogy a váltás nem lesz egyszerű, a korábbiakhoz képest más problémák jelentkeznek – ilyen volt az utóbbi években a pockok kártétele – és éveket vesz igénybe az átállás – hívta fel a figyelmet.

Általánosságban elmondta, hogy kell kerülni a taposást. "Ha csak annyit változtatunk, hogy a 6 soros rendszerről 8 soros rendszerre állunk át, jelentősen csökkenthető a taposás mértéke. Ha pedig 12 soros technológiára váltunk, akkor 20 százalék alá lehet csökkenteni a taposást. Kerüljük az átfedéseket és a kihagyásokat, erre a precíziós gépek ezeket lehetővé teszik, és ahol lehet a sort a sorköztől különböztessük meg" – emelte ki Hadászi László.

A PREGA X előadásai alapján készült cikkeinket itt olvashatod.

Indexkép: Agroinform