A 2022 májusi PREGA-n a differenciált műtrágyakijuttatás hatásvizsgálatát mutatta be Horváth Éva (Debreceni Egyetem) a kukorica termésparamétereire vonatkozóan.
Horváth Éva mutatta be a kísérleti eredményeket a PREGA-n – Fotó: Agroinform
A kísérletben három eltérő érésidejű kukoricahibridet (FAO 420, 340, 490) vizsgáltak olyan szempontból, hogy különböző dózisú nitrogén kijuttatása mellett
- nem öntözött és öntözött körülmények között milyen eltéresek tapasztalhatóak,
- milyen kapcsolat van a műtrágya és a relatív klorofilltartalom között,
- milyen összefügés van a relatív klorofilltartalom és a termés között,
- milyen kapcsolat van a műtrágyázás és a beltartalom között.
A kísérlet során többek között az alábbi következtetések fogalmazódtak meg:
- Az öntözés hatására csökken a növényekben a klorofillkoncentráció, ezáltal a nitrogénkoncentráció. Csapadékos évjáratban magasabb nitrogéndózis alkalmazására van szükség.
- A tavaszi alaptrágyázási technológia alkalmazásával mindhárom érésidejű hibrid esetében megbízható termésnövekedés érhető el.
- Mindhárom évben, mindhárom hibrid esetében a fejtrágyakezelésekben jelentősebb volt az öntözés fehérjetartalom-csökkentő hatása.
- Az öntözés statisztikailag nem befolyásolja a keményítőtartalom alakulását, a növekvő N-műtrágya hatására csökkent a kukorica keményítőtartalma.
- A tavaszi alaptrágya kijuttatása igazoltan növelte az olajtartalmat. Csapadékos évjáratban szükség lehet magasabb nitrogéndózis alkalmazására a kukoricaszerm olajtartalmának növelése érdekében.
|
Indexkép: Envato