A Proofminder csapata 2021-ben nyerte el a "leginnovatívabb agrár startup" címet a NAK TechLab ötletversenyen. A csapatot a Corteva Agriscience mentorálta. Az eseményről, és hogy miért volt fontos mindez a Cortevának, arról ITT írtunk.
Most, egy év elteltével arról kérdeztük Vancsó Ambrust és Simon Leventét, hogy mi történt azóta, innovációjuk beváltotta-e a hozzá fűzött reményeket.
Mit is tud pontosan a Proofminder?
A Proofminder egy hiperprecíziós gazdálkodási platform, amely nagy felbontású képanyagokat elemez mesterséges intelligencia segítségével.
"Bármit meg tudunk számolni" – mondja Vancsó Ambrus, a cég társalapítója. Azaz például pontosan meg tudják mondani a napraforgó- vagy kukoricatőszámot, ellenőrizhető, hogy az elvetett magokból mennyi kelt ki, ami a differenciált tápanyag-, növényvédőszer-, vagy deszikkálószer-kijuttatás esetében takarékosabb szerhasználatot, hatékonyabb technológiát tesz lehetővé.
A számolás végeredménye egy térkép, ami akár azonnal betölthető egy hidas permetezőbe vagy (majd, ha már legális) egy permetező drónba, és pontos iránymutatásként szolgál differenciált kijuttatáshoz.
Hibridkukorica esetében nagy eredményeket értek el címerfelismerésben, aminek többek között azért van hatalmas szerepe, mert a címerezés munkaerőigényes folyamatának időzítését sokkal precízebben lehet megtenni, megspórolva ezzel sok felesleges szervezést. Ez a technológia ma teljesen egyedülállónak számít a világon.
Képesek pontos vadkárelemzés készítésére is bármilyen kultúrában.
"Határtalan a lehetőség. Az a lényeg, hogy van egy képi anyag, amin látszik, amit látni akarunk, és mesterséges intelligenciával pedig pontos adatokat nyerhetünk a képekből" – részletezte Simon Levente, termékfejlesztésért felelős vezető.
Korrekt hozambecslésre is képes a Proofminder
Az alábbi videóban az látható, ahogy Go Pro kamerával pásztázzák végig az almasorokat, és a felmérés végére darabra meg tudják mondani, hogy hány alma van a fákon. Ennél pontosabb hozambecslést nehéz elképzelni.
Szántóföldi kultúrákban hasznos információ nyerhető betakarításkor, hiszen az eredményekből lehet következtetni a precíziós gazdálkodás hatékonyságára, kiderül, hogy jól sikerült-e lehatárolni a zónákat, stb.
Idén már 1000 hektáron számoltak meg mindent, ami eléjük került. Élesben!
Az idei évben már nem a prototípus-kísérletek zajlottak, hanem ipari méretekben használták fel a platformot, közel 1000 hektárról származó információt dolgoztak fel, elsősorban szántóföldön, kukoricában és napraforgóban, különös tekintettel a címerszámolásra. Nyitottak az együttműködésre és közös innovációra, várják a gazdák, nagy gazdaságok megkereséseit is.
A terv az, hogy egy év múlva már 10 ezer hektáros nagyságrendről beszélgethessünk, amihez az Agroinfom sok sikert kíván a fiatal startuppereknek.