A portugál elnökség fő célja az európai szociális modell megerősítése – Fotó: MTI
Európai szociális modell
A következő félév központi témája az európai szociális modell megerősítése lesz. A cél annak biztosítása, hogy a „klímabarát“ intézkedések és a digitális átmenet senki számára ne jelenthessenek hátrányt – olvasható a portugál elnökség honlapján.
Portugália elnöksége támogatni fogja az Európai Egészségügyi Unió létrehozását, amely megerősíti a közegészségügyi válságokra való reagálás, valamint a biztonságos oltások gyártásának és terjesztésének képességét Európában és azon kívül is. Az elhatározás szerint azt szorgalmazza az új vezetés, hogy a COVID-19 elleni vakcinázás minden tagállamban egyidejűleg történjen, és hogy a vakcina egyetemes árucikk legyen, nyilvánosan elérhető és ingyenes.
Mezőgazdaság
Számos vita alakult ki az elmúlt időszakban azzal kapcsolatban, hogy az új Közös Agrárpolitikában rögzített előírások elegendőek-e ahhoz, hogy a mezőgazdaság fenntarthatóbbá és környezetbarátabbá váljon. Végeredményként egy olyan elképzelés született, mely jóval magasabb környezeti elvárásokat támaszt a mezőgazdálkodók felé: Magyarországon például a mostani „zöldítés“ program előírásai beépülnek a támogatások feltételességi rendszerébe, illetve lesz egy választható agroökológiai program is, mely további kifizetéseket eredményezhet több környezeti szempontnak való megfelelés esetén.
Francisco Guerreiro (zöldpárti politikus) szerint a következő fél évben az egyik legnagyobb kihívás a Közös Agrárpolitika jövőjével kapcsolatos tárgyalások befejezése lesz, erre a területre ugyanis a költségvetés jelentős része fordítódik majd. Az EP-képviselő szerint azonban a sok vita ellenére nem várhatóak olyan nagy strukturális változtatások a mezőgazdasági politikában, amelyek segítenék a kitűzött klímacélok elérését, vagy a „Termőföldtől az asztalig" stratégia megvalósítását, esetleg a biológiai sokféleség további csökkenésének megakadályozását.
Az agráriumot érintő várható intézkedésekről korábban ITT írtunk.
Az új Közös Agrárpolitika magasabb környezeti elvárásokat tartalmaz – Fotó: Shutterstock
BREXIT
Portugália lesz az első elnökség, amely az Egyesült Királyság végleges kilépésével foglalkozik az EU belső piaca és vámunió kérdéskörében. Portugália elnöksége azon fog dolgozni, hogy megszerezze végleges jóváhagyást azokhoz az intézkedésekhez, majd végre is hajtsa azokat, amelyek az Egyesült Királyság és az Európai Unió gazdasági, geopolitikai és biztonságpolitikai együttműködéséhez szükségesek.
Paulo Rangel (néppárti politikus) szerint az elnökség napirendjén kiemelt helyen fog szerepelni a helyreállítási alap elindítása, az oltási stratégia kidolgozása, valamint az EU és az Egyesült Királyság közötti jövőbeli kapcsolatok kialakítása.
A szocialista Carlos Zorrinho szerint a világjárvány és a Brexit okozta „fokozott bizonytalanság” miatt a portugál elnökség „egyedülálló lehetőség lesz az EU számára, hogy újra visszataláljon önmagához és alapelveihez”. Szerinte Európa talpra állásához arra van szükség, hogy összehangolják a szociális és klímaügyeket a digitális átállásra vonatkozó menetrenddel.