Az USA Mezőgazdasági bizottsága meghallgatásra beidézte a hústermelésre szakosodott Tyson Foods Inc. óriáscég elnök-vezérigazgatóját, Donnie Kinget, hogy tájékoztatást kérjen tőle a hústermelés és húsellátás helyzetéről – írja az agweb.com.
King elmondta, hogy a nagyvállalat élőállat-beszerzéseiben és hústermékeinek értékesítésében az árakat kizárólag az aktuális kereslet-kínálati viszonyok határozzák meg. A hosszan tartó koronavírus-járvány azonban munkaerőhiányt váltott ki, ami korlátozta a Tyson Foods marhahústermelését és minden egyes üzemének teljes kapacitással történő működtetését, miközben a fogyasztói kereslet gyors ütemben növekedett. Ennek hatására a marhahústermékek fogyasztói ára jelentősen megemelkedett.
Az áremelkedés gyakorlatilag egybeesett a termelési költségeknek, valamint az alap- és segédanyagok árainak az emelkedésével.
King kiemelte, hogy a takarmánykukorica ára 2020 márciusa óta 127, a szójáé pedig 90 százalékkal szökött feljebb. Ezeket az áremeléseket a Tyson a fuvarköltségek drágulásával együtt kénytelen volt bekalkulálni végtermékeinek az áraiba.
Az elnök-vezérigazgató kijelentette, hogy a Tyson Foods 30 éve semmiféle önkényes (profitnövelő) intézkedést nem hozott, amely növelte volna az élelmiszerárak emelkedését, a cég konszolidációját segítő intézkedések ahhoz nem járultak hozzá. Hangsúlyozta, hogy a Tyson évi 500 millió dollár munkabért fizet, és 15 milliárd dollár beruházással segíti a mintegy 11.000 beszállító farmer megélhetését, továbbá kiváló minőségű hústermékekkel látja el az ország lakosságát.
A marhahústermékek fogyasztói ára jelentősen megemelkedett – fotó: Shutterstock
Az USA vezető politikusai és gazdasági szakértői tudomásul vették, illetve megértették King érvelését, miszerint a szokatlan áremelkedéseket elsősorban a közgazdasági környezet alakulása váltotta ki. Lawrence Summers korábbi pénzügyminiszter hozzátette: „a növekvő kereslet a kapacitás- és munkaerőkorlátokkal együtt elegendő a húsiparban megfigyelhető dolgok megértéséhez."