Néhány nappal ezelőtt írtuk, hogy Oroszország komolyan gondolkodik azon, hogy nem kívánja meghosszabbítani a fekete-tengeri megállapodást a gabonaszállításról, amely jelen állás szerint július 17-én jár le.
Eddig azzal magyarázta Oroszország az elállást, hogy ellehetetlenedett a műtrágyexport a szankciók miatt. Moszkva szerint a nyugati országok és szövetségeseik által az inváziót követően Oroszországgal szemben bevezetett szankciók, bár nem célozzák Oroszország élelmiszer- és műtrágyaexportját, korlátozásokat vezettek be a fizetésekre, a logisztikára és a biztosításra, amelyek jelentős akadályokat jelentenek a szállítások kapcsán.
A helyzet csak bonyolódik, ugyanis a Togliatti-Odessza közötti ammóniavezeték felrobbantását Moszkva terrorcselekménynek tekinti. Oroszország ezt most ürügyként használja fel a fekete-tengeri megállapodás hosszabbítása alóli kibúvásra, tudtuk meg a MAGOSZ-tól.
Oroszország bejelentette, hogy addig nem újítja meg a megállapodást, amíg a vezetéket helyre nem állítják, de ez hosszú hónapokat vehet majd igénybe.
A robbantás
Június elején történt: felrobbantották a Togliatti-Odessza ammóniavezetéket Ukrajnában, az incidensnek polgári sebesültjei vannak.
A tábornok szerint terrorcselekmény történt, amelyet ukrán diverzánsok követtek el a Harkiv megyei Maszljutivka település közelében. Közölte, hogy a sebesültek, akik között nincsenek orosz katonák, orvosi ellátásban részesültek.
????#Zakharova: On June 5, there was an explosion at the Togliatti-Odessa ammonia pipeline section controlled by the Ukrainian army.
— MFA Russia ???????? (@mfa_russia) June 7, 2023
The Kiev regime has made it impossible to supply ammonia to the global market and also undermined efforts to fight hunger & help countries in need pic.twitter.com/h7iFxoItCr
A beszámoló szerint az ammónia maradványait a vezeték sérült szakaszain keresztül elvezetik ukrán területről.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő kijelentette, hogy a vezeték helyreállítása egy-három hónapig is eltarthat, amennyiben a helyszín megközelíthető lesz. Mint mondta, a támadással kiiktatták az egyik szivattyútelepet; a blokkolószelepek működésbe léptek ugyan, de mégis szivárgás történt.
A megsérült, 2470 kilométeres ammóniavezeték a leghosszabb ilyen létesítmény a világon. A cső az Ukrajna elleni orosz háború kezdete, tavaly február óta nem üzemel (MTI).