Az alacsony terméshozam valószínűleg hatással lesz a gabonaárakra és a piacokra is, valamint növeli az élelmiszer-ellátás biztonságával kapcsolatos aggodalmakat. A DRV hangsúlyozza, hogy az idei kedvezőtlen időjárási viszonyok és egyéb termelési nehézségek miatt a gabonatermelés jelentősen csökkent, ami komoly kihívások elé állítja az agrárágazatot.
A szövetség szerint a német gazdák ebben az évben 39,1 millió tonna gabonát takarítottak be, ami 2,4 millió tonnával kevesebb, mint amit egy hónappal ezelőtt becsültek. Ilyen kevés gabonát a 2018-as aszályos év óta nem arattak Németországban. Az előző évhez képest a termés 8%-kal csökkent.
A repcetermés is enyhe csökkenést mutat. A szövetség 3,6 millió tonnás termésre számít, ami 0,2 millió tonnával kevesebb, mint amit négy héttel ezelőtt jósoltak.
A búza ellátásbiztonsága érdekében csökkenteni kell a területfelhasználást és növelni a termelékenységet a legújabb nemesítési módszerek, valamint a precíziós technológia alkalmazásával – forrás: Pixabay
A gyenge gabonatermés okai közé tartozik az évek óta csökkenő vetésterület és az alacsony hozamok. A változékony időjárás, amely részben nagy mennyiségű csapadékkal, valamint a szükséges meleg és napsütés hiányával járt, megnehezítette a gazdák dolgát. A fény és a meleg kulcsfontosságúak a terméshozam szempontjából. A műtrágyázásra és a növényvédelemre vonatkozó növekvő korlátozások szintén további hozamcsökkenéshez vezettek, tette hozzá a DRV.
A gyenge hozamok fényében Guido Seedler, a DRV piaci szakértője veszélyeztetve látja a németországi élelmiszer-ellátást. „A németországi gabonafogyasztás körülbelül 40 millió tonna, ezért az ellátási szűk keresztmetszetek nem zárhatók ki, különösen, mivel a minőség is gyakran csalódást okoz" – mondta Seedler.
Seedler figyelmeztet arra is, hogy nem szabad túlságosan bízni a nemzetközi kereskedelemben.
„Ez téves megítéléshez vezethet, mivel más európai országokban, például Franciaországban vagy Spanyolországban is csalódást keltő az idei termés" – mondta. A Fekete-tengeri régióban is alacsonyabb termést várnak az előző évhez képest a szárazság miatt.
Seedler szerint mind Európában, mind világszerte ismét nagyon szűkös lesz a gabonaellátás mérlege.
A gabona vetésterület Németországban évek óta csökken.
„Tíz évvel ezelőtt még 6,5 millió hektáron termesztettek gabonát, jelenleg pedig már csak alig 5,8 millió hektár a vetésterület" – magyarázta Seedler.
Különösen drasztikusan csökkent a búza vetésterülete, amely az elmúlt tíz évben közel egynegyedével, 3,2 millió hektárról jelenleg 2,5 millió hektárra esett vissza.
Seedler politikai szemléletváltást sürget. Csökkenteni kell a területfelhasználást és növelni a termelékenységet a legújabb nemesítési módszerek, valamint a precíziós technológia alkalmazásával a műtrágyázás és a növényvédelem terén. Seedler hangsúlyozta:
„A politikai fókusz nem maradhat tovább kizárólag az extenzifikáción. Az élelmiszerellátás biztonságának ismét nagyobb jelentőséget kell kapnia a hazai termelés révén."
Ez különösen fontos, mivel 2050-ig a világ népessége tovább nő és a mezőgazdasági alapanyagok iránti kereslet a szakértők becslései szerint akár 50%-kal is növekedhet.
Forrás: Agrarheute