Minderről Darabos Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) főigazgatója beszélt a sajtó képviselőinek.
Mint elmondta: számításaik szerint mintegy 4 milliárd forint tagdíjat (az idei + az elmúlt 3 év) nem fizettek meg, ezt kívánják most behajtani a nagy adósoktól, akik minimum 50 ezer, maximum 4 millió forint tagdíjjal tartoznak.
Előbb mindent pontosan kiszámoltak
A tagságot 410 ezres gazdasági egység (ebben vannak átfedések is) alkotja, ezek 80 százaléka általában eleget tesz bevallási és fizetési kötelezettségeinek. Az idei bevallások elérték a 4,2 milliárd forintot, és 3,9 milliárdot fizettek be eddig.
Ládonyi Orsolya forrásgazdálkodási igazgató és Darabos Tamás főigazgató: már elindították azt a folyamatot, amely új szolgáltatópontok kialakítását eredményezi, hogy specialistákkal is segíthessék a gazdák munkáját – fotó: Agroinform.hu
A tagdíjértesítők december 10-e körül érkeznek meg a címzettekhez, az ezután is mulasztók névsorát pedig januárban – „időt hagyva a visszakérdezésre” – átadják a NAV-nak. Ezt is törvény adta felhatalmazásuk teszi lehetővé – tette hozzá Darabos Tamás.
A tagdíjakat mindenkinek meg kell fizetni, a legkisebbeknek is. Ők jövő év elején kapják meg az erről szóló értesítéseket – tette hozzá a főigazgató. A legkisebb tagdíj összege egyébként kétezer forint, ennyit több mint 200 ezer tag fizet. A legnagyobb díjtétel évi egymillió forint. Mindezek az árbevétellel arányosak.
A tagdíjfizetés kikényszerítésével a közös teherviselést szeretné megvalósítani Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – hangsúlyozta.
Felmerülhet a kérdés – folytatta a főigazgazó –, hogy eddig miért nem hajtották be kintlévőségeiket. Mint elmondta, az elmúlt most már több mint egy évben azon dolgoztak, hogy a kamarai törvény által adott felhatalmazásuknak érvényt szerezzenek. Magyarán: közhiteles adatbázisokra építve meghatározták azt, hogy kik a tagjaik, ez alapján nyújtanak szolgáltatásokat nekik, és gyűjtik be a hozzájárulásokat tőlük.
A tagdíjak beszedése most van napirenden
Ezek legérzékenyebb része, a tagdíjak beszedése van most napirenden – emelte ki a főigazgató. Tehát előbb alaposan meggyőződtek arról, hogy a követeléseik jogosak-e, hiszen három évre visszamenően kérik az elmaradások befizetését.
Azoknak a tagjainknak, akik eddig is együttműködtek a kamarával – körülbelül a tagság kétharmada megtette a szükséges bevallásokat és befizetéseket – ez pozitív hír, és csak azoknak kellemetlen, akik eddig kibújtak a kötelezettségeik alól. Pedig a kamarát és az egész agráriumot az viszi előrébb, ha a szabályokat betartjuk és betartatjuk, és így fog a végén mindenki jól járni – nyomatékosította az igazgató.
Az új szolgáltatópontok specialistákkal a gazdáknak
Ami ebből a műveletből a kamarához jutó forrás, abból főként a szolgáltatóhálózatukat szeretnék fejleszteni. Már elindították a munkát, amely új szolgáltatópontok kialakítását és fenntartását jelenti. Reményeik szerint egy olyan hiánypótló országos intézményrendszert tudnak kialakítani, amely mindenki megelégedésére szolgál majd az agráriumban.
Darabos Tamás: a tagdíjfizetés kikényszerítésével a közös teherviselést szeretné megvalósítani a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – fotó: Agroinform.hu
Az első két ilyen szolgáltatópont már decemberben, illetve januárban megkezdi működését – kísérleti jelleggel –, az egyik Hajdú-Bihar (Hajdúböszörmény), a másik Vas megyében – mondta el a főigazgató. A személyes kapcsolatok magasabb szintre hozásáról van szó, mert jelenleg a kistelepüléseken működő falugazdász irodákhoz nem tudunk elvinni minden tudást.
A falugazdász ugyan eljut mindenhová, de a specialistáik nem feltétlenül, úgyhogy szeretnék kialakítani azokat a helyeket, ahova le tudják ültetni a őket is, és azokat a bonyolultabb kérdéseket, amelyekkel többet kell foglalkozni, ott oldanák meg. Olyan helyekre szeretnék rakni ezeket a pontokat, amelyek még elérhető közelségben vannak a gazdálkodók számára. Tehát a falugazdász-hálózatot úgy erősítik, hogy a szolgáltatásból eddig hiányzó specialistákat is beviszik a rendszerbe – tudatta Darabos Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara főigazgatója.