A legtöbb otthonban helyet kapnak a szobanövények is. Ez pedig nem csoda. A szobanövények segítségével ugyanis könnyedén be tudjuk hozni a természetet az otthonunkba. Úgymond életet viszünk a falak közé, és láthatjuk a gondoskodásunk gyümölcsét, amikor igazán erejük teljében ragyognak a szobanövényeink, sőt, akár még virágaikban is gyönyörködhetünk. Ráadásul igazi büszkeség tölthet el bennünket, amikor vendégek érkeznek, és látják, hogy milyen csodás növényeink vannak.

Azonban, mint minden élőlénynek, a szobanövényeknek is vannak igényeik, ráadásul nem is egyformák. Éppen ezért fontos utánajárni, még mielőtt beszerezzük a hőn áhított növényt, hogy milyen fény-, hő- és egyéb viszonyokra van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát, és szebbé varázsolja az otthonunkat.

Más azonban a helyzet, ha ajándékba kapunk egy növényt, és hirtelen el kell tudni helyezni. Ekkor is érdemes utánanézni, mire van szüksége, hogy minél tovább lehessen az otthonunk és az életünk része. A szobanövények pedig, bár nem tudnak beszélni, úgyis el fogják árulni nekünk a kinézetükkel, hogy az ellátásukkal elégedettek, vagy inkább változtassunk a gondoskodásunk értékén és mértékén.

szobanövény levél

Ha időben észleljük a jeleket, megmenthetjük a szobanövényünket. Fotó: Shutterstock

A növények üzenete

Éppen ezért fontos, hogy folyamatosan figyeljük a növényeinket, és ha lehet, már az első jelekre reagáljunk, mert a gyors segítség itt is életet menthet. Ha pedig igazán szép látványban szeretnénk részesülni, akkor adjuk meg a szobanövényeknek, amire szükségük van, hogy hosszú éveken át teljes pompájukban ragyoghassanak.

1. Barnul a növény levele

Ez akár még természetes is lehet, hiszen a szobanövényeink nem olyanok, mint egy kép, vagy egy műnövény. Ahogy a mi életünkben is vannak különböző szakaszok, úgy az övéké is változó, így az, hogy esetleg egy levél megbarnul és lehullik, akár normális is lehet. A barnulásnak indult levelet már nem lehet megmenteni, ám olvasni lehet a jelekből, és ez a növény szempontjából életmentő lehet.

A növény az elhalni készülő levélre is rengeteg energiát fordít, így érdemes a barnulásnak indult levelet levágni, így a szobanövény az új hajtások meghozatalára tud koncentrálni. Ha a levelek csúcsai kezdenek el barnulni, az az esetek legnagyobb többségében azt jelzi, hogy túl kevés a víz, amit adunk nekik. Azonban a megoldás nem biztos, hogy csupán annyi, hogy többször kell öntöznünk Ilyenkor jó egy lépést hátra lépni, és egészében vizsgálni a problémát.

Ha például túl kicsi a cserép, a gyökerek nem férnek el rendesen, így nem tudnak annyi vizet felvenni a növény részére. Ebben az esetben a túlöntözéssel csak még nagyobb bajt csinálnánk, hiszen a növény gyökerei hamar rothadásnak indulnának.

A megoldás ebben az esetben a növény igényeinek megfelelő virágföld kiválasztása, és egy nagyobb cserépbe történő átültetés. Mivel a növények nagy része nem jól viseli a pangó vizet, fontos, hogy olyan cserepet válasszunk, amelyből el tud távozni a felesleges vízmennyiség.

Ha a barna foltok a levél közepén jelennek meg, az a túlöntözés jele lehet. Amikor ugyanis a növény földje túlságosan nedves, az segíti a gombák elszaporodását, amelyek a foltokat okozzák, és a levél közepétől terjednek a levél széléig. Ezért nagyon fontos, hogy ne maradjon álló víz a cserépben, hanem az el tudjon folyni. Nagyon lényeges, hogy ismerjük az adott növény vízigényét, és ez alkalmazkodjon az évszakhoz, a hőmérséklethez is, hiszen egy forró, nyári hónapban a beltéri növényeinknek is hamarabb lesz szüksége a többlet öntözésre, mint egy csapadékos, őszi hónapban. Ráadásul télen is sokkal inkább párologtatnak, a fűtés miatt, így fontos, hogy ezeket a szempontokat is figyelembe véve gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű vízről.

2. Ha a levelek sárgulnak

Ősszel mi sem természetesebb, mint hogy a fák levelei csodálatos, sárgás színekben pompáznak. Ám egy szobanövény esetében egyáltalán nem jó hír, ha sárga levelek jelennek meg rajta. Egy idős növény esetében természetes, hogy néhány alsó levél elsárgul és lehullik. Azonban egy fiatalabb növénynél, különösen, ha ez nagyobb mennyiségben fordul elő, komoly bajt jelezhet.

pálma levél szobanövény

A levél sárgulása és a megjelenő foltok mind elárulják, mi lehet a baj. Fotó: Shutterstock

Általában akkor fordul elő a levélsárgulás, ha a növény nem érzi jól magát a helyén. Lehet ez akár túl kevés fény, vagy éppen az ellenkezője, a túlságosan sok közvetlen fény is. Ezért is fontos utánajárni, hogy melyik növénynek milyen igényei vannak ezzel kapcsolatban.

A növények, bár az otthonunk részei, helyüket nem a lakberendezési igények, hanem a saját szükségleteik kell, hogy meghatározzák, így ha egy növényünk az otthonunk egy adott pontján jól érzi magát, ne változtassuk meg a helyét. Ha kénytelenek vagyunk helyet változtatni, akkor próbáljuk meg azt fokozatosan tenni. Először csak pár órára vigyük át az új helyére a növényt, majd ezt az időszakot növeljük egyre hosszabbra.

Természetesen egy költözés esetén nincs választásunk, mint magunkkal vinni szeretett növényeinket az új helyre, azonban próbáljuk meg a költöztetés során utoljára hagyni a növények átszállítását, hogy nehogy megsérüljenek a pakolás közben, illetve, hogy az új otthonukban már azonnal a véglegesnek szánt helyükre tudjuk tenni őket. Ügyeljünk a szállítás során a hőmérsékletkülönbségekre, így ha télen költözünk, akkor ne nyitott raktérrel rendelkező autóval, hanem fűtött személyautóval szállítsuk a növényeinket. A költözés során azért is fontos, hogy akkor foglalhassák el helyüket, amikor már minden készen áll, hogy ne nyissuk rájuk az ajtót, ablakot a beköltözés során.

Ha a levelek széle sárga, és ezen kívül még sötét foltok is megjelennek, az szintén gombás fertőzésre utal, illetve ha a foltok egészen világosak, azt okozhatja a közvetlen, erős napfény is, amely szinte ki tudja égetni a növény levelét.

Minden esetre, ha gombás fertőzöttségre utaló jelet látunk egy növényünkön, akkor a többi növény védelmének érdekében azonnal távolítsuk el a növényt a többi szobanövény társaságából, nehogy tovább tudjon terjedni a fertőzés.

Ha a levelek elkezdenek kifakulni, az a növény tápanyaghiányát jelezheti. Ha emellett még túlságosan lassan is fejlődik a növény, akkor egészen biztosak lehetünk benne, hogy hiányt szenved valamilyen tápanyagban. Ebben az esetben a növénynek megfelelő tápoldatot kell adni, a csomagoláson jelzett adagolásban és mértékben.

3. Ha nem nőnek meg a növény levelei

Ha egy növény amúgy szép, nagy levelekkel rendelkezne, de a miénk igen aprócskákat tud csak felmutatni, annak az oka általában a napfény hiánya. Ha azonban úgy véljük, tökéletes mennyiségű napfény áll a rendelkezésére, mégsem növekednek a levelei, akkor egyszerűen törölgessük le róluk a port. Ha ugyanis porréteg lepi el a növényeket, akkor azon keresztül egészen biztosan nem jut számukra elegendő napfény, így csökkenni fog a fotoszintetizáló képességük is.

Amelyik növény kedveli a páradús levegőt, azt akár be is állíthatjuk a kádba, és le is zuhanyozhatjuk a leveleit, langyos vízzel. Ügyeljünk rá, hogy a fürdőzés után nehogy megfázzon, így amíg meg nem száradt, ne szellőztessünk.

4. Ha felpöndörödik a levél

Ez a tünet leginkább azokat a növényeket érintheti, amelyek a páradús levegőhöz vannak  hozzászokva. Ha azonban nem biztosítjuk számukra a megfelelő páratartalmat, akkor a levelük elkezdhet felpöndörödni. A megoldás, hogy helyezzük a fűtőtesttől távolabb, és helyezzük például kavicsokra a cserepet, így azon keresztül kellő mennyiségű párát biztosíthatunk neki.

Szintén jó megoldás, ha néha lepermetezzük állott csapvízzel, amely után, hasonlóan a zuhanyzás utáni védelemhez, nem szabad szellőztetni, nehogy a növény megfázzon.

5. A növény bogaras

Sajnos nem csak mi szeretjük a szobanövényeket, de sok rovar, tetű és egyéb kártevő is. Ha kellő figyelmet fordítunk a növényre, és gyakran tüzetesen szemügyre vesszük, még a levelei fonákját is, akkor akár szabad szemmel is felfedezhetjük a különféle kártevőket.

Utalhatnak még rájuk a barna foltok és a rágásnyomok, lyukak is a levél felületén. Ha penész alakul ki a növény talaján, az is élősködők jelenlétére utaló jel. Ekkor első lépésként tegyük kellő távolságra a beteg növényt a többiektől, nehogy a kártevők azokat is megtámadják. Majd távolítsuk el a beteg leveleket, és kezeljük a növényt az adott kártevő elleni készítménnyel. Ebben a gazdaboltokban és a kertészei árudákban is segítségünkre tudnak lenni.

szobanövény levél sárga

Az elsárgult levelet mielőbb távolítsuk el. Fotó: Shutterstock

6. Kiszárad a növény, vagy éppen fuldoklik

Ha szemmel láthatóan ki van száradva a talaj felső rétege, akkor nagy valószínűséggel a növény gyökerei nem tudnak megfelelő mennyiségű vízhez jutni. Ekkor érdemes gyorssegélyben részesíteni a növényt, és egy fél órára vízbe helyezni, hogy az összes gyökere jól meg tudja szívni magát. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy pangó vízben kell tartani a növényt. Ez egy egyszeri gyorssegély, majd ezután oda kell figyelni az öntözés gyakoriságára.

Ennél nehezebb a dolgunk, ha túlságosan gyakran öntöztük a növényt. Ez esetben a levelei lankadtak, puhák, túlságosan hajlékonyak lesznek. Sajnos a legtöbb túlöntözés során a gyökér elrothad, amely nagyon könnyen a növény elpusztulásához vezethet, így nagyon fontos, hogy a növény igényeinek és az adott időjárásnak megfelelően inkább többször keveset, mint egyszer nagy adagot locsoljunk rá az életető vízből.

Így teheted boldoggá a szobanövényeidet

1. Rendszeresen szakítsunk rá időt, és nézzük át egyesével a növényeinket. Vizsgáljuk meg a leveleiket, és ha találunk sérültet, akkor azt távolítsuk el. Minél hamarabb eltávolítjuk, annál kevesebb lesz rá az esély, hogy a növényünk többi levelére is átterjedjen az esetleges fertőzés. Ha beteg növényt találunk, azt azonnal távolítsuk el a többi, egészséges növény mellől, mert a betegségek és a kórokozók így kisebb eséllyel tudják majd megtámadni azokat.

2. A legtöbb szobanövénynek jót tesz, ha langyos vízzel lezuhanyozzuk a leveleit. Így meg tudnak szabadulni a rájuk rakódott portól. Azonban vigyázzunk, hogy ne tegyük hűvös, huzatos helyre őket ilyenkor, hiszen még vizesek és jóval könnyebben meg tudnak fázni. De miután megszáradtak is kerüljük el velük a huzatot.

3. Vizsgáljuk meg minden tavasszal, hogy melyik növény nőtte ki a cserepét, és ültessük át nagyobba. Ha alul kijött a gyökere, egészen biztosan nagyobb helyre vágyik. Olyan cserepet válasszunk, amely alul lyukas, hogy ne pangjon a cserépben a víz az esetleges túlöntözés esetén sem.

4. Mindig ügyeljünk rá, hogy milyen évszak van, és ez milyen igényekkel jár a növények felé. Míg a tavasz és a nyár a legtöbb esetben a tápanyagok szükségletéről, így a tápoldatozásról szól, addig ősszel és télen a növények a pihenő időszakukra készülnek, amikor nincs szükségük annyi tápanyagra, mint az intenzívebb időszakokban. Ráadásul a hideg levegő miatt jóval kevesebb nedvességet párologtatnak el, ami miatt nincs szükségük a gyakori öntözésre sem. Így mindig az adott évszaknak megfelelően kell bánni a növényekkel. Télen azonban vegyük figyelembe, hogy a meleg, fűtött szobában nem maradhat el hosszú ideig az öntözés, inkább csak legyen kevesebb az egyszerre öntözött vízmennyiség.

5. Óvatosan szellőztessünk, mert egyes szobanövények, mint például a fikuszok, nagyon könnyen meg tudnak fázni a huzatban. Egyik növény sem szereti a szeles időt, így próbáljunk meg szélcsendben szellőztetni, és ne a kora reggeli órákban, mert akkor még nagyon hideg van. Inkább a déli órákat várjuk meg, és akkor szellőztessük át a szobát.

6. A fényigényesebb növényeket tegyük át az otthonunk déli fekvésű szobáiba. Itt jóval több fényt fognak kapni, még akkor is, amikor kevesebb a természetes napfény.

7. Ügyeljünk rá, hogy ha öntözünk, azt soha ne jéghideg vízzel tegyük. A víz hőmérséklete legyen szoba hőmérsékletű.

8. A száraz levegő ideális környezetet teremt a takácsatkák, a filc, a levéltetvek és a rovarok elterjedéséhez. Ha meglátjuk ezeket a gonosztevőket, feltétlenül különítsük el a beteg növényt a többiektől és permetezzük le rovarölő szerrel.

9. Legyünk mindig nagyon óvatosak az öntözéssel! Inkább csak pár csepp vizet adjunk a növényeknek gyakrabban, mint hogy egyszerre sokat.

10. Vonjuk be a gyermekeinket is a növények ápolásába. Vizsgáljuk meg minden héten a növények leveleit, és örüljünk majd együtt tavasszal az első virágoknak.