Idén tovább csökkent az őszi káposztarepce termőterülete Magyarországon, 174 ezer hektár volt. Már messze vagyunk attól, amikor 2018-ban több mint 1 millió tonna repcemagot termelt az ország. Az idei átlagtermés vélhetően 3 tonna/hektár környékén alakul majd – mondta köszöntőjében Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség, Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója a Repce Agroinform webináriumon.
Hozzátette, hogy az országos fajtajegyzékben 178 repcefajta szerepel, tehát nagyon széles a paletta és szegmentáltak a fajtatípusok, amelyből a gazdák választhatnak.
Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség, Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója – Fotó: Agroinform
Pájtli Péter, az Agroinform.hu szakértője "A repce piacát befolyásoló tényezők" című előadásában kiemelte, hogy hosszú távon a repce iránti kereslet emelkedhet, amely minden bizonnyal áremelkedéshez vezethet. Részletezte, hogy melyek a terményárakat befolyásoló legfontosabb tényezők, valamint hozzátette, hogy az Európai Unió repcemagimportra szorul és a jelenleg alacsony a kínálat a helyettesítő termékeknél is. Felhívta a figyelmet arra, hogy új szabályok várhatók a fenntartható, megújuló bioüzemanyag gyártásával kapcsolatban, amely miatt ismét nagyobb fókuszt kap a repcemag és termesztése.
Pájtli Péter, az Agroinform.hu szakértője – Fotó: Agroinform
A repce piacát befolyásoló tényezők című előadás prezentációja itt érhető el.
Kismányoky András, a KWS Magyarország Kft. olajnövények termékmenedzsere a "Repcetermesztési kihívások! Hogyan biztosítsuk a stabil hozamot?" című előadásában először a repcevetőmag és -termés stabilitásának összefüggéseit ismertette, majd a betegséggel szembeni ellenállóképesség fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy a betegségek elleni küzdelem hatékony módja a genetikailag ellenálló repcehibridek termesztése. Kitért az okszerű tápanyag-utánpótlásra és a betakarítás időzítésére is. Hangsúlyozta, ahhoz, hogy egy növény teljes terméspotenciálját elérje, minden egyes magnak ki kell fejlődnie.
Kismányoky András, a KWS Magyarország Kft. olajnövények termékmenedzsere – Fotó: Agroinform
Ezután Szanyi István, a KWS Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója részletezte, hogy a jó repcehibriddel szemben elvárás a jó termőképesség és a magas olajtartalom, mindemellett pedig a maximális termésbiztonságnak és a gazdaságos termesztésnek is meg kell felelnie.
Szanyi István, a KWS Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója – Fotó: Agroinform
Repcetermesztési kihívások! Hogyan biztosítsuk a stabil hozamot? című előadás prezentációja itt érhető el.
Makra Máté, a Yara Hungária Kft. szaktanácsadója "Jövedelmező repcetermesztés tápanyagos szemmel" című előadásának elején kiemelte, hogy a komplex növénytermesztés egyik fontos eleme a tápanyag-utánpótálás. Felhívta a figyelmet arra, hogy tápanyagigény meghatározásához a fajlagos tápanyagigény ad támpontot, majd az egyes kijuttatások során ezt a célokhoz és a talajállapotokhoz kell optimalizálni. A műtrágyák összetételén kívül a vízoldékonyságukat is részletezte, valamint kitért a kén nélkülözhetetlenségére is a repcetermesztésben.
Makra Máté, a Yara Hungária Kft. szaktanácsadója – Fotó: Agroinform
Jövedelmező repcetermesztés tápanyagos szemmel című előadás prezentációja itt érhető el.
Dr. Nagy Viktor, a Syngenta Magyarország Kft. fejlesztőmérnöke "A repcetermesztés technológiája növényvédelmi és élettani aspektusból" című előadásában először az elmúlt évek tapasztalatait összegezte. Felhívta a figyelmet arra, hogy a repce gyakorlatilag minden kártevőnek, kórokozónak ki van téve, mivel a repce 10 hónapot tölt kint a szántóföldön. Bemutatta a repce legjellemzőbb gyomnövényeit és gyomirtási módszereit, a repcekártevőket és a védekezést ellenük. Beszélt a gombás és a vírus okozta betegségekről, valamint a regulátoros kezelések és biostimulátorok alakalmazhatóságáról.
Dr. Nagy Viktor, a Syngenta Magyarország Kft. fejlesztőmérnöke – Fotó: Agroinform
A repcetermesztés technológiája növényvédelmi és élettani aspektusból című előadás prezentációja itt érhető el.
Farkas Pál, a Seed-Imex Kft. műszaki tanácsadója "Két lépcsős hideg sajtolásos prés- és szűrőüzemi technológia" című előadásában először bemutatta a növényipari technológiákat (hideg préselés, meleg préselés, extrakció) és az így készített olaj jellemzőit, majd a hideg sajtolásos technológia folyamatát és eszközeit részletezte.
Farkas Pál, a Seed-Imex Kft. műszaki tanácsadója – Fotó: Agroinform
Két lépcsős hideg sajtolásos prés- és szűrőüzemi technológia című előadás prezentációja itt érhető el.
A teljes Recpe Agroinform webináriumot itt tudod visszanézni:
Indexkép: Shutterstock