A világ különböző körzeteiben megtalálható Cucurbitaceae családba tartozó, vadon növő, a köznyelvben spriccelő uborkának nevezett, de botanikailag nem uborka növény (Ecballium elaterium), amelynek uborkához hasonló, érett termése hirtelen szétpukkan, és a benne lévő magvakat 8–10 m körzetben – óriási (20 m/s) sebességgel – szétspricceli.
Ez a növény, illetve magvainak a növényvilágban szinte egyedülálló kilövellése évszázadok óta izgatja az emberek fantáziáját.
Ezért azt az Oxfordi Egyetem kutatói beható vizsgálatnak vetették alá, és matematikai modellekkel feltárták a kilövellés mechanizmusát, illetve a termés és a szár pukkanást megelőző szétforgatását, amelynek részletei korábban nem voltak ismertek.
Ecballium elaterium – fotó: Kurt Stueber/wikimedia.org
A „The Proceedings of the National Academy of Sciences" folyóiratban ismertetett leírás szerint a kilövelléshez a növény a termésből a szárba préseli a folyadékot, amitől a szár földön fekvő helyzetből 45 fokban felágaskodik, ami fontos a szétspricceléshez.
A kilökődés első száz mikromásodpercében a szár hegye visszapattan a terméstől, amitől a gyümölcs ellentétes irányban forog. Mindez lehetővé teszi a magvak gyűrű alakban történő, egyenletes szétszóródását.
Ennek a spontán folyamatnak a növény részéről "tudatos tevékenységre" utaló előkészítése és végrehajtása egy olyan mechanizmust rejt, amelyhez hasonló szerkezetre több területen, például a gyógyszerészetben nagy szükség lenne. A tudósok következő feladata tehát a spriccelő uborka mechanizmusának lemásolása lesz.
Forrás: ox.ac.uk
Indexkép: pixabay.com