Az Európai Unió mezőgazdasági szereplőinek védelmében új rendelettervezet született, amelyet a tagállamok képviselői hétfőn jóváhagytak a Mezőgazdasági Különbizottság ülésén. A javaslat célja a mezőgazdasági és élelmiszer-ellátási láncban elharapódzott, határokon átnyúló, tisztességtelen üzleti gyakorlatok visszaszorítása.

A dokumentum egy átfogó szabályrendszert vezetne be, amely a különböző tagállamokban működő beszállítók és vásárlók közötti kapcsolatok rendezését célozza. Ez különösen fontos az olyan esetekben, amikor a gazdálkodók kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek nagyobb, más országban működő kereskedelmi partnereikkel szemben.

A javaslat újdonsága egy kölcsönös segítségnyújtási mechanizmus bevezetése, amely lehetővé tenné a tagállami hatóságok közötti információcserét, valamint azt is, hogy egyik ország hatósága kérje egy másik ország végrehajtó szervét bizonyos intézkedések megtételére.

Külön kitér a legalább három tagállamot érintő, súlyosabb kereskedelmi visszaélésekre is. Ezek esetében a hatékony fellépés érdekében egy koordinátort is kijelölnének, aki az ügy menetét összefogná és felgyorsítaná.

A Tanács által támogatott javaslat szerint a rendelet hatálya nemcsak az uniós, hanem az EU-n kívüli szereplők esetében alkalmazott tisztességtelen gyakorlatokra is kiterjedne, ha azok befolyásolják az uniós mezőgazdasági piacot.


Emellett új finanszírozási szabályokat is bevezetnének: az az ország, amely információt kér vagy intézkedést kezdeményez, köteles lenne fedezni az ezek során felmerülő költségeket. A bírságokból származó bevételek szintén felhasználhatók lennének a kiadások fedezésére.

A rendelettervezet részletes szabályokat határoz meg az adatvédelem és a titoktartás terén is, biztosítva, hogy a tagállamok csak indokolt esetben tagadhassák meg az információkérés vagy intézkedés végrehajtásának teljesítését.

Bár a tagállami szinten megszületett az egyetértés, a szabályozás életbe lépéséhez még hátravan az Európai Parlament jóváhagyása.

Forrás: VG.hu

Indexkép: Pixabay