Mindezt Nagy István jelentette be kedden, az Állategészségügyi Operatív Törzs ülését követő sajtótájékoztatóján. Mint azt elmondta: úgy néz ki, hogy sikerült a ragadós száj- és körömfájást okozó vírust kordában tartani, ugyanis új kitörés nem történt, továbbá a mentesítés, felszámolás, megelőzés és fertőtlenítés munkálatai már javában zajlanak. Közölte, Győr-Moson-Sopron vármegyében 749 telepen végeztek 60 ezer vérvizsgálatot, amelyek mind negatív eredménnyel zárultak.

Járványügyi nyomozás: honnan jött a vírus?

A miniszter rámutatott: komoly nyomozás folyik annak érdekében, hogy feltárják, honnan származik a vírus, hogyan juthatott be Magyarországra, és mi vezetett a kitöréshez. Kihallgatások és vizsgálatok zajlanak annak érdekében, hogy az eset összes körülményét feltárják.

Monitoring kutak és infrastruktúra-fejlesztés

Arra is kitért: Csemeztanyán megkezdődik a monitoring kutak fúrása és gyorsított eljárásban az ivóvízvezeték tervezése, hogy kizárható legyen bármilyen környezeti károsodás. Hangsúlyozta, a cél az ott élők megnyugtatása és a természet védelme.

Társadalmi fegyelem, megelőzés és etika

Közölte, a hatóságok felhívják a figyelmet arra, hogy az információk torzítása és félrevezető tartalmak terjesztése csak nehezíti a védekezést. A döntéshozók kérik, hogy a lakosság tartsa be a hatósági utasításokat, és senki ne csináljon politikai ügyet a helyzetből, mert ez szigorúan állategészségügyi és járványvédelmi kérdés.

Elhalasztott események, új protokollok

Bejelentette, hogy a Gerecse-túrát elhalasztották, mivel az esemény több mint 8000 résztvevője járványügyi kockázatot jelentene. Emellett javaslat született arra is, hogy minden állattartó telep rendelkezzen járványügyi tervvel, amely kiterjed a tetemek elföldelésének pontos helyére is.

Gazdák támogatása: bértámogatás, hitelmoratórium

Az állam vállalta a telepek dolgozóinak bértámogatását a bérgarancia alapból és elindult a kármentesítési eljárás is. A hitelek tőke- és kamattörlesztését egy évre felfüggesztik, hogy a gazdák a telepek újraindítása után, stabilabb pénzügyi helyzetben folytathassák a törlesztést.

A háztáji termelők számára ingyenesen elérhetők fertőtlenítőszerek, amelyeket az önkormányzatokon keresztül lehet igényelni. A cél, hogy minden szinten biztosítva legyen a megelőzés lehetősége.


Elindul továbbá a fertőzés által érintett térségekben a sertések felvásárlása, ezzel is megelőzve a gazdasági károkat és biztosítva a normális piaci forgalmat.

Az állattartók kötelessége most a megelőzésre koncentrálni:

  • Csak indokolt esetben engedjenek be személyeket a telepekre, szigorú fertőtlenítéssel.
  • Járművek és eszközök alapos fertőtlenítése kötelező.
  • Minden telepnek saját állatorvossal kell rendelkeznie.
  • Ne alkalmazzanak telepről-telepre mozgó brigádokat, mint körmözőket vagy birkanyírókat.
  • Ne vigyenek be takarmányt vagy szalmát másik telepről.
  • A kerítések állapotát is rendszeresen ellenőrizni kell.

Gyanús tünetek: azonnali jelentés

Nagy István felhívta a gazdák figyelmét: ha bármely állatuk étvágytalan, nyáladzik, lázas, sántít, vagy hólyagok, sebek jelennek meg a száján, nyelvén, tőgyén vagy lábvégein – azonnal értesíteni kell az állatorvost vagy a NÉBIH-et a +36 80 263 244-es telefonszámon.

Indexkép: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba