Szeretnél hosszabb és egészségesebb életet? Dr. Eric Verdin, a Buck Institute for Research on Aging vezetője küldetésének tekinti az egészséges életévek meghosszabbítását, és meggyőződése, hogy az öregedés nemcsak sors kérdése, hanem az életmódbeli döntéseinken is múlik.
A hosszú élet titka öt alappilléren nyugszik:
• megfelelő táplálkozás
• aktív életmód
• pihentető alvás
• hatékony stresszkezelés
• erős társas kapcsolatok
Ha pedig az alapok rendben vannak, akkor néhány jól megválasztott étrend-kiegészítővel még tovább javíthatjuk esélyeinket a hosszú és egészséges életre.
Verdin saját bevallása szerint négy olyan készítményt fogyaszt rendszeresen, amelyek segítenek fenntartani a testi és szellemi frissességét. Nézzük, melyek ezek!
D3-vitamin – a hosszú élet egyik kulcsa
Tudtad, hogy a felnőttek 35%-a D-vitamin-hiányos? Ez az egyik legfontosabb vitamin, amely nélkülözhetetlen a csontok, valamint a pajzsmirigy egészségéhez, segíti a kalcium és a foszfor felszívódását, és hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez.
A napfény a legjobb D-vitamin-forrás, de a hosszú téli hónapokban szinte lehetetlen természetes módon elegendő mennyiséghez jutni. Magyarországon különösen sokan küzdenek D-vitamin-hiánnyal, ami hosszú távon csontritkuláshoz és hormonális problémákhoz vezethet.
Verdin tippje: Egy egyszerű vérvizsgálattal könnyen kideríthető, hogy szükséged van-e pótlásra. Ha igen, egy jó minőségű D3-vitamin kiegészítővel egyszerűen orvosolhatod a problémát!
A napfény a legjobb D-vitamin-forrás – fotó: Shutterstock
B12-vitamin – az agy és az idegrendszer védelmezője
Ha gyakran vagy fáradt, feledékeny, vagy gyenge a koncentrációd, akkor lehet, hogy B12-vitamin-hiány áll a háttérben! Ez a vitamin nélkülözhetetlen a vörösvérsejtképzéshez és a sejtosztódáshoz, javítja a kognitív képességeket, és fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban.
A B12-vitamin hiánya olyan komoly problémákhoz vezethet, mint a memóriazavar, idegkárosodás vagy fáradtság. Ha úgy érzed, hogy sápadtabb a bőröd, töredezik a hajad és a körmöd, érdemes lehet megvizsgáltatni a szintedet!
Verdin tippje: Fogyassz tojást, tejtermékeket, belsőségeket (pl. májat), húsokat, melyek remek természetes B12-vitamin források.
Ómega-3 zsírsav – nem csak a szívnek tesz jót!
Ha nem eszel rendszeresen halat, akkor könnyen előfordulhat, hogy a szervezeted nem kap elegendő ómega-3 zsírsavat, ami létfontosságú az agy és a szív egészségéhez.
A kutatások szerint az ómega-3 csökkenti a gyulladásokat, védi a szívet, javítja a vérkeringést, és támogatja az agyműködést. Azokban az országokban, ahol több halat fogyasztanak, az emberek tovább élnek és egészségesebbek.
Verdin tippje: A lazac, a pisztráng vagy a busa remek választás lehet, de ha nem vagy nagy halrajongó, akkor érdemes ómega-3 kapszulával pótolnod ezt a létfontosságú zsírsavat. Az olajos magvak (pl. dió, lenmag, chia mag) szintén jó forrásai!
A halak kiváló ómega-3-zsírsav-forrást jelentenek – fotó: Shutterstock
Kreatin – nem csak a testépítőknek!
A kreatin segíti a sejtműködést és az energiaszint fenntartását; javítja a kognitív képességeket és a memóriát; támogatja az izmok regenerálódását. Főleg fehérjedús ételekből juthatunk hozzá, de étrend-kiegészítő formájában is pótolható.
Verdin tippje: Napi kis mennyiségű kreatin nemcsak az izmok építéséhez járul hozzá, hanem az agyad működését is segítheti!
Mielőtt azonban te is belevágnál az étrend-kiegészítők szedésébe, érdemes orvossal konzultálni, hogy a számodra legmegfelelőbbeket válaszd!
Forrás: hvg.hu
Indexkép: Shutterstock