Japán kutatók felfedezték és – a Nippon Gases nagyvállalat angliai kirendeltségével együttműködve végzett kísérletek alapján – bebizonyították, hogy az üvegházak légterének szén-dioxiddal történő dúsítása óriási mértékben növelheti több növényfaj, köztük a paradicsom terméshozamát.

paradicsom

Jelentősen növelhető a terméshozam – fotó: pexels.com

Ez logikusan következik abból a tényből, hogy szén-dioxid a fotoszintézis nélkülözhetetlen eleme, és ez a gáz jelentősen felgyorsíthatja a növények növekedését.

Az angliai kísérletekhez a japán cég tartályhajókban szállította a helyszínre a gázt, és az üvegházakban irányította annak precíz adagolását, ami komoly odafigyelést igényel annak érdekében, hogy a növények megfelelő mennyiségű gázt kapjanak, és kevesebb hulladék keletkezzék.

A befecskendezés az üvegházban elhelyezett folyékony CO2 tároló tartályból történik. A Nippon Gases szakértője szerint, zárt üvegházak esetében könnyen megakadályozható a szén-dioxidnak a külső légtérbe való kijutása.

Itt azt is figyelembe kell venni, hogy az üvegházak növényeinek tömeges fotoszintézise fokozott mennyiséget használ fel szén-dioxidból, így annak koncentrációja a a zárt térben a normál légkör 380 ppm értékéhez viszonyítva jóval kisebb, tehát nagyobb szükség van a dúsításra.

Ezt – a Nippon Gases szakértője, Mark Dziuba szerint – az üvegházi termelésben 800-1.000 ppm értékre célszerű felemelni.

A további alkalmazás szempontjából fontos lehet a CO2 beszerzési forrásának megválasztása, amit a bioetanol termelés melléktermékeiből lehet költséghatékonyan biztosítani.

Forrás: hortidaily.com