Április – a gazdák öröme?

A téli hónapok nem igazán tettek ki magukért, már ami a csapadékot illeti, hiszen hazánk jelentős részén az átlagos havi mennyiségeknél jelentősen kevesebb csapadék esett, emiatt a tavasz első hónapjára hárult az a szerep, hogy megszüntesse a kialakuló aszályt. A cikk írásakor nincs még vége márciusnak, de már így is látszik, hogy hazánk igen nagy részén a lehullott csapadék havi mennyisége jelentősen túlszárnyalja az ilyenkor elvárható értéket, és nagyrészt pótolta is a korábbi hónapokban kialakult hiányt.

Vajon folytatódik ez a csapadékos idő áprilisban is?

Nem jönne jól az áprilisi vetési időszakban egy száraz periódus, mert a vízhiány jelentősen akadályozná a növények fejlődését.

A konkrét előrejelzés előtt nézzük, miként szokott alakulni a hónap időjárása a klimatikus adatok szerint!

A sokéves átlagokat elnézve nem kell meglepődnünk a hónapra akasztott jelzőn – „szeszélyes". Igazolják ezt a sokéves mérésekből számolt átlagok és szélsőértékek is, ugyanis a hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak áprilisban. A hónap legmagasabb hőmérsékletét 1926. április 25-én mérték Debrecenben, ott akkor 33.6 °C-ot mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -11.9 °C-ot pedig 2020. április 1-jén regisztrálták, Zabaron.

időjárás-grafikon

Hőmérsékleti klimatikus adatok – ábra: MeteoPlaza

Márciusban több hullámban érkezett nagyobb mennyiségű csapadék, ám a korábbi hónapok csapadékszegény időjárása miatt szerencsére mégsem alakultak ki nagy területen belvízzel borított vidékek. A sokévi átlagok szerint április már csapadékosabb a téli hónapoknál, de messze elmarad a nyári csapadékbőségtől. Áprilisban a havi csapadékösszeg országos átlaga 45 mm, ami már 10-15 mm-rel nagyobb a téli hónapok átlagánál. Nem egyenletes a csapadék területi eloszlása, ebben a hónapban a Nyírség hazánk legszárazabb vidéke, a legtöbb csapadék pedig a Mecsekben és környékén szokott esni.

időjárás-grafikon

Csapadék klimatikus adatok – ábra: MeteoPlaza

Ezek után nézzük, mit mutatnak az előrejelzések: mi vár ránk áprilisban?

Április 1-6. között várható időjárás:

A hét végéig kellemes, tavaszi idő várható, kezdetben záporok még kialakulhatnak, a hét közepe után azonban már csapadékmentes idő valószínű. A nappali felmelegedés mértéke a hét vége felé valamelyest emelkedik, kezdetben még csak kevés, a hét végén viszont már hazánk nagy részén megközelíti a 20 fokot a csúcshőmérséklet. Az éjszakák fagymentesek lesznek.

Szombaton azonban egy hidegfront éri el észak felől térségünket, ami gyökeres fordulatot hoz időjárásunkban.

időjárás-térkép

Észak felől ránk tör a „Skandináv-expressz", vagyis a hidegfront mögött 10-15 fokkal alacsonyabb hőmérsékletű, sarkvidéki eredetű levegő zúdul a Kárpát-medencére – ábra: MeteoPlaza

Szombaton a déli, délnyugati határ közelében ugyan még 20 fok körüli csúcshőmérsékletre számíthatunk, azonban északon már jelentősen visszaesik a hőmérséklet, tovatűnik az addig időjárásunkat jellemző enyheség, a következő napokban téliesre fordul időjárásunk. A front mögött érkező hideg levegőben a záporokat egyre több helyen váltják hózáporok. Vasárnap reggel északon már sokfelé csökken fagypont alá a hőmérséklet, és napközben is mintegy 10-15 fokkal hidegebb időnk lesz, a csúcshőmérséklet hazánk nagy részén 5 fok körül alakul.

Milyen időre számítsunk április 7-13. között?

A hét első napjaiban még a fölénk érkező hideg levegő és a tőlünk keletre elvonuló „hidegcsepp" alakítja időjárásunkat, emiatt továbbra is hűvös nappalokra, fagyos éjszakákra számíthatunk, hózáporok hazánk keleti felén fordulnak elő majd nagyobb számban.

A hét második felében a távolodó hidegcsepp nyomában már enyhébb levegő érkezik fölénk, így fokozatosan megszűnik időjárásunk télies jellege.

időjárás-térkép

A hideg időt okozó hidegcsepp kelet felé szorul, a mediterrán térségben örvénylő ciklon enyhe levegőt szállít térségünkbe – ábra: MeteoPlaza

A hét utolsó napjaiban egy hullámzó hidegfront lesz felettünk, az enyhülő időjárás miatt ez több alkalommal okozhat csapadékot, többfelé akár kiadósabb eső is eshet hazánkban. Ekkor már fagymentesek lesznek az éjszakák, és emelkedik a nappali felmelegedés mértéke is.

Április 14-20. között várható időjárás:

Átmeneti csapadékszünetet követően továbbra is enyhe és ismét nedves levegő érkezik térségünkbe, emiatt a hét nagy részében felhős, csapadékos, ám ennek ellenére enyhe időnk lesz. A hét első felében ott, ahol kisüt a nap, a csúcshőmérséklet meghaladhatja a 20 fokot.

időjárás-térkép

Az Atlanti-óceán felől érkező ciklon kelet felé haladva mélyen behatol kontinensünk belső területei fölé is – ábra: MeteoPlaza

A hét második felében a felsősebb, csapadékosabb idő miatt pár fokkal visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, cserébe az éjszakák is enyhék maradnak, kisebb lesz a napi hőingás mértéke.

A húsvéti ünnepek alatt is kimondottan csapadékosnak ígérkezik az idő (a jelenlegi előrejelzések alapján), akkor sokfelé számíthatunk kiadós esőre hazánkban.

Április 21-30. között várhatóan ilyen időnk lesz:

A hónap utolsó dekádjában kontinensünk nagy részén egy több középpontú ciklonrendszer hatására igen változatos időjárást tapasztalhatunk. A hideg, téli idő visszaszorul a kontinens északi vidékeire, csupán a hónap vége felé lesz észak felől egy nagyobb hideg betörés, de ennek hatása csak pár napra veti vissza az egyre többfelé kora nyáriasba forduló időt.

A kontinens északi, északnyugati részén emiatt változékony, csapadékos, jobbára hűvös idő várható, a kontinens déli részén viszont már egyértelműen a meleg, tavaszi, időnként kora nyárias időjárás lesz a jellemző.

időjárás-térkép

Több középpontú ciklonrendszer alakítja kontinensünk nagy részének időjárását – ábra: MeteoPlaza

Hazánk a két régió között elhelyezkedve részesül majd mindebből, többnyire enyhe időnk lesz a hónap utolsó dekádjában, de rövid időre nyáriasan meleg időt is tapasztalhatunk, amit majd valószínűleg egy pár napos hűvösebb periódus követ, de télies fordulattól ekkor már nem kell tartanunk.

Csapadékban bővelkedik majd ez az időszak, szinte mindennap számíthatunk esőre, záporokra és akár hevesebb zivatarok kialakulása sem kizárható.

Összefoglalás:

Változatos időjárásban lesz részünk áprilisban. Kellemes hőmérsékletű idővel indul a hónap, aminek elég gyorsan véget vet a hónap első hétvégéjén érkező, drasztikus lehűlést, télies fordulatot hozó, de aránylag kevés csapadékkal járó hidegfront.

A következő héten fokozatosan kilábalunk a télből, enyhül az idő, és a hét végén már kiadós esőkben lehet részünk.

A húsvéti ünnepekig hátralévő időben továbbra is enyhe, de csapadékosra forduló időjárás várható, újabb kiadós mennyiségű eső érkezhet az ország jelentős részén.

Az ünnepek után marad az eső idő. Az időszak zömében enyhe, tavaszi idő várható, de ízelítőt kaphatunk már a nyárból is.

A havi csapadékösszeg hazánk nagy részén, hasonlóan a márciusihoz, jelentősen meghaladhatja az ilyenkor elvárható mennyiséget, tovább csökkentve a vízhiányt a talajban.

Amennyiben az időjárás valóban az előre jelzettnek megfelelően alakul, akkor elmondhatjuk, hogy a fentiekben feltett kérdésre – "a gazdák öröme?" – igennel válaszolhatunk az ország nagy részén.

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)

Indexkép: Shutterstock