Tényleg olyan egészségesek? Valóban számos jótékony hatással rendelkeznek? Némelyik igazi szuperélelmiszer, C-vitamin-bomba vagy csodaszer hírében áll. De mi az igazság?
A lila hagymán, a lila káposztán, a lila sárgarépán és a lila édesburgonyán végzett kutatások során kiderült, hogy magas antioxidáns-tartalmuk rendkívül jótékony hatással van a szervezetünkre, továbbá ezek mindegyike antociánokkal rendelkezik, melyek segíthetnek többek között a krónikus gyulladások, a szívbetegségek, a rák, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésében.
Lila burgonya
Felhasználását tekintve hasonlóan kell eljárni, mint a nálunk elterjedt fehér burgonyával. Színezetét az elkészült étel mindvégig megtartja. A lilás színért az antocián nevű antioxidáns felel, melynek a káros ultraibolya-sugarak által létrehozott szabad gyökök elleni védekezésben is fontos szerepe van.
Sok káliumot tartalmaz, vérnyomáscsökkentő hatású, ráadásul kutatások során az is bebizonyosodott, hogy ez a zöldség súlygyarapodást sem okoz, így csökkenti az elhízást és annak kockázatait.
A lila burgonya klorogénsavat tartalmaz, amely megakadályozza a vérrögök kialakulását. Továbbá tele van értékes rostokkal, amelyekre az emésztőrendszer zavartalan működéséhez szükségünk van. A zöldségben található antioxidánsok emellett részt vesznek az immunrendszer megerősítésében, és segíthetnek bizonyos szívbetegségek és rákos megbetegedések megelőzésében.
Ráadásul a lila burgonyát a burgonyabogár nem kedveli, és a megrágott levele is könnyebben regenerálódik, ezért kimondottan ajánlott biotermesztésre.
A lila burgonyát a burgonyabogár nem kedveli – fotó: Agroinform.hu
Lila retek
A lila retek a hónapos retek egy fajtája. A hónapos retket, szemben a fekete retekkel, érzékenyebb gyomrúak is fogyaszthatják, mert kevésbé terheli meg az emésztőrendszert. Nyersen és párolva is fogyasztható, de akár főzelék is készíthető belőle.
A retek tele van ásványi anyagokkal, vitaminokkal. Nagy mennyiségű C-vitamin-tartalma mellett sok benne az A-, B1-, B6-vitamin, valamint a kalcium, magnézium, réz, mangán, vas és a tiamin is.
A retek jótékony hatással van az érrendszerre, segít a keringési problémák orvoslásában, bőrproblémák esetén is jól alkalmazható, enyhén vizelethajtó, és a bélrendszer karbantartásában is fontos szerepe van. Ezenkívül gyulladáscsökkentő hatással is bír.
Lila édesburgonya
A lila édesburgonya nagy mennyiségben tartalmaz antociánokat, amelyek segítik az emésztést, és gyulladáscsökkentő hatásúak, továbbá az antocián olyan tápanyag, amely kedvező hatással van a látás funkcióira is. A lila édesburgonya csökkenti a vércukorszintet, fogyasztása megvédi és javítja a máj egészségét.
Magas C-, B2-, B6-, valamint E-vitamin-tartalommal rendelkezik, és gazdag káliumban, rézben és mangánban, továbbá alacsony a zsír- és koleszterintartalma, ezért cukorbetegeknek is ajánlható.
Fogyasztásának további előnyei: jótékony hatással van az agyra; olyan antioxidánsokat, például flavonoidokat tartalmaz, amelyek elősegítik szervezetünket megszabadulni a méreganyagoktól; antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik; védi a vesét.
A gyökérgumó húsának színe fajtától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös. Kiválóan süthető, főzhető, grillezhető, de akár édes sütemény is készülhet belőle.
Lila répa
A lila színért a már említett antociánok felelősek. Nyersen fogyasztva gyerekeknek is igen értékes és tápláló kiegészítő étel. A rövid tenyészidejű fajták friss fogyasztásra alkalmasak, a hosszú tenyészidejű fajták pedig jól tárolhatók. Készülhet belőle leves, saláta, főzelék, köret, bébiétel is.
A nyers sárgarépából a béta-karotin-tartalomnak csupán 3%-a szabadul fel az emésztés során, ami pépesítéssel, főzéssel, étkezési olaj hozzáadásával 39%-ra is növelhető.
Nagy arányban tartalmaz vitaminokat, rosttartalma is magas, kalóriatartalma pedig alacsony. Antioxidáns-tartalma jelentős védelmet nyújt a gyulladások és a stressz ellen.
Igen értékes és tápláló étel – fotó: Shutterstock
Lila káposzta
A vörös káposzta vagy lila káposzta színét is az antocián adja, és a talaj pH-értékétől függően változik: savasabb talajon lilásabb, lúgosabb talajon zöldes-sárgás színűek a levelei. Főzéskor általában megkékül, ami ecet hozzáadásával megakadályozható. Beltartalmi értéke megegyezik a fejes káposztáéval.
A lila káposztában több a C-vitamin, mint a narancsban. A C-vitamin, az antioxidánsok és az A-vitamin erősíthetik az immunrendszer működését, segíthetnek kiüríteni a méreganyagokat a testből, ezáltal javíthatják az anyagcserét.
Aminosavakban is igen gazdag, gyulladáscsökkentő hatású, magas K-vitamin-tartalommal rendelkezik, kalóriatartalma alacsony; és ne feledkezzünk meg B6-vitamin-, folsav-, B2- és B1-vitamin-, kalcium-, magnézium- és káliumtartalmáról sem. Mindezek miatt a lila káposztát igazi csodaszernek tartják.
A lila káposztát igazi csodaszernek tartják – fotó: Shutterstock
Lila hagyma
Fehér húsát sötétlila héj veszi körül; a sárgás színű vöröshagyma lágyabb ízű változata. A lilahagyma kiváló forrása a krómnak, ami csökkenti a vércukorszintet. A krómhiány hosszú távon szív- és cukorbetegséghez vezethet. A létfontosságú ásványi anyagok és antioxidánsok a hagyma külső részében találhatók meg elsősorban, ezért nem érdemes leszedni azt.
Igazi C-vitamin-bomba, de jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaz. Vízhajtó hatása is ismert, ezenkívül a lilahagymában olyan vegyületek is találhatók, melyek meggátolják a rákos sejtek kialakulását, továbbterjedését.
A kalóriatartalma minimális, tele van tápanyaggal, óvja a vesék egészségét, jót tesz a szívnek. A benne lévő antioxidánsok gyulladás- és koleszterinszint-csökkentő hatásúak.
A létfontosságú ásványi anyagok és antioxidánsok a hagyma külső részében találhatók meg elsősorban – fotó: Pixabay