A tél a kertészek számára iszonyúan hosszú időszak. Ilyenkor szinte már számoljuk a napokat, hogy mikor robbanhatunk ki végre a kertbe, és kezdhetjük meg a kerti munkálatokat. Jobb esetben már mindent előkészítettünk, beleértve a talajt is, hogy a lehető leghamarabb készen álljon a vetésre. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen vetőmagot szerzünk be, hiszen sok munkánk veszhet kárba miatta.

Éppen ezért, ezeken a hosszú, őszi, téli napokon, amikor nem hajt a sok kerti munka, érdemes utánanézni, hogy milyen vetőmagjaink vannak otthon. De most érdemes azt is megtervezni, hogy mit szeretnénk vetni tavasszal. A vetőmagokkal kapcsolatban is érdemes minél több részlettel tisztában lenni, hiszen ez a kulcsa a jó termésnek.

Van teendő tavaszig

Ez az az időszak, amikor jut idő a kertészkedéssel kapcsolatos cikkek olvasására, és a vetési, és a növénytársítási tervek elkészítésére. Ha már van veteményesed, ismered ezt az érzést és rettenetesen várod, hogy eljöjjön az idő, amikor rengeteg időt tölthetsz el benne. Természetesen azt az érzést is ismered, hogy ha tízszer hosszabb lenne a nap, és százszor nagyobb a kerted, az is kevés lenne. De ez adja meg a kertészkedés igazi élvezetét. Hogy mindig többre vágyunk, mindig szebbet, nagyobbat, finomabbat szeretnénk termelni, és feltálalni a családunk és barátaink nagy örömére. És persze a szomszéd kertész irigykedésének kivívása is előkelő helyen szerepel a listánkon.

Ha pedig még nincs saját veteményesed, akkor itt az ideje, hogy elkülöníts egy kis részt a kertedben, vagy beszerezz pár nagyobb balkonládát, és megpróbálkozz az otthoni zöldségtermesztéssel. Hidd el, minden szempontból jót fog tenni. Egyrészt fantasztikus figyelni, ahogy a két kézzel végzett munkád gyümölcse, zöldsége beérik, és a kis magokból csodás és egészséges finomságok cseperednek. Másrészt az önbizalmadnak is nagyon jót fog tenni, ha az általad megtermelt zöldségfélék kerülnek a családi asztalra. A szabad levegőn végzett kerti munka, és az általad megtermelt, igazán friss és egészséges zöldségfélék pedig egészen biztosan jót tesznek a lelki és testi egészségednek is. Így hát, ha van kerted, vagy legalább egy kis helyed az erkélyen, kezdd el a saját zöldségtermesztést, és ismerd meg ezt az életre szóló, csodálatos szenvedélyt.

Az első lépések

Az első lépés, hogy készíts egy vetési tervet, amelyben megtervezed, mit és hová szeretnél ültetni. Ehhez fontos tudnod, hogy melyik növény milyen feltételek között, és melyik növény szomszédságában érzi jól magát. Elsőként rajzold le méretarányosan a kerted, és jelöld be rajta, hogy mely területek állnak rendelkezésedre, hova vethetsz. Külön jelöld meg, hogy hová szeretnél dísznövényeket ültetni, hol futnak majd fel növények a kerítésre, hol alakítanál ki fűszerkertet. Papíron sokkal jobban át fogod látni a lehetőségeidet, így lehet, hogy olyan területek is fel fognak tűnni, amelyeket eddig nem használtál ki kellő mértékben.

Készíts kis cetliket a növények nevével, amelyeket termelni szeretnél, és ezeket helyezd el a papírlapon. A cetliket nyugodtan tologathatod, hogy a tervezés végére megtaláld mind számára az ideális helyet, és a tökéletes szomszédokat. Arra is ügyelj, hogy a másodvetésben termeszthető zöldségek is kerüljenek fel a cetlikre, az alá a zöldségféle alá, amit elsőként fogsz vetni. Így tökéletes terved lehet az egész évre vonatkozóan.

palánta

A tökéletes termés egyik fontos feltétele a tökéletes vetőmag. Fotó: Pixabay

A növénytársítás nem csupán a biokertészetek szuperfegyvere. Használd ki a természet erejét és párosítsd úgy a növényeidet, hogy a lehető legkevesebb kártevő jelenhessen meg a kertedben. Ha alaposan körbejárod a témát, a jó társítás segítségével a növények el tudják riasztani a másik kártevőit, odavonzzák a beporzó rovarokat és feltöltik a talajt olyan tápanyaggal, amelyikre a másiknak szüksége van a növekedéshez.

Azonban legyél nagyon óvatos, mert létezik rossz társítás is. Ebben az esetben a növények versengeni fognak a tápanyagért, meggátolva egymást a fejlődésben.A kerted naposabb részére tervezd azokat a növényeket, amelyeknek sok napsütésre van szükségük. Ilyen például a paradicsom, a padlizsán vagy a paprika.

Ha pedig eddig még nem próbáltad ki, készíts egy magaságyást. Ez nem csupán a kerted ékessége lehet, de segítségével be tudod vonni a kertészkedésbe az idősebb családtagokat, és a gyerekeket is.

Vetőmag kérdések

Ha már tapasztalt kertész vagy, és van veteményesed, akkor egészen biztosan vannak rejtett vetőmag készleteid is. Kezd azzal, hogy átnézed ezeket. Az öreg, több éves magokat nem érdemes elültetni, hiszen elveszíthetik a csíraképességüket. Ezért érdemes az előző évekből megmaradt magokat csíráztatni.

Ehhez nem lesz másra szükséged, mint egy lapostányérba helyezett szűrőpapírra. Ezt nedvesítsd meg, és rakj rá 100 szem magot. Az edényt takard le alufóliával, állítsd meleg helyre, és ügyelj rá, hogy maradjon mindig nedves a papír. Néhány nap múlva a magok elkezdenek csírázni. Ha a magok 80%-nál kisebb mértékben csíráznak, akkor nem érdemes elvetni őket. Vásárolj helyettük újakat. A legtöbb vetőmag csávázott, így a leggyakoribb betegségeknek is ellenállnak és a csíraképességük is jó.

Ezekre figyelj, amikor vetőmagot vásárolsz

Miután felmérted, hogy milyen vetőmag áll rendelkezésedre, írd össze a vetési terv alapján, mire van még szükséged. Nem érdemes túl sokat vásárolni egyszerre, hiszen a legjobb mindig friss vetőmagokkal dolgozni. A vetőmagok tasakján lévő, csodálatos zöldségeket ábrázoló képek egészen biztosan el fognak varázsolni, de ne engedj a kísértésnek, és tartsd magad a terveidhez. Sajnos hajlamosak vagyunk úgy viselkedni, mint a kisgyerek, aki beszabadul a cukorkaboltba, de nem szabad, hogy elhatalmasodjon rajtunk ez az érzés, mert a kertünknek és a pénztárcánknak is vannak határai.

A vetőmagtasakon sokféle jelzéssel találkozhatsz. Az F1 jelzés azt jelenti, hogy a mag hibrid, vagyis a kikelő növény magját már nem érdemes szedni, és újra elvetni, mert az a továbbtermesztés során már nem fogja tudni örökíteni a jó tulajdonságokat.

Fontos támpont még a csomagoláson feltüntetett érvényességi idő. Ez nem azt jelenti, hogy ezután már nem lehet elvetni a magokat. Azt jelzi, hogy a mag  addig tartja meg az előírásos csírázási arányát, későbbi időpontban vetve csökken a csírázási százaléka.

A tasakokon megtalálod még a bennük lévő magok súlyát is. Ezt általában grammban tüntetik fel, vagy darabszám van megjelölve. A vetőmagok minőségi garanciáját a NÉBIH-Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal- régi nevén az OMMI (Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet) ellenőrző vizsgálatai jelentik, melyek megléte szintén feltüntetésre kerül a vetőmagok tasakjain

A vetőmagok terén minden évben megjelennek újdonságok, azonban sokan ragaszkodnak a régi, bevált fajtákhoz. Azt azonban tudnod kell, hogy ha nem jól választod meg a vetőmagot, nincs második esélyed, majd legfeljebb csak egy év múlva. Így érdemes nagyon körültekintően eljárni a kiválasztás során. Lehet, hogy elsőre vonzónak tűnik az akciós mag, de legyél nagyon körültekintő, és nézd meg, mennyi mag található a tasakban, és milyen minőségre számíthatsz. A munkád nem lesz kevesebb akkor sem, ha olcsóbb magot vásárolsz, azonban lehetséges, hogy feleslegesen dolgozol.

A növény összes genetikai információját a vetőmag adja tovább. Ez, és a környezeti hatások, mint amilyen a napfény, a talaj adottságai és az öntözővíz, közösen határozzák meg, milyen tulajdonságokkal fog majd rendelkezni a növény.

A kisebb tasakos vetőmagokat főleg hobbi kertészek részére, otthoni felhasználásra szánják. Ezen belül vannak a 0. árcsoportba tartozók, amelyek általában a régebbi, olyan fajtákat jelentik, amelyek esetében már lejárt a nemesítőnek fizetendő díj, emiatt olcsóbban juthatunk hozzájuk. Ebbe a kategóriába kerülnek azok a magok is, amelyeknek gyengébb a csírázási aránya, így kisebb mennyiségben lesznek belőlük életképes növények. A 0. árcsoportos magnál általában kevesebb szem kerül a tasakba, így ezt is vedd figyelembe a vásárláskor.

A vetőmagokat a csírázási képesség megőrzése érdekében csíravédő csomagolásban hozzák forgalomba. Emiatt találsz a külső tasakban még egy kisebb, belső tasakot is. Ha megmarad pár szem a felbontott vetőmagból, érdemes azt ebben a kis tasakban lezárni, és visszahelyezni a nagyobb, információkat tartalmazó tasakba.

A csomagolás abban is segít, hogy az adott növény esetében mikor jön el a vetés javasolt ideje, megtalálod rajta a vetési talajhőmérsékletet, a vetésmélységet, a sor- és tőtávolságot, a palántázás idejét és még az érési időt is könnyedén meglelheted rajta. Virágmagok esetében emellett még a növény magasságát, színét és környezeti igényeit is fel szokták tüntetni a csomagoláson.

A magasabb árú vetőmagok között általában új fajtákat is találhatsz. A fajták előállítása, a nemesítés hosszadalmas, rengeteg időt és szakértelmet igénylő munka. Ezért kell fizetni a vetőmagok után az előállítót megillető díjat, vagyis licenc-et. Ezért kerülnek többe az újabb fajták vetőmagjai. Némelyik közülük ráadásul valamiért különleges, vagy a színe, vagy a mérete, vagy egyéb pozitív tulajdonságai miatt. Általában ezek a magok jóval ellenállóbak bizonyos betegségekkel szemben is.

vetőmag vetés palánta

A jó vetőmag a feltétele a bőséges termésnek. Fotó: Pixabay

A normál vetőmagok nem kapnak speciális kezelést.  A vetőmagot súly vagy darabszám alapján hozzák forgalomba. Minősége megfelel a nemzeti standardoknak. Jelölése: NS.

A precíziós vetőmagok speciális kezelésen mennek keresztül és nagyon jó a csíraképességük. Jelölése: PR.

A priming vetőmag előcsíráztatást jelent. Ezek a magok speciális kezelést kapnak azért, hogy aktiválják a csírázási folyamatukat. Jelölése: PM.

A pillírozott vetőmag esetében a mag felületére speciális borító anyagot visznek fel. Ne lepődj meg, amikor kibontod a csomagolást, mert ez az anyag teljesen képes megváltoztatni a mag formáját. Ennek az az oka, hogy ezek a magok alkalmasak a gépi vetésre is. Jelölése: SP.

Léteznek gomba- és rovarölő szerrel kezelt, csávázott vetőmagok is. Ezeknek élénk színűk van, általában pirosak, vagy zöldek. Érdemes ilyen magokat vásárolni, hiszen jóval biztosabban kelnek ki, mivel elpusztulnak a magvak felületén vagy a talajban tapadó kórokozók. Azonban nem kell aggódnod, hiszen a szer, amivel a magokat bevonták, nem kerül be a növénybe. Jelölése: F+I.

Inkrusztáláskor a mag felületét vékony, növényvédő szerrel átitatott, színes bevonattal látják el. Ennek hatására a mag tömege nem nő meg, és nem gátolja a bevonat a víz felvételét és a csírázóképességét sem.

Vásárolhatunk még öko vetőmagvakat is, melyek semmilyen kezelésen nem estek át. A drazsírozott, apró magvakat színezett réteggel veszik körül, hogy a mag nagyobb méretű legyen, így könnyebben lehessen elvetni.

Reméljük sikerült segítséget nyújtanunk a vetőmag vásárlás sokszor bonyolult útvesztőiben. Kellemes vetést és bőséges termést kívánunk!