Ha újabb növényeket szeretnénk, nem feltétlenül kell elmennünk egy kertészeti boltba, és megvásárolni azokat. Akár mi magunk is kinevelhetjük az új növényt, ráadásul igazán egyszerűen. A dugványozás ugyanis, bár nagyon tudományosan hangzik, egyáltalán nem nehéz eljárás, így könnyen, gyorsan és olcsón juthatunk általa növényekhez. Ráadásul akár a magnólia, a rózsa vagy az orgona esetében is alkalmazhatjuk. Próbáljuk ki minél hamarabb, hiszen akár arra is használhatjuk, hogy elcseréljük a dugványozott növényt valakivel egy olyan növényre, amelyre mindig is vágytunk. 

Ha tavasz, akkor dugványozás

A dugvány egy olyan növényi rész, amelyet levágunk az anyanövényről és kigyökereztetjük, majd az új növénnyé fejlődik. Többféle dugvány létezik.

Fejdugvány

A fejdugványt a növény csúcsáról vágjuk le. Legalább 4-6 levélpárt kell levágni ahhoz, hogy életképes maradjon. Alulról el kell távolítani a leveleket, hiszen vízbe fogjuk tenni, így azok egészen biztosan elrothadnának. Viszonylag hamar gyökeret fog növeszteni, így ezután már virágföldbe ültethető.

Szárdugvány

A szárdugványt a szár középső vagy alsó részéből vágjuk le. Körülbelül 10 cm-es szárdarabot kell levágni, az aljáról el kell távolítani a leveleket, majd gyökereztetni. A gyökerek megjelenése után ültethető földbe.

magnólia

A magnóliát is szaporíthatjuk dugványozással. Fotó: Pixabay

Levéldugvány

A levéldugvány csupán egy levél, melyet a nyéllel együtt kell levágni az anyanövényről. Ezután vagy vízbe kell tenni, vagy földbe kell dugni.

Ezeket a növényeket nyugodtan dugványozhatod

A dugványozás segítségével kedvenc növényeidből még több lehet a kertedben, vagy az otthonodban, de még szeretteidet is megajándékozhatod velük.

1. A karácsonyi kaktusz tökéletesen alkalmas arra, hogy dugványozással szaporítsuk. Első lépésként válasszunk le egy rövid, Y alakú darabot valamelyik szár végéről. Ez a levágott darabka fontos, hogy egészséges legyen és legalább két-három, egymáshoz kapcsolódó részből álljon. Hagyjuk pár órán keresztül száradni, mielőtt a gyökereztetéshez elültetjük.

A levágott darabot tőzeg és homok keverékéből álló, nyirkos ültetőközegbe kell ültetni. A dugványt körülbelül a hosszúságának egynegyedéig dugjuk be az ültetőkeverékbe. A cserepet helyezzük világos helyre, ahol nem éri közvetlen napfény. A dugványt óvatosan öntözzük, hogy nehogy rothadásnak induljon. Két-három hét elteltével kezd majd el a dugvány növekedni, így láthatóvá válnak a vöröses színű hajtások.

Miután gyökeret eresztett, ültessük át egy másik, virágfölddel töltött cserépbe, amelyhez előzőleg adjunk egy kevés homokot vagy komposztot is. Ne ijedjünk meg, a dugvány eleinte nem néz ki túl élettelinek. Ez teljesen természetes, hiszen a növénynek hozzá kell szoknia az új környezetéhez. Innentől már nyugodtan öntözhetjük gyakrabban, és tápoldatot is adhatunk neki. Most már kerülhet olyan helyre a cserép, ahol több napfény éri.

Minél több fény éri, annál több virágot fog hozni. De közvetlen napsütésnek továbbra se tegyük ki, mert megéghetnek a levelei. Ügyeljünk rá, hogy soha ne száradjon ki teljesen a földje. A karácsonyi kaktusz kedveli a magas páratartalmú környezetet, és a 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletet.

2. A levélbegóniákat is igazán egyszerű dugványozni, hiszen csak egy szép, nagy levelet kell levágni róla a nyéllel együtt, majd vízbe, vagy földbe tenni. Hogy ne süllyedjen el a levél, fedjük be az üveg tetejét celofánnal, vágjunk rá egy lyukat, és azon keresztül dugjuk bele a levelet a vízbe. Sok fényre és melegre van szüksége ahhoz, hogy minél gyorsabban gyökeret eresszen.

3. A márványos szobai futóka szaporítható fej- vagy szárdugvánnyal. Vágjunk le a növény hajtásai közül egy 20 cm-es darabot, tegyük vízbe, és várjuk meg, amíg megjelennek a gyökerei. Amint megtörténik a gyökér kifejlődése, ültessük virágföldbe.

4. A muskátlit is dugványozhatjuk, de ezt ne tavasszal tegyük, hanem októberben. A hajtásokat egészséges, gazdagon virágzó bokorról vágjuk le, éles késsel, hogy ne roncsoljuk, hiszen akkor nem fog gyökeret ereszteni. A levágott dugvány 10-12 cm-es legyen. Szedjük le az alsó leveleket, hogy ne rothadjanak el. Tegyük morzsás szerkezetű, tápdús talajba. A cserép kerüljön világos helyre, de ne érje napsütés. Csak akkor öntözzük, ha a földjének felszíne kiszáradt. A dugványozást követően körülbelül 4 hét múlva jelennek meg az első levelek.

5. Az anyósnyelvet is levéldugvánnyal szaporíthatjuk. A levágott levelet tegyük egy edénybe, amelyben víz van. Ne tegyük ki közvetlen fénynek az üveget, de legyen világos helyen. Pár naponta cseréljük a vizet. A gyökerek két héten belül fognak megjelenni, és ekkor már el is ültethetjük a kis anyósnyelveket.

6. A pozsgásokat is könnyedén dugványozhatjuk. Óvatosan vegyük le a levelet a szárról, hagyjuk pár napig kiszáradni, majd tegyük a talaj tetejére. Néhány hét múlva a levélből gyökerek nőnek. Ügyeljünk rá, hogy le legyenek fedve földdel, különben ki fognak száradni. Pár hónappal később, amikor a kis pozsgások már nagyobbak lesznek, ültessük át őket egy nagyobb cserépbe.

7. A rózsát is lehet dugványozással szaporítani. Erre a rózsatőről levágott hajtáscsúcsot kell használni. A dugványon két-három levél maradjon, és az alsó levél alatt hagyjunk fél centiméteres csonkot. A dugványt ültessük tőzeg és homok keverékébe, majd alaposan öntözzük meg és takarjuk le egy befőttes üveggel. Amikor a dugványon az első rügy kihajt, támasszuk alá az üveg egyik oldalát, hogy a növény levegőhöz tudjon jutni. A dugvány őszig meggyökeresedik és akkor már nyugodtan ki is tudjuk ültetni. Azonban ügyeljünk rá, hogy a dugványról származó rózsatövek gyakran fagyérzékenyebbek, így ne feledkezzünk meg róla, hogy ősszel kupacoljuk fel.

8. A hortenzia is kiválóan dugványozható. Azonban a színe nem biztos, hogy ugyanolyan lesz, mint amiről a dugványt vágtuk, mivel a hortenzia estében a talaj kémhatásától függően változik a virágok színe. Ha a talaj lúgos, a hortenzia rózsaszínebb lesz, míg a savanyúbb talaj esetén fehér vagy kék virágokra számíthatunk.

orgona

Az orgonából akár sövényt is nevelhetünk, ha kellően sokat dugványozunk belőle. Fotó: Pixabay

9. Az orgona esetében szintén alkalmazzuk a dugványozást, hiszen így akár lombhullató sövényt is nevelhetünk belőle.

10. A bodza esetében is biztosra megyünk, mert általában nagyon könnyen dugványozható. Tavasszal vágjunk a dugványnak való ágacskákat, az éppen kirügyező ágak végéről.

11. Habár kevesen gondolják, de a magnólia is dugványozható. Érdemes félfás ágat metszeni a magnóliáról a dugványozáshoz, de akár a bujtással is próbálkozhatunk, amikor is egy földközeli ágat leszorítunk a talajhoz, majd félig betakarjuk földdel. Amikor a levelek alatti szemekből elkezd gyökeret növeszteni, vágjuk le az ágat és ültessük el.

A dugványozás sikeres lesz, ha ezeket betartod

1. A dugvány szárának alsó egy-két centiméteres részét mártsuk gyökereztető hormonba, így sokkal nagyobb sikerrel járhatunk.

2. A dugvány fölé borítsunk egy levágott tetejű ásványvizes palackot, hogy kellően párás környezetben fejlődhessen.

3. A cserepet tegyük világos helyre, de erős napfény ne érje.

4. Legyen nedves a föld, de ne pangjon benne a víz.

5. Amikor megjelennek a levelek a dugványon, már levehetjük róla az ásványvizes palackot.

Mindenkinek sikeres dugványozást és növényekkel teli kertet kívánunk!