Erre az egyre most kell figyelni, ha gyönyörű szedret szeretnél!
2021-07-13 14:25:19 / Agroinform.hu
Rendkívül meleg és száraz idő van, amit a viharos időjárás sem tud ellensúlyozni. A szeder viszont nem várhat: bőséges csapadékhoz kell jutnia ahhoz, hogy lédús legyen a gyümölcs.
A szeder (tüskétlen szeder – termesztett változat) az egyik legkedveltebb bogyós gyümölcsünk, főként a hűvösebb és csapadékosabb klímájú területeken termeszthető sikerrel. Nem csoda, ha a mostani szárazságot nehezen viseli. Egyelőre még csak a zöld bogyók növekedése kezdődött meg, az érés csak augusztus elején indul, viszont érdemes tudni, hogy ha nem kap folyamatos vízutánpótlást az ültetvény, összeszáradt, ízetlen, apró gyümölcsökre számíthatunk, amit augusztusban már nem lehet helyrehozni.
A szeder érése augusztusban kezdődik – Fotó: pixabay
Hogyan öntözzük a szedret?
Gyökerei rendkívül mélyre hatolnak a talajban, ezért elegendő, ha néhány naponta áztató öntözést hajtunk végre, azaz jó alaposan átitatjuk a szedertő környezetét. Erre a legjobb megoldás a kútvíz, vagy a korábban
összegyűjtött esővíz. Hogy tartósabb legyen az öntözés eredménye,
érdemes mulccsal vagy fenyőkéreggel takarni a szedrest, így csökkenthető a párolgás.
Az állománynövelés szempontjából is fontos az öntözés
A szedret könnyedén lehet szaporítani bujtással, azaz a hajtás egy részének földbe süllyesztésével a gyökerek megjelenéséig. Erre a legmegfelelőbb időszak az augusztus. Egy legyengült, kiszáradt növénnyel azonban nem sokra megyünk! A bujtást követően a hajtáscsúcs néhány héten belül elhalványul, és gyökerek jelennek meg rajta, amelyek megfelelő vízellátás esetén rendkívül gyorsan megerősödnek. További teendő tavasszal lesz: ekkor a dugványokat leválaszthatjuk a tőről, majd a nyár folyamán tovább neveljük cserépben. Ősszel pedig már állandó helyükre kerülhetnek.
Néhány naponta kiadós áztató öntözésre van szükség, ha nincs elég csapadék. Különben elbúcsúzhatunk a terméstől! – Fotó: Agroinform
Tüskés vagy tüskétlen?
A tüskétlen szeder öntermékenyülő növény, de idegen megporzással nagyobb méretű és mennyiségű termés várható. Bár kúszó típusú, nem kapaszkodik a növény, ezért támrendszerre van szüksége. Erős növekedésű, 3-5 m-re is megnőhet.
A szintén a Rubus nemzetségbe tartozó vadon növő szederrel főként az erdőkben, utak mentén találkozhatunk, termése savanyúbb és kisebb méretű, de ásványi anyag tartalma jóval magasabb lehet a termesztetténél. Kúszónövény, 0,5–3 m magasra nő. A szárai szerint idővel többé-kevésbé tüskékké válnak és fásulnak. A tüskék elősegítik a növény biztonságos növekedését és védenek a kártevők ellen.
Egyelőre még csak a zöld bogyók növekedése kezdődött meg, a felvétel 2021. július 10-én készült Vas megyében – Fotó: Agroinform