A fehér tündérrózsát választották 2024-ben az Év Vadvirágának az online szavazáson, amelyet a Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Biológiai Társaság hirdetett meg. Az Év Vadvirága mozgalom Magyarországon 2011-ben indult, eredetileg magánkezdeményezésként, de ma már a Magyar Természettudományi Múzeum is támogatja.

A mozgalom fő célja, hogy a hazánkban természetesen előforduló, ritka vagy ritkulóban lévő növényfajokat minél szélesebb körben ismertté tegye.

Idén is három jelöltre lehetett szavazni a Vadonlesők Közössége TE oldalán: a fehér tündérrózsára (Nymphaea alba), a vízi rucaörömre, (Salvinia natans) és a mocsári aggófűre (Senecio paludosus).

tündrérrózsa

A fehér tündérrózsával szerte az országban találkozhatunk – fotó: Agroinform

A versenyt a fehér tündérrózsa nyerte meg a szavazatok 47 százalékát megszerezve, a másik két jelölt a fenti sorrendben a voksok 33 és 20 százalékát kapta. A fehér tündérrózsa hazánk úszóhínár társulásainak jellegzetes tagja. Elsősorban iszapos talajú tavakban, holtmedrekben fordul elő, de lassan folyó vizekben is megjelenik. Vastag gyöktörzsével az aljzatban gyökerezik, levelei és virágai akár 3-4 méter mély vízből kinőve a víz felszínén úsznak. Levelei 15-30 centiméter átmérőjűek, fényes zöldek, kerekdedek, tojásdadok, válluk mélyen bemetszett, szélük ép. Virágait 4-5 zöld csészelevél és 15-25 fehér sziromlevél alkotja, a virágok megporzás után a víz alá buknak. Júniustól szeptemberig virágzik.


Hazánkban leggyakrabban a Tisza és a Dráva völgyében, a Kisalföldön találkozhatunk vele, illetve elszórtan az ország nagy részén előfordul. Európában általánosan elterjedt, csak az Ibériai-félszigeten és Észak-Európában ritka, Észak-Afrikában és kelet felé Közép-Ázsiáig vannak előfordulásai.

A tündérrózsákat a megtisztulás és újjászületés szimbólumának tartják. Tudományos nemzetségneve a görög mitológiából származik, a Herkulesért meghalt féltékeny nimfáról kapta. A magyar tündérrózsa név pedig költői hasonlat: virágai a víz felszínén lebegő tündérekhez hasonlók – olvasható a honlapon. A növény hazánkban 1993 óta védett, természetvédelmi értéke 5000 forint.