Ha itt az ősz és a tél, egyre kevesebb a növény a kertben. Pedig ennek nem kell feltétlenül így lennie. Sok csodás növény van ugyanis, amelyik ilyenkor is rendelkezésünkre áll, és szépségével feldobja a legszürkébb őszi és téli napot is.

Az egyik ilyen a díszkáposzta, amelyik igazán szép dísze lehet a kertünknek, vagy balkonládáinknak. Nem véletlen, hogy számtalan közterületen díszítenek vele, hiszen látványa igazán különleges. Ráadásul nem csak díszként állja meg a helyét. A díszkáposzta ugyanis ehető! Ha pedig valami igazán különlegeset szeretnénk, akkor váltogassuk színenként, és így ültessünk belőle sorokat a kertben. A látvány egyenesen lenyűgöző lesz.

Ismerd meg a díszkáposztát

A díszkáposzta kétéves növény, vagyis az első évben csak leveleket hoz, majd a következő évben virágot és magokat is. De ez ne tántorítson el bennünket, hiszen az igazi díszei a levelei. Habár a legtöbb kertészetben egynyári dísznövényként vásárolhatjuk meg, ez ne tévesszen meg minket, hiszen ha vigyázunk rá, a következő évben is díszíteni fogja a kertünket.

díszkáposzta

Kiváló díszítője lehet a kertnek és a balkonnak a díszkáposzta. Fotó: Shutterstock

A díszkáposzta körülbelül 30-40 cm magas, csodás látványát pedig különleges, fodros leveleinek köszönheti, melyek lila, zöld és rózsaszín színekben pompázhatnak. Az elszíneződés oka, hogy a nyáron még zöld színű káposzta a hideg beköszöntével és azzal, hogy egyre csökken a napsütéses órák száma, elveszti a leveleiből a klorofillt. Így a nyáron is gyönyörű növény úgy válik egyre szebbé, ahogy egyre hűl a hőmérséklet, csodálatos színei pedig 8 Celsius-fok alatt a legszebbek.

A díszkáposzta alapját a káposzta adta, melyből egy nemesítésnek köszönhetően kaptuk ezt a gyönyörű virágot, amely ráadásul még ehető is. Habár a vetéssel már elkéstünk, előnevelt, kifejlett, kiültetésre váró palántákat azonban be tudunk szerezni a kertészetekben.

Így legyen sok díszkáposzta a kertedben

A díszkáposztát magról szaporíthatjuk, melyeket tavasszal kell elültetni. A legjobb, ha palántaföldbe vetjük a magokat, majd a kis növényeket akkor ültetjük csak ki a szabadba, amikor a fagyok már elmúltak. De annak sincs semmi akadálya, hogy télen a balkonládát díszítsük vele, hiszen -10 Celsius-fokig kitűnően tűri a hideget, ezért egész télen gyönyörködhetünk benne.

A díszkáposzta kedveli a világos vagy félárnyékos helyet. Nincs szüksége trágyázásra, azonban öntözésre igen, így ne hagyjuk kiszáradni, de a díszkáposzta földje ne legyen túl nedves. Az átlagos kerti talaj, vagy az általános virágföld a legjobb számára. A közvetlen, erős napsütést nem kedveli. Habár virágzása tavasszal esedékes, a díszkáposzta szépségét levelei adják. Akár tujasorok, sövények tövéhez telepítve is mutatós lesz, de a krizantém, a hanga, a dália és a varjúháj remek társai lehetnek, és a díszkáposzta mellé jó választás az erika, vagy az árvácska is, így velük együtt tudja széppé varázsolni a kertünket, vagy a balkonládát.

Tavasszal azonban keressünk a palántáknak napos helyet, és mivel igen vízigényesek, ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözéséről sem. Azonban ahogy a hőmérséklet csökken, és a forró nyarat felváltja a hűvös ősz, és a hideg tél, csökkenteni kell az öntözések számát, és ügyelni kell rá, hogy ne maradjon alatta pangó víz, hiszen az könnyen a levelei rothadásához vezethet.

A magokat úgy tudjuk begyűjteni, hogy az átteleltetett káposzta tavasszal megnyúlik, virágzik, majd megjelennek a magjai, így ezekből újabb díszkáposztákat tudunk nevelni. A díszkáposzta leveli ráadásul ehetők, így kiváló saláták, szendvicsek vagy hidegtálak készíthetők belőle. Habár az íze kissé keserű, dekorációként is megállja a helyét.

A díszkáposztának háromféle változata közül is válogathatunk, hiszen van belőle hullámos, karéjos vagy sima felületű levelekkel rendelkező is. A levelek már önmagukban is díszítenek, de virágjával igazi ékessége lehet a kertnek. A díszkáposzta számára a hó sem jelent akadályt, hiszen a hótakaró alól is kibukkannak csodás, színes káposztafejei.

díszkáposzta

A díszkáposzta nem csak szép, hanem a káposztához hasonlóan ehető is. Fotó: Shutterstock

Az enyhébb fagyok nem károsítják, de az erősebbek már kárt tesznek a növényben, ezért ültetése során, akár szabadföldbe, akár balkonládába ültetjük, ügyeljünk rá, hogy meleg, déli fekvésű, szélvédett kertrészeken kapjon helyet, így tavaszig is kertünk dísze lehet. Ha sorokat hozunk létre a különböző színű fajtákból, az csodás látványt eredményez a kertben, de akár törpe őszirózsát, krizantémot és csarabot is ültethetünk a sorokba, melyek igazi őszi hangulatot varázsolnak a kertbe.

Díszkáposztában gazdag balkonládákat és kertet kívánunk!