Ugye milyen jó leülni a TV elé a családdal, és közben falatozni valami finomságot? Azonban ezek a finomságok általában zacskóból kerülnek az asztalra, pedig pillanatok alatt készíthetünk friss ropogtatnivalót, ami ráadásul igazi különlegességnek számít, és persze nagyon finom!
A batáta, vagyis az édesburgonya korábban nem volt ismert hazánkban, pedig a világ számos részén napi szinten fogyasztják. Szerencsére azonban ez nemrég megváltozott, és egyre több helyen juthatunk hozzá ehhez az igazán különleges finomsághoz. Ráadásul, még a kertünkben is meg tudjuk termeszteni.
A batáta, habár trópusi növény, idehaza is nagyon könnyen termeszthető és sokféleképpen felhasználható, így érdemes közelebbről is megismerkedni vele. Főleg ilyenkor télen ajánlott a fogyasztása, hiszen kiváló immunrendszer erősítő. Emellett persze finom is, hiszen remek leveseket, főételeket készíthetünk belőle, de kiváló köretként, chipsként, de még desszertként is.
Amit az édesburgonyáról tudni érdemes
1. Habár nálunk még nem annyira ismert, a batátának más országokban óriási gazdasági jelentõsége van, így Közép-Amerikában is, ahol őshonos.
A batáta kiváló immunrendszer erősítésre is. Fotó: Pixabay
2. A batáta Európába Kolumbusz Kristóf által került be, akkor még dísznövényként.
3. A batáta nem csupán az emberek számára nyújt táplálékot. Levélhajtásai állati zöldtakarmányként is felhasználhatóak.
4. A batáta világ élelmezésében betöltött szerepe nagyon jelentős, hiszen egyike a tíz legfontosabb növényünknek. Az édesburgonyát elsősorban a gumójáért termesztjük, ami a föld alatt, a növény gyökereinek megvastagodásával keletkezik, és a fényben nem fejlődik.
Így legyen batáta a kertedben
Habár az édesburgonya trópusi növény, szerencsére néhány éve már hazánkban is többen belefogtak a termesztésébe. Az édesburgonya termesztése nem igényel különleges szakértelmet, bárki megpróbálkozhat vele, de érdemes első alkalommal megvásárolni a palántákat és azokat elültetni, később pedig már mi magunk is megpróbálkozhatunk a szaporításával.
Február végén a batáta gumót ketté kell vágni, és a vágott felével lefelé fordítva vízbe kell állítani. Fontos, hogy a víz soha ne fogyjon el róla. A gumókon hamarosan meg fog indulni a hajtások növekedése, amelyekből a palánták lesznek. Ezeket a hajtásokat le kell választani a gumóról, amikor elérik a húsz centiméteres hosszúságot, és vízben kell gyökereztetni őket. Amikor a hajtások gyökeret eresztettek, megtörténhet az édesburgonya elültetése.
Először cserépbe ültessük, hogy ne ártsanak meg a gyenge kis növénynek a tavaszi fagyok. Amikor már kellően erős, és elmúltak a tavaszi, fagyos időszakok, bátran kiültethetjük a kertbe.
Mivel a batáta kedveli a napfényt, napos helyet válasszunk számára. A batáta számára fontos a rendszeres és intenzív öntözés, hiszen csakis így hoz igazán méretes termést. A palántákat egy méteres sortávolságra és harminc centiméter tőtávolságra ültessük.
Fontos, hogy a palántáknak csak az első két levele legyen a föld felett, a többi része kerüljön a föld alá. Mivel a batáta nagyon könnyen több méterre is elfuthat, tépjük le az indáit, így a gumók is jóval nagyobbak lesznek. Az édesburgonyát az őszi fagyok előtt kezdjük el betakarítani. A betakarítása nem egyszerű, hiszen a tőtől akár egy méter távolságra is találhatunk gumókat. A gumókat felszedés után kézzel tisztítsuk meg, majd tegyük őket száraz helyre úgy, hogy ne érintkezzenek egymással. 20 Celsius-foknál hűvösebb helyiségben ne tartsuk, mert a gumó nem fogja bírni a hideget. Fontos, hogy a tárolás megfelelő páratartalom mellett történjen. Mivel a batátának nincs ismert betegsége, nem igényel semmilyen vegyszeres beavatkozást.
Az édesburgonya igazán finom, és még egészséges is
A batátának nem csak a gumóját, de a leveleit is felhasználhatjuk, hiszen kitűnő saláta készíthető belőlük. Az édesburgonya gumója ugyanolyan sokféleképpen felhasználható, mint a burgonya. Fogyaszthatjuk főzve, sülve, szárítva, de akár lisztté őrölve is. Konzervként is árusítják, feldolgozott formában bébiételek alkotóeleme, de chipsként is nagyon finom.
A batáta magas C-, B2-, B6-, valamint E-vitamin tartalma, kálium, réz és a mangán tartalma miatt is nagyon egészséges. Alacsony a zsír- és koleszterintartalma, ezért még a cukorbetegek is fogyaszthatják. Ezen kívül támogatja a keringést, magas B6-vitamin tartalma segít csökkenteni a magas homocisztein szintet, amely a szívroham kialakulásáért is felelős.
A batáta finom és egészséges alternatívája lehet a sült burgonyának is. Fotó: Pixabay
Mivel magas a C-vitamin tartalma, segít megerősíteni az immunrendszerünket is, sőt, még a csontok és a fogak egészségében is jelentős szerepet tölt be. De a batátáért még a bőrünk is hálás, hiszen segít a kollagéntermelésben, és a sebek gyógyulási idejét is felgyorsítja.
De az édesburgonya azon kevés zöldségek közé tartozik, amelyik még D-vitamint is tartalmaz, a benne lévő kalcium pedig fontos szerepet tölt be az egészséges csontképzésben.
Az édesburgonya lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaz. Mivel a felszívódás elnyújtott, így fogyasztása nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, és hosszú ideig lát el minket energiával, hosszan fenntartva így a jóllakottság érzését. A benne lévő magnézium oldja a stresszt, segít csökkenteni a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát és helyén tartani a vérnyomást.
Élénk narancssárga színe már messziről elárulja, hogy sok béta-karotint tartalmaz, amely fontos szerepet játszik az egészséges látás megtartásában. Erős gyulladásgátló hatása van, és segíti a sebek gyógyulását.
Készíts a batátából pillanatok alatt finom nassolnivalót
A hazai üzletekben többnyire spanyol, egyiptomi és marokkói édesburgonyát lehet vásárolni, éppen ezért is hasznos, hogy a saját kertünkben termesszük, hiszen úgy nem kell bejárnia a fél világot, amíg az asztalunkra kerül. A batáta lehet gumós vagy hosszúkás, a héja pedig lehet fehér, sárga, piros vagy barna, a belseje pedig általában narancssárga. Fagymentes pincében, sötét és hűvös helyen az édesburgonya egy hónapig gond nélkül eláll, de hűtőbe nem érdemes tartani, mert megváltozik az íze.
Egészséges nassolnivaló a mikróban készített batátaszirom. Ehhez tisztítsuk meg, majd hámozzuk meg az édesburgonyát. Uborkareszelőn gyaluljuk vékonyra, majd egy rétegben osszuk el egy tányéron, és tegyük a mikrohullámú sütőbe 4 percre. Miután kivettük, várjunk egy pár percet, amíg kihűl, ezután kóstoljuk meg. Ha nem elég ropogós, tegyük vissza még egy percre. Amikor elkészül, ízesíthetjük sóval, borssal, vagy egyéb fűszerekkel, ízlés szerint. Jó étvágyat kívánunk!