Természetesen nem minden gyomnövény áll ilyen karrier előtt, hiszen a gazok többsége valóban csak hátrányokkal rendelkezik a kultúr- vagy haszonnövények közelében, ám tényleg akadnak köztük olyanok, melyekkel némileg igazságtalanul bánunk.
A csalán: az egyik legsokoldalúbb gyógynövény
Itt van elsőként a csalán, mely nem kifejezetten szép, ráadásul csíp is, ugyanakkor az egyik legsokoldalúbb, legelismertebb gyógynövény. A csalánt Magyraországon nem termesztik, Európában azonban több országban igen, így ott már teljes jogú haszonnövény!
A terebélyes, magasra törő csalán a nitrongéndús, neves talajokat kedveli, így ilyen körülmények között a kertben is meghonosítható, például gyökerestül felszedett példányok elültetésével. A csalán előnyei órákig sorolhatók, a humán gyógyászat mellett főzete vagy erjesztett leve kiváló növényápoló szer (rovarkártevők és gombás betegségek ellen), de zsenge hajtásaiból leves is készülhet.
A csalán az egyik legsokoldalúbb, legelismertebb gyógynövény – fotó: Pixabay
A pipacs remekül beilleszthető a kerti dísznövények közé
A pipacsot szépsége miatt szinte mindenki kedveli, a kertben azonban gyomként tartjuk számon. A pipacs ugyanakkor beilleszthető a kerti dísznövények közé, főképpen ha a birtok természetközeli stílusú, buja látképű.
A pipacs virágzási időszaka hosszú, a piros szirmok egész nyáron nyílnak, így hosszantartó dekorációs értéket adnak. Szinte bármilyen körülmények között megél, környezeti igényei minimálisak.
Érdekesség, hogy ugyan hajtásai és toktermése enyhén mérgezők, magjai és szirmai fogyasztásra alkalmasak, egykoron pedig a gyengébb színű borok árnyalatát élénkítették piros szirmaival.
A pipacs szép és igénytelen növény – fotó: Pixabay
Mák, pitypang, búzavirág, fehér here, tyúkhúr, libatop – mit tudunk róluk?
A pipacs közeli rokona a mák, a kertészetekben pedig gyakran kaphatók nemesített változatok, melyek már teljes jogú dísznövények.
A pitypang vagy hivatalosabb nevén gyermekláncfű az egyik leggyakoribb kerti gyom, sokan ádáz küzdelmet folytatnak ellene, ugyanakkor az is egy lehetőség, hogy megtűrjük, sőt beillesztjük a kerti növényegyüttesbe!
Gyomként roppant makacs, ugyanis mélyre lehatoló karógyökere miatt irtása nagy kihívás, főképpen ha a pázsitban jelenik meg. Szintén ellene szól, hogy egyesek számára allergizáló hatású.
Mellette is akadnak érvek bőségesen, kevesen tudják például, hogy szárított, őrölt gyökeréből kávészerű, élénkítő ital készíthető. A pitypang remek kiegészítője lehet a réteket, mezőket imitáló vadvirágos kerteknek!
A pitypang vagy hivatalosabb nevén gyermekláncfű az egyik leggyakoribb kerti gyom – fotó: Pixabay
A búzavirág is gyom hivatalosan, vadon gyakran a pipaccsal látható társulásban, gabonafélék között. Utóbbi élénkpirosa és a búzavirág csodás kékje megejtő látványt nyújtanak! A búzavirág májusban és júniusban virágzik, szépsége pedig a virágkertészeket is megihleti gyakran, így a búzavirág sokszor megtalálható gondozott ágyásokban, dísznövényként ültetve. Ez a tetszetős gyom a nemesítéseknek köszönhetően rózsaszín, lila vagy fehér színekben is kapható.
Mindemellett a búzavirág herbáriaként is ismert, a népi gyógyászatban főzetét szemgyulladásra, toroköblögetésre használják, de gyakori összetevője étvágyjavító teakeverékeknek is.
A fehér here is gyom a nagykönyv szerint, azonban több szempontból is roppant hasznos lehet a kerítésen belül. Sokan a kopott, gyenge minőségű gyepet dúsítják vele, mivel szép, egységes zöld takarást képes adni, sőt néha boltokban is kapni olyan fűmagmixet, ami eleve tartalmaz kis százalékban fehér herét!
Ez a gyomféle másra is jó, parlagi kertrészek, kiürült veteményes ágyások fedésére remek, mivel nem veszi igénybe a talajt, éppen ellenkezőleg, nitrogénnal dúsítja a közeget. Mindemellett a fehér here frissen és szárítva is kiváló állati takarmány!
A tyúkhúr is gaznak minősül, elsősorban mert esztétikailag ront az összképen, ugyanakkor érdemi kárt nem okoz, mivel sekélyen gyökeredzik, nem talajzsaroló, ráadásul még ehető is, friss levelei salátatálakhoz keverhetők! A fehér heréhez hasonlóan kiváló talajtakaró, egészen az őszi mínuszokig tetszetős zöld borítást nyújt, így bevethető például a letermett és másodveteménnyel be nem népesített nyári konyhakertekben vagy a kert félreeső, használaton kívüli részein.
A tyúkhúr ehető is, friss levelei salátatálakhoz keverhetők – fotó: Pixabay
A libatop megjelenése tipikusan gyomszerű, magas hajtásain dús levélzet található, a levelek alakja némileg a libák talpát idézi, innen ered a neve. Ma már egyértelműen gyomnak tekintjük, holott egyes fajtái (így a fehér vagy a paraj libatop) régen a spenóttal vetekedő népszerűségű, elismert levélzöldségek voltak! Gyógynövényként is számon tartották anno, pépesített levélzetéből gyulladáscsökkentő borogatás készült, valamint takarmányként alkalmazták sertéseknek. A buja, zabolátlan látvány kedvelői vagy a különleges zöldségfélék rajongói ma is megpróbálkozhatnak a libatop kerti tartásával!
|