Sokunknak vannak háziállatai, akiket családtagként szeretünk. De sajnos vannak olyan "háziállataink" is, akiknek a jelenlétéről sokszor nem is tudunk. Velük azért egészen más a viszonyunk, mint a szeretett háziállatainkkal. Az egyik ilyen kártevő lehet a csótány, amelyik rengeteg betegséget terjeszt.
A csótány nem az az állat, amelyiknek láttán felderül az arcunk. Éppen ezért a legjobb, ha mindent megteszünk, hogy egyik lábát se tudja betenni hozzánk. Sajnos a csótány ott is megjelenhet, ahol nagyon odafigyelnek a tisztaságra, különösen, ha társasházban élünk. De vannak olyan tippek, amelyekkel el tudjuk venni a kedvét az otthonunktól.
Ezért légy résen, hogy ne jusson be hozzád a csótány!
A világon körülbelül 4000 fajta csótány él. A legtöbben a trópusokon honosak, de a sarkvidékeket leszámítva az egész világon találkozhatunk velük. És sajnos a konyhánkban is. Szerencsére hazánkban a kisebb méretűek lelhetők fel, de Afrikában még a 6 centiméter hosszúságot is képesek elérni.
A csótány rengeteg betegséget terjeszt. Fotó: Pixabay
Magyarországon 3 fajtája ismert, az amerikai, a német és a konyhai csótány. Azonban van repülő változata is, amelyet erdei csótánynak nevezünk. A csótányok teste ovális, kissé lapított, hosszú csápokkal, erős futó lábakkal és szárnyakkal. A német csótány az egyik leggyakoribb csótányfajta, mivel ez szaporodik a leggyorsabban. Még a függőleges üvegfelületeken is képes mászni. A konyhai csótány, vagy konyhai sváb csótány szaporodása lassabb, de ugyanolyan gyorsan mászik. Színe a sötétbarnától a feketéig terjed.
Az amerikai csótány ritka vendég az otthonunkban. Inkább épületek gépészeti berendezései között találkozhatunk velük. Színük vörösesbarnás, halvány sárga pöttyökkel a szárnyukon és az előtori részükön. Az erdei csótány hasonló megjelenésű, mint a német csótány, de kizárólag a fás, bokros, erdős részeken képes megélni.
Ugyan a csótány nem csíp, mégsem jó, ha az otthonunkban él. Mivel betegségeket terjeszt, egészségügyi kártevőként az irtása kötelező. Olyan helyeken fordul meg, ahol magas a fertőzésveszély, ezért rengeteg betegséget kaphatunk el tőle. Különösen veszélyes, amikor hozzáférnek az ételeinkhez, mi pedig úgy fogyasztjuk el azokat, hogy nem tudjuk, de a csótányok végigmásztak rajtuk.
A csótány testére pedig rengeteg kórokozó tapad, amelyik így könnyedén be tud kerülni a szervezetünkbe. A csótányok leggyakrabban emésztőrendszeri megbetegedéseket terjesztenek, mint amilyen például a szalmonella. A csótányok azért különösen veszélyesek, mert szó szerint, tényleg mindenbe belemásznak, így az emberi és állati ürülékbe is, ezért válnak különféle baktériumok és más mikroorganizmusok rendkívül veszélyes hordozóivá. Nem véletlenül rossz a hírük, hiszen bizonyítottan hozzájárulnak a tífusz, a vérhas és a lepra terjedéséhez is.
Sajnos azonban a csótányokat nehéz észrevenni. Azért is, mert éjszaka aktívak, míg nappal sötét résekben, repedésekben, vagy bútorok alatt és mögött bújnak meg. Általában a sötét, víz közeli helyeket kedvelik. Ezért érdemes odafigyelni a villany felkapcsolásakor, mert akkor láthatjuk meg őket, ahogy menekülnek a fény elől, de az ürülékük, illetve az elhullott rovarok is árulkodók lehetnek.
Éppen ezért fontos, hogy ha felmerül a gyanú, helyezzünk ki csótánycsapdákat. A legjobb, ha élelem és vízforrások közelébe tesszük ki a csapdákat. Tegyünk egyet a mosogató alá, de kerüljön a hűtőszekrény mögé is.
Az éhezést annyira jól tűrik, hogy akár hetekig is kibírják táplálék nélkül, azonban a vízzel már nem ez a helyzet, hiszen pár nap alatt szomjan képesek halni nélküle. A hím csótány igazi úriember, ha párválasztásról esik szó, hiszen a párzást hosszan tartó udvarlási ceremónia előzi meg. A nőstény petéit megkeményedő kokonba helyezi. A petetokban 16-28 pete foglal helyet, melyet 1-6 napig cipel, ezt követően pedig elrejti. A lárvák 2-4 hónap múlva kelnek ki és 1-3 év alatt válnak ivaréretté.
Ezt tedd, hogy ne jusson be a csótány az otthonodba
A csótányok a társasházakban élnek csak igazán jól, hiszen könnyedén közlekedhetnek a lakások között a lefolyókon és a szellőzőkön keresztül. Éppen ezért ügyeljünk rá, hogy a mosdók, a kádak és a padlóösszefolyók bűzelzáróját dugaszoljuk le.
Az is nagyon fontos, hogy rendszeresen takarítsunk, hiszen így nem tudnak megbújni anélkül, hogy ne lenne bolygatva a helyük. De az is lényeges, hogy ne hagyjunk szabadon semmilyen élelmiszert, így minden kerüljön zárt tárolóba, és a szemetest is gyakran ürítsük. A háziállataink tápja se maradjon ki, hiszen azt is szívesen fogyasztják. Ezt is tartsuk lezárt, műanyag dobozban.
A csótány jelenlétét legjobban a csapdák kihelyezésével lehet tudomást szerezni. Fotó: Pixabay
Fontos, hogy az ajtókra, ablakokra szereljünk fel hálót, és kezeljük is le a kereteket csótányirtó szerekkel. Ha pedig társasházban élünk, hiába gondoljuk azt, hogy nálunk nincs csótány, mindenképp vegyünk részt az irtásban, amelyet egyébként évente legalább két alkalommal kell megtenni kötelező jelleggel, a közös helyiségekben.
Nagyon fontos, hogy a szellőzőre tegyünk hálót, hogy ne tudjanak bejutni hozzánk és a lefolyókat is rendszeresen tisztítsuk, hiszen a letapadt ételmaradék igazi csemege a konyhai csótányok számára.
Ha pedig találtunk egy csótányt, ne legyenek illúzióink, van ott még több is. Éppen ezért alaposan takarítsuk ki az otthonunkat, és vizsgáljuk át a különféle réseket, a bútorok mögötti helyeket, és a lefolyók környékét.
Házi praktikák, ha már betette hozzád a lábait a csótány
Fontos, hogy tegyünk ki rendszeresen csótánycsapdát, hogy még időben értesüljünk róla, ha csótány van az otthonunkban. Azonban a csapdákat tegyük a gyerekek és a háziállatok számára elérhetetlen helyre.
Sajnos a csótányt mi magunk is behurcolhatjuk az otthonunkba, hiszen sok élelmiszer vagy tartós fogyasztási cikk dobozán lehetnek petetokok. Ezek pedig könnyedén kikelhetnek nálunk, így fontos, hogy nézzük át a vásárolt élelmiszerek csomagolását.
Készíthetünk saját kezűleg is csapdát. Ehhez keverjünk össze három rész bórsavat egy rész porcukorral. A cukor a csótányokat csalogatja, míg a bórsav megöli őket. Bár a bórsav nem mérgező az emberekre vagy a háziállatokra, irritáló hatású lehet, ezért ne érintkezzünk vele.
De a csótány nem kedveli a borsmenta- és a teafaolaj illatát sem, mint ahogyan a macskamenta sem a kedvence. Ezzel szemben imádja a kávét, amelynek illata képes előcsalogatni. Úgyhogy hívjuk meg a csótányt egy kávéra. Ehhez tegyünk nedves kávézaccot papírpoharakba, majd töltsünk meg egy edényt vízzel és helyezzük bele a poharakat. Éjjel a csótányok a kávé illata miatt be fognak mászni a vízbe.
Ha pedig úgy érezzük, nem boldogulunk a csótányokkal, mindenképp kérjük szakember segítségét.
Mindenkinek csótánymentes otthont kívánunk!