Az ősz dereka, sőt még annak a második fele is remek időszak az ültetésekre, ha cserjékről vagy facsemetékről van szó. Az ősszel telepített növények még a téli fagyok előtt begyökeresednek, megerednek, így a hideg évszakot könnyedén átvészelik, tavasszal pedig időben elkezdhetik az intenzív növekedési fázist, nagy előnyre szert téve a kikeletkor ültetett társaikkal szemben.
Az ültetés gyakorlati lépéseiről sokan és sokféleképpen írtak már, van azonban több kevésbé kitárgyalt szegmense az őszi ültetésnek, mégpedig a vásárlás mikéntje, a hazaszállítás módja és az otthoni tárolás fortélyai!1. A vásárlás első lépése mindig az alapos átgondolás legyen!
Az őszi dömpingben nemcsak a kertészeti árudák, de a piaci árusok, a nagyáruházak, de akár az élelmiszerüzletek is kínálnak növényeket, nem ritkán akciós áron.
Az alacsony ár vonzó lehet, azonban vegyük figyelembe, hogy a szakszerűtlenül tárolt, ablaktalan üzletben tartott, eladás előtt nem rendszeresen öntözött példányok gyakran legyengültek, erőtlenek, így fogékonyabbak lehetnek betegségekre, könnyebben esnek kártevők áldozatául, és növekedésük sem indul meg zökkenőmentesen.
Mindig jobb ötlet szaküzletben, kertészetben vagy megbízható piaci kereskedőtől vásárolni, ahol az érzékeny élő árut megfelelő módon tartották és ápolták a vásárlás pillanatáig.
A szakszerűtlenül tárolt, ablaktalan üzletben tartott, eladás előtt nem rendszeresen öntözött példányok gyakran legyengültek, erőtlenek, így fogékonyabbak lehetnek betegségekre – fotó: Pixabay
2. Szintén lényegi elem, hogy mit vásárolunk.
Sosem szabad az ár vagy az első benyomás, például egy megtetsző levélforma, lombszín vagy tetszetős bogyótermés alapján növényfajt választani, ugyanis sokkal fontosabb tényezők, hogy az adott növénynek mik a környezeti igényei (fény, talajminőség, öntözés stb.), és hogy ezek teljesülnek-e, teljesíthetőek-e a kertben.
Sokan figyelmen kívül hagyják a választott faj felnőttkori méreteit, pedig nem mindegy, hogy egy díszfa évek múlva 3-4 méteres kompakt növény vagy 25-30 méter magas terebélyes monstrum lesz-e.
3. Azt is gondoljuk végig, hogy mi a célunk leendő fánkkal, cserjénkkel.
Dekoráció, térhatárolás, belátástakarás, ehető termés szüretelése? Úgy válasszunk, hogy a növény igényei is és a mi elképzeléseink is egyaránt teljesüljenek!
Azt is gondoljuk végig, hogy mi a célunk a növénnyel: dekoráció, térhatárolás, belátástakarás, ehető termés szüretelése? – fotó: Pixabay
4. Szót kell ejteni a kiszerelésekről is.
A szabadgyökerű növények olcsóbbak, de jóval kényesebbek, ültetésükre pedig csak egy szűkebb időablakban, október közepétől az évszak végégig, illetve a hajnali fagyok beköszöntéig kerülhet csak sor. Begyökeresedési arányuk elmarad a konténereseké mögött, ugyanakkor tömeges ültetéshez (fasorhoz vagy gyümölcsültetvényhez például) ezek a megfelelőbbek.
A szabadgyökerű csemete ültetése is körülményesebb, a szakszerű munkához jellemzően két ember kell. A konténeres vagy földlabdás példányok telepítése ezzel szemben egyszerűen, egyedül is elvégezhető, begyökeresedési arányuk pedig közel száz százalék, így amennyiben csak egy vagy néhány példányról van szó, érdemesebb ezeket választani.
Jó tudni, hogy míg a szabadgyökerű csemetéket a hazavitelt követően azonnal el kell ültetni, addig a konténeres vagy földlabdás darabok napokig, akár egy-két hétig is tárolhatóak, természetesen megfelelően napos, fagymentes, szélvédett helyen és rendszeres öntözés mellett.
A szabadgyökerűeket, amennyiben semmiképp nem lehetséges őket azonnal elültetni, egy nedves faforgáccsal vagy komposzttal töltött vödörbe vagy edénybe állítva néhány napig jó eséllyel lehet tárolni, ám a túlélésük ekkor sem garantálható.
Míg a szabadgyökerű csemetéket a hazavitelt követően azonnal el kell ültetni, addig a konténeres vagy földlabdás darabok napokig, akár egy-két hétig is tárolhatóak – fotó: Pixabay
5. A hazavitel is kardinális kérdés.
A szabadgyökerű csemeték, mivel könnyűek és alig koszolnak, hiszen földgombócuk nincsen, akár kézben vagy tömegközlekedéssel is szállíthatók, de ilyenkor a gyökérzetet egy papírzacskóval ajánlott beburkolni. A csupasz csemetéket az autóba téve ügyelni kell arra, hogy gyökérrendszerük vagy koronájuk ne sérüljön, ne hajlítsuk meg őket, és ne pakoljunk rájuk más tárgyakat!
Szintén nem jó ötlet a tetőcsomagtartón vagy utánfutón fedetlenül szállítani ezeket a növényeket, hiszen így végzetesen kiszáradhatnak, vagy a hideg menetszél miatt károsodhatnak.
A konténeres vagy földlabdás növényeket kézben nehéz cipelni, az autóban pedig könnyen szemetelnek, hiszen földet hullajthatnak. Érdemes ezért zacskókkal vagy konyhai frissentartó fóliával készülni a vásárlás előtt, hogy a növény edényét vagy földlabdáját beburkolhassuk, így ráadásul a konténeres csemete elfektetve is szállítható lesz. Ezeknél a növényeknél is figyelni kell arra, hogy törzsük, lombkoronájuk ne sérüljön a hazavitel közben!
A méretesebb vagy több tíz kilogrammos földlabdával rendelkező koros, túlméretes csemetéket személyautóval általában nem lehet szállítani, ezért ezeknél az akár 5-7 évig előnevelt növényeknél a kiszállítási szolgáltatás az üdvözítő. Fontos azonban, hogy olyan kertészetet válasszunk, mely saját teherautókkal végzi a kiszállítást, csak így garantálható ugyanis, hogy a speciális gondoskodást igénylő élő termék épen és egészségesen jusson el a megrendelőhöz!