A bonsai maga a türelem. Fotó: 123rf.com
Bár a bonsait egyértelműen a japán kultúrához kötjük, eredetileg az ókori Kínából származik, Japánba csak a VI. században jutott el, de valódi felvirágzása a XII. századra tehető. A szó jelentése japánul "fa egy cserépben". A bonsai fákat a harmóniával, a türelemmel, az egyensúllyal és a szerencsével azonosítják. A japán bonsai fákat először a zen buddhista szerzetesek kezdték el nevelni. Általában egy-két láb magasak voltak, és némelyikük még gyümölcsöt is hozott. Bár sokan azt gondolják, hogy ez egy külön faj, valójában bármilyen, fás szárú, kétszikű növényből lehet bonsait nevelni.
Úgy, ahogy egy festmény is képes megörökíteni és behozni a szobánkba egy hatalmas fát, úgy válnak a bonsaiok is megszelídített óriásokká az otthonunkban. Azt mondják, ezek a kicsinyített fák megmutatják, milyen forma rejlik bennük, így nem véletlen, hogy a keleti harcművészek bekötött szemmel formázták meg őket. A japán kultúra a természet és az ember közötti összhang és harmónia szimbólumává tette a bonsait, mely meghódította az egész világot.
- Ha arra vágysz, hogy egy mini fa legyen a lakótársad, érdemes a fikusszal, vagy a borágófával kezdened. A lakáson belül válassz ki egy világos, de nem túl meleg helyet. Ne legyen közel fűtőtesthez, és ne legyen huzatos, ahol a bonsaiodat nevelni fogod.
- Az öntözésnél mindig vedd figyelembe, hogy a fa a méreteihez képest igen kevés földterületből kénytelen tápanyaghoz és vízhez jutni, így rendszeresen kell ezeket megadnod neki. Azonban vigyázz, hogy egyszerre soha ne adj neki ezekből túl sokat! Inkább naponta kis mennyiséget adj neki, hogy a földje soha ne száradjon ki, és ne is áraszd el vízzel. A rügyeket nem szabad, hogy víz érje, mert attól akár el is sorvadhatnak. Az öntözéshez a legjobb, ha esővizet használsz, de az öntözővíz mindenképpen szobahőmérsékletű legyen. Elegendő havonta egyszer tápoldatozni, a kifejezetten számára kifejlesztett oldattal. Ennek legegyszerűbb módja, ha belekeverjük a megfelelő mennyiséget az öntözővízbe.
A bonsai nem egy külön növényfaj. Fotó: 123rf.com
- A fát alakítanod kell, így amikor hajtásnak indult, a második levélke után metszd vissza azt. A szemed előtt mindig próbáld meg a nagy fát látni, és ahhoz mérten igazítsd a miniatűr fád formáját. Ehhez külön bonsai metszőollót is tudsz vásárolni. A korona kialakítása történhet metszéssel, drótozással, vagy akár hajlítással.
- Évente egyszer át kell ültetned, és erre kifejezetten bonsaioknak való földet használj. Ilyenkor a gyökereket is meg kell metszened. Azonban a tál méretét nem kell megnövelned, hosszú évtizedekig maradhat ugyanabban. ezzel garantálod, hogy a bonsaiod nem fog megnőni. Az ovális, vagy téglalap alakú tartóedény esetében akkor lesz a legtermészetesebb a hatás, ha a fát nem középre, hanem az edény egyik oldalához közelebb ülteted.
- Ahhoz, hogy jól érezze magát nálad a bonsaiod, tudnod kell, eredetileg milyen élőhelyről származik, és meg kell adnod neki azt, amit ott is megkapna. Ez különösen a teleltetés szempontjából fontos. Érdemes szakkönyvekből, és szakértőktől megtanulni, hogyan gondozd a fádat,hogy hosszú évtizedeken át a családod tagja és ékessége maradhasson.