Nem minden papsajt, ahogy a mondás is tartja. Sokunkban élhet az emlék, amikor lekuporodva keresgéltük a levelek között megbúvó csemegét, ami nemcsak ízletes, de gyógyító hatása is van. Azonban mostanában mintha kezdenénk megfeledkezni róla. Ismerjük meg, és fogyasszuk újra a papsajtot!

Ismerd meg a papsajtot

A papsajtnak sok neve van, így lehet közönséges papsajt, papsajt mályva, haslágyítófű, aprómályva, uti mályva, kereklevelű mályva, istenkenyere, csúszóka, füdzőrózsa, kerekmályva, penészke vagy penészkés kerekdedek.

A papsajt, vagy kereklevelű mályva egynyári növény, de még évelő is lehet. Az egynyári növény szára vékony, és fehér színű, csekély mértékben elágazó. Az évelő példányok szára fás tőkét képez, amely kisujjnyi vastagságú is lehet.

papsajt

A papsajt kiváló salátaként, és remek gyógynövény. Fotó: Shutterstock

A papsajt nem nő magasra, körülbelül 10-40 cm közötti. Levelei hosszúnyelűek, a nyél 20 cm-es is lehet. A levéllemez kerekded, fogas szélű, a szár és a levélnyél szőrös.

Virágai hosszúnyelűek és csomóban állnak a levelek hónaljában. A virágon az ötosztatú kelyhet egy háromlevelű külső kehely veszi körül, ahol a párta világos rózsaszínű vagy fehér, piros erekkel. A porzók száma sok, és csővé nőttek.

A virágból képződő termést nevezzük papsajtnak, melyet a megmaradó kehely is körülvesz. Megkülönböztetik a közönséges papsajtot, melynek szirmai kétszer akkorák, mint a kehely és mélyen bevágottak, a szára 30-50 cm magas, de van kereklevelű papsajt, melynek szirmai alig hosszabbak a kehelynél, és a szára 8-10 cm magas.

A papsajt júniustól-októberig virágzik. Az ókori görögök és rómaiak salátaként fogyasztották. A középkorban gyökerét megőrölték és liszt helyett is használták. Mivel korong alakú termése hasonlít a kerek sajthoz, innen ered az elnevezése.

A papsajt mályva hazánk egész területén elterjedt, Európában és Orosz-Ázsiában, Észak- Afrikában az északi vidékek kivételével, puszta helyeken él. A félárnyékos, napos helyeket kedveli, talajban nem túl válogatós, de a magas sótartalmú, nehézfémeket tartalmazó talajt nem szereti. A talaj nitráttartalma megnőhet a növényben.

A papsajt nagyon hasznos

A papsajt sok nyálkát tartalmaz, ezért leveleit a gyógyászatban hasonló célokra használják, mint az erdei mályvát. Házi szerként alkalmazzák légcsőhurutoknál, mellhártyagyulladásnál, gyulladáscsökkentésre, vérzéselállításra, vízhajtásra, bőrlágyításra, hashajtásra és köptetőnek. A papsajt csillapítja a köhögési ingert, és kiváló fogínygyulladás elleni öblögető- és gargarizálószer.

papsajt

A papsajt kiváló borogatásként. Fotó: Shutterstock

Külsőleg borogatásként használták horzsolásokra, csípésekre, duzzanatokra, köszvényes fájdalmakra, ekcéma, kéz- és lábdagadásra. Hatására a duzzadt szövet meglágyul. Váladékozó szemre is jó a borogatása. Levelei, magvai, hajtásai frissen fogyaszthatók, nyersen salátákban vagy főzve. Termésének sajt íze van, főzete gyomorfekély, bélhurut ellen kiváló.

A papsajt főzetéhez egy marék szárított növényt tegyünk 1 liter hideg vízbe, majd forrás után még 2-3 percig főzzük. Remekül használható fürdővízben kelések és köszvényes fájdalmak ellen. A virágait az élelmiszeripar ételfestékként használja, teakeverékekben színezőanyagként van jelen. A levelek salátának is kiválóak, akár nyersen, akár főzve. Található benne foszfor, kalcium, nitrogén, polifenol, tannin, vas, leveleiben C-, A1-, B2-, B3- vitamin.

A papsajt leveleit júliusban és augusztus kell szedni. A leveleket a szárrészektől megtisztítva vékony rétegben terítve, gyorsan meg kell szárítani, hogy megőrizzék a színüket. Közvetlen tűző napfénynek ne tegyük ki, különben megfeketedik. 5 kg friss levélből lesz 1 kg száraz levél. A növény levelét, legfeljebb 3 cm hosszú nyélrésszel lecsípve kell gyűjteni.

A papsajt még éretlen, zöld termése valóban kissé sajt ízű, de nem csak a papoknak, hanem minden kirándulónak kellemes rágcsálnivaló. A papok a német Käsepappel, vagyis sajtmályva félrehallása révén kerülhettek a magyar névbe. A német növénynévben ugyanis a 'Pappel' nem nyárfát vagy papot jelent, hanem kisgyerekeknek való pépes kását.

Egyébként a növény minden része ehető. A nitrogénkedvelő növény néha több nitrátot halmoz fel, ezért istállók és komposztérlelők szomszédságában ne gyűjtsük.

A papsajt finom és egészséges, ezért érdemes fogyasztani.