Köhögsz? Régóta tart? Sajnos a téli időszakban ez sokunkkal előfordul. Ilyenkor pedig szeretnénk minél hamarabb megszabadulni a köhögéstől, az orrfolyástól és minden hasonló tünettől. Ehhez persze mindenkinek megvan a jól bevált, családi receptje. Azonban vannak olyan hozzávalók, amelyek majdnem mindegyikben megtalálhatók. Ilyen általában a méz és a citrom. De van itt még egy harmadik hozzávaló, amelyik igazi csodára képes a köhögéssel szemben.

Ebből a három összetevőből készíts szuper, köhögés elleni szirupot

Torokfájásra, torokkaparásra, megfázásra és köhögésre is kiváló ez a házi szirup - tudjuk meg a mindmegette.hu cikkéből. Ez a házi csodaszirup kakukkfűből, citromból és mézből készül. A kakukkfű erős fertőtlenítő hatásával segít, hogy te nyerj a szájüregben és a torokban megtelepedő baktériumokkal szemben. Nyákoldó hatásának köszönhetően könnyíti a légzést, és remek gyulladáscsökkentő. Sőt, a belőle készített fürdővíz is hozzásegít téged a gyorsabb gyógyuláshoz.

A másik fontos összetevő a méz, amelyik enyhíti a légutak irritációját, erősíti az immunrendszert, antibakteriális és vírusölő tulajdonságai vannak, gyulladáscsökkentő hatása miatt pedig csökkenti a torokirritációt és a duzzanatot.

kakukkfű citrom méz

A kakukkfű, a citrom és a méz kiválóak köhögés ellen. Különösen együtt. Fotó: Shutterstock

A harmadik összetevő a citrom, ami szintén nagyon hasznos megfázás esetén, hiszen magas C-vitamin-tartalma erősíti az immunrendszert, emellett antibakteriális hatású, csökkenti a torok szárazságát és az irritációt.

A sziruphoz szükségünk van 5 dkg szárított vagy friss kakukkfűre, 2,5 dl mézre és 1 db citromra.

A kakukkfüvet tegyük egy lábasba 2,5 dl vízzel, forraljuk fel, majd lassú tűzön hagyjuk párologni fél órán át. Ezután a főzetet szűrjük át, majd öntsük egy jól záródó, tiszta üvegbe, és hagyjuk kihűlni. Adjuk a szobahőmérsékletűre hűlt főzethez a mézet és a citrom kifacsart levét, keverjük össze és már fogyaszthatjuk is. Fontos, hogy a mézet és a citromlét semmiképp ne adjuk a kakukkfüves főzethez, amíg meleg, mert a hő hatására elveszítik a hatóanyagaikat. Hűtőben tartva a szirupot akár két hétig is fel tudjuk használni.

Nem mindegy, milyen mézet használsz

A méz rengeteg vitamint és a szervezetünk számára hasznos és nélkülözhetetlen anyagot tartalmaz. Megtalálható benne a vas, a kalcium, a mangán, a foszfor, a réz, a magnézium, a kálium, a nátrium és a cink. A vitaminok közül kisebb mennyiségben megtalálható benne a B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és C-vitamin. Minél sötétebb színű a méz, annál több ásványi elem van benne. Antiszeptikus, vagyis baktériumölő hatását már a háborúkban is kihasználták, mert mézzel fertőtlenítették a sebeket. De a méz kiváló köptetőként is.

Nátha esetén a mézes-citromos tea csodás orvosság, azonban a hőfokára ügyelni kell. A túl meleg teában ugyanis a méz is, és a citrom is elveszíti hatóanyagainak jelentős részét. Azonban az sem mindegy, melyik bajra melyik mézet használjuk.

A hársméz barnás színű, íze pedig egy kissé keserű, ami hő hatására még erősebbé válik. Nyugtató hatása miatt szintén sokat segíthet, ha meghűltünk, de a hörghurut ellen is felveszi a harcot. Idegesség ellen is jó, kolin tartalma pedig segít megelőzni az érelmeszesedést. Ennek a méznek van a legerősebb gyulladáscsökkentő hatása.

A napraforgóméz aranysárga, íze kissé kesernyés-savanykás. Ez a méz a legjobb a mézeskalácsba. Mivel savas, nem ajánlott annak, akinek sok a gyomorsava. Viszont torokgyulladás esetén nagyon hatásos.

Az akácméz világos színű, akácvirág illatú. Mivel nagy a gyümölcscukor-tartalma, lassabban kristályosodik. Robinin és akacin tartalma miatt kitűnő fertőtlenítő, méregtelenítő és köhögéscsillapító, sőt, a sok gyomorsav ellen is segítséget nyújt. Kitűnő társunk lehet a nátha és a köhögés enyhítésében, így nátha esetén mindenképp ezt a fajtát érdemes választani.

A selyemfűméz vanília ízű méz, amely igazán kiválóan kenhető, hiszen csak évek múltán kezd el kristályosodni. Ez a méz hungarikum. Mivel a méhek nem gyűjtik a virágporát, a pollentartalma alacsony. Gyulladáscsökkentő, vérnyomásszabályzó hatású, és segít az immunrendszer megerősítésében.

kakukkfű citrom méz

A kakukkfűből, mézből és citromból készített szirup remek köhögés ellen. Fotó: Shutterstock

A repceméz nagyon gyorsan kristályosodik, amikor is fehérré válik. Ez az egyetlen enyhén lúgos kémhatású méz, emiatt nagyon jó hatással van a gyomorsav túltermelésre. Nagyon magas a vastartalma, így finom segítség a vérszegénységben szenvedőknek.

A vegyes virágméz gyorsan kristályosodik. Mivel többféle méz hatásait is egyesíti, a szakemberek szerint a virágméz a legértékesebb mézek egyike. Erősíti az immunrendszert és segíti a gyomor működését.

Ez a bajod? Ezt a mézet válaszd!

Segítünk, hogy a sok méz közül egy adott bajra melyik méz lesz számodra a legjobb megoldás.

1. Ha fáj a torkod, a napraforgóméz kiváló rá, az akácméz és a repceméz pedig fertőtlenítő hatása miatt tud rajtad segíteni.

2. Ha az immunrendszered szeretnéd erősíteni, az akácmézben találod a legtöbb vitamint, a vegyes virágméz pedig az egyik legerősebb immunrendszer erősítő.

3. Ha érzékeny a gyomrod, a repceméz a te mézed. Viszont a napraforgómézet feltétlenül kerüld.

4. Ha csontképzési zavarokra keresel megoldást, az akácméz a legjobb választás magas kalciumtartalma miatt.

5. Ha vérszegény vagy, az akácméz és a repceméz a legmagasabb vas tartalmú mézfajták.

6. A prosztata problémákra a napraforgóméz a gyógyír magas beltartalmi értéke miatt.

7. Ha megfáztál, az akácméz lesz a mézek rolls-royce-a számodra.

Mindenkinek egészségben gazdag és köhögésben ritka napokat kívánunk!