A magaságyásnak megannyi pozitív tulajdonsága van, s története sem most kezdődött. Viszont ki szeretne a történelemről olvasni, ha az embernek vannak olyan szakmabeli barátai, akik maguk építették a magaságyásukat, és nem voltak restek saját tapasztalataikat megosztani?
Interjúalanyaim a mezőgazdaság különböző területein dolgoznak, hosszas szakirodalmazás, információgyűjtés és utánajárás után idén készítették el az első közös ágyásukat, amiből az egész család kivette a részét. Ma már saját fűszereikkel ízesítik ebédjüket, és saját zöldség kerül a tányérjukra. A barátok szerettek volna névtelenül a háttérben maradni, de ezúton is köszönöm nekik a beszélgetést és az illusztrációt.A mai cikket azoknak ajánlom, akiknek hiányzik valami a mindennapjaikból, új hobbira vágynak, évek óta próbálkoznak a kiskerti termesztéssel, de mindhiába, kavicsos, kemény talajjal rendelkeznek, a gyomelnyomás helyett inkább a gyom nyomja el őket, derékfájósak, vagy egyszerűen csak végre saját paradicsomba harapnának. Mivel senkit nem szeretnék megválaszolatlan kérdésekkel elengedni, érkezzen először egy rövid összefoglaló:
Kinek vagy miért érdemes egy ilyen berendezésbe beruházni?
Kinek ajánljuk?
• Akinek kis kertje/udvara van, de szeretné belőle kihozni a legtöbbet;
• Szeretne saját zöldséget/gyümölcsöt/dísznövényt termeszteni;
• Többéves próbálkozás után sem maradnak meg a növények a talajában;
• Kemény, nehezen művelhető, köves, kavicsos vagy tápanyagszegény talajjal rendelkezik;
• Kutyája van, aki minden alkalommal (jobb esetben csak) kifekszi a növényeket;
• Rengeteg szervesanyag-hulladék keletkezik a háztartásban/kertben, és nem tudja hasznosan felhasználni;
• Vannak felesleges alapanyagok (fadeszkák, téglák, lécek) az udvarban, amit már évek óta csak néz, és várja, hogy történjen vele valami;
• A növényápolási munkák fizikailag nehezére esnek;
• Szeretné bevonni a gyerkőcöt a közös kerti munkába, de minél kisebb területen;
• Szeretné társítani a növényeket, és azokat minél tovább élvezni.
Lényegében bármilyen anyagból elkészülhet az ágyás kerete – A szerző felvétele
Miért ajánljuk?
• Lényegében bármilyen anyagból elkészülhet az ágyás kerete, így felhasználhatjuk a következőket is: fadeszka, faláda, raklap, rönk, tégla, fémlemez... – készítője döntheti el, hogy milyen méretű legyen;
• A magaságyás növényei jobban átvészelik a tavaszi hőingadozásokat;
• Megnövelhető a növények vegetációs időszaka;
• A normál termesztéshez képest kisebb lesz a gyomosodási probléma;
• Továbbépítve télen is használható miniüvegházként.
Elméleti felkészülés
Számos szakmai cikk, videó, közösségi oldalakon szakmai csoport és könyv áll rendelkezésre a magaságyás megépítésének elsajátításához, kezdve az alapanyagoktól a beszerzési helyeken át a rétegek kialakításáig, a termeszthető növényekről, társításokról vagy takaróanyagokról.
Az alaptechnológia sokoldalú felhasználásának tanulmányozása érdekében a magaságyás kulcsszó mellett hasznos információkkal szolgálhat még a "dombágyás", nemzetközi oldalokon pedig a "raised garden bed" vagy az "elevated garden bed".
Ötletelés
A cikk alapjául szolgáló beszélgetés során interjúalanyaimmal kitértünk arra, hogy milyen indíttatásból döntöttek a magaságyás megépítése mellett, miért választották a házi készítésűt, milyen anyagokat gyűjtöttek össze, mennyi idő volt elkészíteni, és azt a sarkalatos pontot sem hagytuk ki, hogy mégis milyen költséggel kell számolni egy ekkora, vagy ehhez hasonló, minőségi, már-már luxusmagaságyás tervezése során.
A luxus elnevezést azért kapta, mert amellett, hogy ők látványra is nagyon elégedettek vele, minden egyes alapanyagnál kellő figyelmet fordítottak a minőségre. Céljuk az volt, hogy akár több évtized múlva is ugyanilyen állapotban álljon az udvarukon. Már a kertesházba való költözésüktől kezdve próbálkoztak veteményessel, de a talaj nem megfelelő, kemény, kavicsos, művelése szinte lehetetlen volt. Végezetül így esett a választás a magaságyásra...
A magaságyás anyagi vonzatára hamarosan fény derül, és a következő részben ezzel együtt részletezzük a gyakorlati lépéseket, valamint szóba kerülnek majd az építés során felmerülő nehézségek is.