A hangyák rendkívül hasznosak, ám a lakásban és az udvaron sok bosszúságot is okozhatnak. Ha megismerjük lenyűgöző életmódjukat, akár néhány egyszerű praktikával túljárhatunk az eszükön – írja a tudás.hu

hangya

A hangyákat akár a világ urainak is tekinthetnénk: tízbilliárdos a becsült egyedszámuk – fotó: pixabay.com

Minden emberre durván egymillió hangya jut

Napjainkig a hangyák családjából több mint 16 ezer fajt írtak le, de a kutatók szerint még sok olyan rejtőzködő faj lehet, amit fel sem fedeztek.  A hangyákat akár a világ urainak is tekinthetnénk: tízbilliárdos a becsült egyedszámuk, a világuk bonyolultan szervezett, és olyan, az emberi társadalomra emlékeztető jellemzőik vannak, mint a háborúk, a háziállat- és rabszolgatartás, az önfeláldozás vagy az eszközhasználat. Ma a Földön minden emberre durván egymillió hangya jut.

A kolóniák az Antarktisz és néhány hideg régió kivételével mindenütt jelen vannak, nagyon hasznos részei az ökoszisztémának és a táplálék-körforgalomnak. Járataikkal fellazítják és szellőztetik a talajt, segítik egyes növényfajok szaporodását a magok széthordásával, de kordában tartják a zsákmányállataiknak számító rovarokat, sőt képesek egyes inváziós fajok terjedését is megakadályozni. Magyarországon eddig közel 120 fajukat írták le, de ez a szám is gyarapszik.

A hangyabolyban szigorú hierarchikus kasztrendszer uralkodik

A hangyákkal foglalkozó szakemberek – a mürmekológusok – már korábban feltárták, hogy a kolóniákban – azaz a hangyabolyokban – szigorú hierarchikus kasztrendszer uralkodik. Ennek tagjai a (fajtól függően egy vagy több) királynő (azaz az ivaros nőstény), a dolgozók (azaz az ivartalan nőstények), valamint az elenyésző számú hímek.

A királynő privilégiuma az utódok nemzése, de életében ő is csak egyetlen alkalommal párosodik – ez elegendő ahhoz, hogy a teljes későbbi életére begyűjtse a szaporodáshoz szükséges hímivarsejteket. Ezeket a petefészkei között elhelyezkedő, speciális zsákszerű üregben őrzi, a lerakott petéit pedig folyamatosan ebből a készletből termékenyíti meg,  akár 30 éven át.

hangya

A dolgozó ha táplálékot talál, a fészek felé vezető úton több alkalommal megérinti potrohával a talajt, a mirigyváladékából útvonaljelző feromont kibocsátva, így a többi dolgozó könnyen visszatalál a táplálékhoz – fotó: pixabay.com

Minden morzsa számít

A dolgozók között vannak nagyobb és kisebb egyedek: a nagyobbak a fészek védelmét látják el,  a kisebbek a tisztító-gondozó és táplálékkereső feladatokra specializálódtak. A méretbeli különbségek az egyes fejlődési stádiumok idején történő eltérő táplálásból erednek.

A lakásunkban általában jó eséllyel ezek a kisebb, táplálékkereső dolgozók jelennek meg előszeretettel, főleg akkor, ha az ételeinket nem zárjuk el elég jól vagy ha a szétszóródó morzsákat nem takarítjuk megfelelően.

Ha egy dolgozó táplálékot talál, azonnal "meghívja" a többieket is, amihez rendkívül fejlett kommunikációs fizikai és kémiai eszközrendszer van a birtokában.

A fajspecifikus feromonüzeneteket a barát és ellenség megkülönböztetésére éppen úgy használják, mint a táplálékforrás felé vezető út jelölésére. A dolgozó ha táplálékot talál, a fészek felé vezető úton több alkalommal megérinti potrohával a talajt, a mirigyváladékából útvonaljelző feromont kibocsátva, így a többi dolgozó könnyen visszatalál a táplálékhoz.

hangya

A hangyák az Antarktisz és néhány hideg régió kivételével mindenütt jelen vannak – fotó: pixabay.com

Miként védekezz a hangyák ellen?

A fent leírtakból az következik, hogy a hangyainvázió folyamatának megakadályozására olyan módszert kell alkalmaznunk, amivel lehetetlenné tesszük, hogy a táplálékot megtaláló felderítő hangya odacsődítse a többi dolgozót. Például:

  • kiváló az ecetes spray, valamint a különféle illóolajok (levendula, teafa, borsmenta) használata – ezek elnyomják a hangyaferomonok illatát és megtörik a hangyák útvonalát
  • hatásos az is, ha a hangyák vonulási útvonalába sütőport vagy szódabikarbónát szórunk ki
  • egy adott hangyafaj életmódjától és konkrét kártételétől függően az erre a feladatra specializálódott szakemberek ajánlani szokták a porozást, a permetezést és a hangyacsalétkek alkalmazását. A hangyairtó porok, csalétkek úgy fejtik ki hatásukat, hogy magukhoz vonzzák a hangyákat, majd azok a testükön beviszik a mérgező hatóanyagot a bolyba, ami rövid idő alatt az egész kolóniát elpusztítja.
  • olyan vibrációs, ultrahangos riasztókat is be lehet vetni, amelyek a hangyák idegrendszerére hatva zavarják meg tájékozódásukat

Egy biztos: a szorgos hangyák a földre hullott ételmaradékot nagyon gyorsan felfedezik, ezért azzal tehetünk ellenük a legtöbbet, ha gyakran és alaposan takarítunk.