A földimogyoró héjának magas a rosttartalma és jó fehérjeforrás, ezért számos lehetőség rejlik benne. Most egy tanulmány azt vizsgálta, milyen módokon lehetne segítségünkre a jövő élelmezésében és a fenntarthatósági célok elérésében.

A mogyoróhéj emberi fogyasztásra alkalmas

Jelenleg szemétként kezeljük a mogyoróhéjat, pedig sok szempontból értékes és nagyon jól felhasználható.

Egy friss tanulmány szerint a világon évente körülbelül 46,6 millió tonna mogyoró terem, melynek több mint egyötöde mogyoróhéj. Ráadásul az Egyesült Államokat és Kínát leszámítva a legtöbb mogyorótermesztő ország a közepes és alacsony jövedelmű kategóriába tartozik – számukra különösen fontos lenne, hogy a felhasználásban rejlő gazdasági lehetőségek és az élelmezési potenciál nagyobb mértékben kiaknázásra kerüljön.

Az ENSZ által 2015-ben elfogadott fenntartható fejlődési célok (FFC) közül számos olyan van, amelyek elérését a mogyoróhéj felhasználása nagyban elősegítené. Ilyen az éhezés megszüntetése, az egyenlőtlenség csökkentése vagy a munkalehetőségek létrehozása.

Egészséges a mogyoróhéj?

A mogyoróhéj számos pozitív tápanyag-tulajdonsággal rendelkezik. 60 százaléka élelmi rost, fehérjetartalma kb. 7 százalék. Polifenolok és flavonoidok is találhatók benne, így élettani hatása is kedvező. Hátrányai között meg kell említeni, hogy emésztési nehézségeket okozhat, továbbá fennáll az aflatoxin- és a szalmonellafertőzés veszélye.

mogyoró

A mogyoróhéjban polifenolok és flavonoidok is találhatók – fotó: Shutterstock

A mogyoróhéjra elsősorban hulladékként tekintünk, felhasználása jelenleg alacsony minőségű állati takarmányokban, valamint ipari környezetben történik. De vizsgálták már bioüzemanyagként és egyes szűrőrendszerekben történő felhasználásának lehetőségeit is. Vannak azonban ezeknél hasznosabb felhasználási területek is, ahol a mogyoróhéj jó szolgálatot tehetne.

A tanulmányban számos olyan élelmiszeripari alkalmazást említenek, amely a gazdák és termelők számára sokkal jövedelmezőbbé tenné a mogyorótermesztést, hiszen a mogyoróhéj értéke nagymértékben növekedne az új felhasználási módoknak köszönhetően: ilyenek például a koncentrált fehérjetartalmú készítmények vagy a pékárukhoz használt lisztek tápanyagtartalmának javítása. De mogyoróhéjjal valószínűleg javítani lehetne a növényi alapú "hústermékek" ízét, textúráját és tápanyagprofilját is.

Forrás: prove.hu