Kicsit sárgább, kicsit savanyú, de a miénk. A citrom egész évben a társunk. Tavasszal és nyáron limonádéként hűt le minket, és felpezsdíti a legkülönfélébb italokat is, ha teszünk beléjük egy karikával. Ősszel és télen átsegít a legmakacsabb náthán is, ha a teánkhoz adjuk. Mediterrán gyümölcs, de akár az otthonunkban is megtermelhetjük.

Így gondoskodj a citromfádról

A citromfát haszonnövényként már az i. sz. 700-as években is ismerték. Leggyakrabban Dél-Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban találkozhatunk vele, ahol akár 6 méter magasra is képes megnőni. Virágai fehérek és csodásan illatoznak, lombozata pedig örökzöld.

Hazánkban nyáron mi is kint tarthatjuk a citromfát a kertben, ám amint jön az ősz, ideje gondoskodnunk róla, hogy átvészelhesse a hidegebb időket. Ezért a legcélszerűbb egy nagy dézsába vagy cserépbe ültetni, mert így sokkal könnyebb a mozgatása.

A citromfa szereti a jó minőségű, kötöttebb földet, melyet tavasszal trágyázzunk meg, ha tehetjük, érett istállótrágyával. Fontos, hogy a nyári időszakban rendszeresen öntözzük és gondoskodjunk a megfelelő tápoldatozásról is. Nem szabad túlöntözni, és hagyni, hogy pangjon alatta  a víz, mert a citromfa így könnyen elpusztulhat.

citromfa citrom

A citromfának a kertedben is helye van. Fotó: 123rf.com

Évente ültessük át a fiatalabb fákat, az idősebbeket pedig két-három évente, tavasszal. Ha igazán szakszerűen szeretnénk eljárni, akkor átültetés előtt vizsgáljuk meg, hogy a növény gyökérzete az edény teljes térfogatát kitöltötte. Ügyeljünk rá, hogy a földlabda és az új edény fala között 2-3 cm-es rés legyen. Az átültetéshez jó vízáteresztő képességű földet válasszunk. Átültetés után hagyjuk a növényeket pihenni, hiszen a változásokat követően szükségük van hosszabb regenerációs időre.

Minden évben meg kell metszeni március környékén, amikor még nem indult be nála a hajtásképződés. Ilyenkor távolítsuk el a sérült, elszáradt részeket, majd alakítsunk a koronáján. Távolítsuk el a lefelé hajló és a befelé hajló ágakat, továbbá azokat is, amelyek keresztezik egymást. Így jól átlátható koronát fogunk tudni kialakítani számára. A meglévő ágakat metsszük vissza 5-6 cm-re a hajtáscsúcstól.

Amikor eljön az ősz, gondoskodnunk kell a teleltetéséről. Még az első fagyok előtt kerüljön 6-8 Celsius-fokos helyiségbe, ügyelve rá, hogy a hőmérséklet soha ne menjen 15 Celsius-fok fölé. Bár a meleget nem igényli télen, a fényt annál inkább, így világos helyre kerüljön. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy párás levegő álljon a rendelkezésre. Ha a citromfa valamiért mégsem érzi jól magát a téli szállásán, előfordulhat, hogy megszabadul a leveleitől. Ekkor se adjuk fel, és ne dobjuk ki, hiszen tavasszal ismét régi formájában fog pompázni. Télen nincs szüksége tápoldatra, és locsolni is csak annyira kell, hogy ne száradjon ki.

Amint eljön a tavasz, tegyük ki ismét a szabadba, és újra öntözzük és tápoldatozzuk rendszeresen.

Így szaporíthatod a citromfádat

A citromfát magról és dugványozással is szaporíthatjuk.

Ha magról szaporítjuk, áztassuk be a citrom magjait két napra vízbe, majd ültessük el őket virágföldbe. A cserepeket tartsuk meleg helyen, és ügyeljünk rá, hogy mindig nedves legyen a földjük. Elég hosszú idő lesz, mire megjelenik a kis növény, de legyünk türelmesek. Amikor már a növénykék nagyobbak, ültessük át őket kötöttebb földbe.

A magról ültetett citromfa nem fog magától virágozni és így termése sem lesz. Ehhez 1-2 éves korában be kell szemezni vagy oltani. Fontos, hogy ezt növekedési szakaszban végezzük és jó legyen az oltóvessző. A citromfa a 2.-3. elágazás után hoz virágot, és a termése egy év alatt érik be.

citrom fa

A citrom nem csak az italainkat teheti finomabbá. Fotó: 123rf.com

Dugványozással is szaporíthatjuk. Ehhez vágjunk le 2-3 leveles, 10-12 cm-es hajtásvégeket a növényről, és ültessük őket savanyú talajba. Öntözzük meg őket, és ezután takarjuk le fóliával a cserepeket. Kerüljenek árnyékos helyre, így a nyár végére szépen meg fognak gyökeresedni. Ügyeljünk rá, hogy nehogy túlöntözzük, mert ekkor gyökérgolyva támadhatja meg, ami miatt általában el is pusztul. A másik veszély, ami a citromfára leselkedik, a pajzstetű, amely ellen vegyszerrel lehet védekezni.

Ezért szeretjük a citromot

Azt mondják, ha az élet citromot dob, csinálj belőle limonádét. De a limonádén túl még rengeteg mindenre használhatjuk a citromot.

  • Magas C-vitamin tartalma miatt régóta használják a skorbut megelőzésében. A brit haditengerészetben a mai napig kötelező citromot fogyasztani a fogínyvérzés és fogvesztés elkerülése érdekében.
  • A hajunk is élénkebb színű lesz, ha citromból és vízből készült oldattal öblítjük át.
  • A citrom kitűnő folteltávolító is.
  • A citromos víz segít megszabadulni a huruttól és a felső légúti betegségektől.
  • Enyhíti a depresszió és a stressz tüneteit, és ha fáradtak vagyunk, egy kis citromos víztől sokkal több energiánk lesz, mint előtte volt
  • Csepegtessünk egy kis citromlevet egy vattára, és tegyük be a hűtőszekrénybe néhány órára. Megszabadítja a hűtőt a kellemetlen szagoktól és helyette kellemes, citrom illat árad szét benne.
  • A citrom vizelethajtó hatású, így segít eltávolítani a méreganyagokat.
  • Antioxidáns hatású, azaz csökkenti a szabad gyökök termelődését.
  • A salátaleveleket újra ropogóssá tehetjük, ha egy fél citrom levét belenyomjuk egy tál hideg vízbe, beletesszük a leveleket és egy órára a hűtőbe tesszük. A friss salátára is csepegtethetünk citromlevet, így kiváltva az ecetet, az olajat, vagy az önteteket.
  • Csökkenti a bőrön lévő elszíneződéseket, ha vízzel hígított citromlevet kenünk rájuk és hagyjuk hatni azt 15 percig.