A zöldségfélék termesztésében érdekes folyamat figyelhető meg: akik társasházban élnek, azok minden lehetőséget megragadnak arra, hogy saját terméshez jussanak, míg akiknek nagy kertje van, azok a dísznövényeket és a füvesítést helyezik előtérbe a palántázás, zöldségtermesztés helyett.

A nagyobb városok erkélyein egyre népszerűbb a paradicsomtermesztés, lehet, hogy a dísznövények és az egybefüggő zöld felületek helyét átveszik a kisebb veteményeskertek? – tette fel a kérdést cikkében a novenyvedoszer.hu.

paradicsom

Paradicsom – akár az erkélyen is megterem – fotó: pixabay.com

Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutató Intézet ügyvezető igazgatója szerint a paradicsom az egyik legközkedveltebb növény. A tudatosabb kertészek még saját palántákat is nevelnek, ezért ők eddigre már régen túl vannak a magvetésen. Május közepén érkezik el az az időszak, amikor már a fagyok nem veszélyeztetik a növényeket, így a palánták kiültethetőek a szabadba.

A paradicsom hálás növény, végtelenül változatos, ami igaz az ízére is. A magja – amennyiben nem hibridről van szó, hanem egy régi tájfajtáról – újra vethető, ezért még beleszólhatunk abba is, hogy milyen irányba tereljük a fajta tulajdonságait, azaz mi válogathatjuk ki, hogy melyik az, ami nekünk ízlik, Soha ne a hibridekkel kísérletezzünk, mert azoknak a magjai nem szaporíthatók – hívta fel a figyelmet Drexler Dóra.

A paradicsom szinte minden termesztési formában – a kisebb és nagyobb helyeken is – megőrizte a vezető szerepét, de mellette népszerű még a paprika, az uborka, és a különböző salátafélék. Tavasszal ezeket vetik el a kertészkedők leggyakrabban, de a korán elvethető növények közé tartozik még a retek és a spenót is.

"A Kárpát-medence klímájának változását követnie kell a vetőmagoknak is" – fogalmazott Drexler Dóra, aki szerint a kutatásoknak az aszálytűrésre, a hőstressz tolerálására kell koncentrálniuk.

Mint mondta, a mediterrán térségben vannak olyan növények, amelyek képesek arra, hogy az életműködésüket abban a pár hónapban felfüggesszék, amikor nagy a forróság és a meleg. Az elképzelések szerint a nemesítés iránya lehetne az, hogy a növények képesek legyenek ilyen jellegű túlélési stratégia hordozására.

Hazánkban a Magház Egyesület magbörzék szervezésével is segíti a vásárlókat a jó döntések meghozatalában, de nekik köszönhetően a tájfajtákról is sok mindent meg lehet tudni.

Tápiószelén található a Nemzeti Génmegőrzési és Biodiverzitási Központ, vagy ismertebb nevén a Génbank, amely tízezer tájfajta szaporító anyagát őrzi az utókornak és tőlük is lehet kis mennyiségben rendelni mintákat a házi kertünkbe – írja a novenyvedoszer.hu.