Szereted a szilvát? Akkor biztosan sok mindent tudsz róla. Azonban vannak olyan rejtett kis titkai, amelyeket csak nagyon kevesen ismernek. Ezeket szeretnénk megmutatni neked, hátha kedvet kapsz hozzá, hogy a te kertedben is helyet kapjon egy szilvafa.

Ismerd meg a szilvát

  • A Boldogasszony szilva érése pont a nevét adó napra, azaz augusztus 15-ére esik. Ez a szilva nem magvaváló, húsa közepesen lédús és leggyakrabban pálinkát készítenek belőle.
  • A Nemtudom szilva 2012-ben kapott külön fajtaelismerést. A hagyományok szerint egyszer valaki megkérdezte Penyigén, hogy mi a neve annak a szilvának, amit úton-útfélen lát teremni a vidéken, de minden megkérdezettől azt a választ kapta, hogy nem tudom. Ez a szeptember elején érő szilva apró szemű, gömbölyű, nem magvaváló, és annyira igénytelen, hogy sem metszeni, sem permetezni nem szükséges. Az egyetlen gond, ami előfordulhat vele, hogy annyira sok a termés az ágain, hogy azok nem bírják el azt, így célszerű időben alátámasztani.
  • Egy átlagos szilvafa mintegy 40-50 kg érett gyümölcsöt terem. Az érett szilvát finom viaszréteg fedi, amely arra szolgál, hogy megvédje őt a kiszáradástól. Ez egyben garancia arra is, hogy a szilva friss.

szilva fán

A szilva nem csak finom, de nagyon egészséges is. Fotó: 123rf.com

  • A szilva nagyon sok vizet tartalmaz, ezért oltja annyira jól a szomjunkat.
  • De cukor is akad benne bőven, így a szilvalekvár befőzésekor általában nem is szoktak hozzáadni belőle. Az igazi szilvalekvár akkor tökéletes, ha fekete, és olyan sűrű, hogy szinte megáll benne a kanál.
  • Rengeteg benne az A és a C vitamin, és szinte valamennyi B vitamint tartalmazza. A növényi antioxidánsok közül antociánt, rutint és quercetint tartalmaz nagyobb mennyiségben. Ezeknek köszönhetően nagyban segíti az immunrendszer helyes működését. A szilva ismert hashajtó hatásáról, de vizelethajtó hatása miatt a súlycsökkentésben is segítségre lehet.
  • A szilva és az aszalt szilva segít csökkenteni a vérnyomást, és a vér koleszterin szintjét.

szilva és lekvár

A szilvalekvár télen is felidézi a nyár ízeit. Fotó: 122rf.com

  • A szilvafa lombkoronáját évente célszerű megmetszeni.
  • Ha a nóta szerint "hull a szilva a fáról", az éretlen gyümölcs hullása esetében ez azért általában nem annyira jó hír, hogy rögtön táncra kelljen perdülnöd tőle. Ennek oka a poloskaszagú szilvadarázs nősténye lehet. Igen, tényleg ez a neve, és bár egy rajzfilmben is megállná a helyét, ott biztos nem a jóságos tündér szerepét osztanák rá. A kis hamis ugyanis a megtermékenyült szilvavirágok magházába rakja le a tojásait, és a kikelő lárvák belülről falják fel a gyümölcskezdeményeket. De akkor is éretlenül hullik le a szilva, ha a szilvamoly támadta meg. Ha a félig érett gyümölcs kezd el lehullani, annak oka a Sharka-vírus lehet. A betegség sajnos nagyon gyakori nálunk. A levéltetvek terjesztik, az első jel pedig, ami elárulja, hogy a fa elkapta a vírust az, ha a lombkoronája nem élénkzöld, hanem inkább tompább, szürke árnyalatúvá válik. Sajnos sok esetben ilyenkor nincs más megoldás, mint kivágni a fát.
  • Hétszilvafás nemesnek nevezték a kisnemesség elszegényedett tagjait a feudalizmus idején, utalva igen csekély méretű földbirtokaikra.
  • Ha túl sok a szilvád, és már nem szeretnél több lekvárt vagy befőttet, készíts belőle szilvabort, vagy akár szilvaecetet. Ez abban az esetben is megoldás, ha a szilvabor nem a legjobban sikerült, hiszen ilyenkor még mindig mondhatod rá, hogy ecetnek készült.
  • Régen sokan készítettek gyümölcsvajat. A szilvavaj alapját a feldarabolt és krémesre főzött gyümölcs adja. Egyszerűen magozd ki a szilvát, főzd addig, míg sűrű állagúvá nem válik. Kitűnő választás, ha kenyérre kenve megszórod egy kis fahéjjal is. Mivel a szilva nagyon savas, a belőle készült vajat érdemes cserépedényben tartani, hogy minél tovább tudd élvezni csodálatos ízét.

Ha nincs a kertedben szilvafa, remélem sikerült meggyőzni, hogy adj otthont egynek. Hidd el, meg fogja hálálni és a család minden tagját el fogja látni csodálatos gyümölcsével.