A szőlőfogyasztás egészségügyi előnyei
A szőlő sok C-vitamint, káliumot és folátot tartalmaz, ezáltal erősíti az immunrendszert, és segít a vérnyomás szabályozásában.
A szőlő antioxidánsokban is gazdag: polifenolokban, katekinekben és antociánokban. Fenolos vegyületben: rezveratrolban is bővelkedik – sokan elsősorban emiatt fogyasztják, ugyanis a rezveratrol nem csupán egy antioxidáns, de rákellenes hatással is rendelkezik.
A szőlő tartalmaz káliumot és rostokat is, melyek elősegítik a jó szívműködést, és szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. A már említett polifenolok, a kvercetin és a rezveratrol pedig nemcsak a gyulladástól, hanem az oxidatív károsodástól is védik a szervezetünket.
Más antioxidánsokat is tartalmaz ez a gyümölcs, például karotinoidokat: luteint és zeaxantint, amelyek segítenek megvédeni a szemet többek között az UV-károsodásokkal szemben, illetve mindkét tápanyag csökkenti a szürkehályog és a makuladegeneráció kockázatait.
A lila és a vörös szőlő a legegészségesebb, melyek antioxidánsai védik az agy egészségét, javítják a tanulási és gondolkodási képességeket, és jót tesznek a memóriának.
A lila és a vörös szőlő a legegészségesebb – fotó: Pixabay
A szőlő segít a hidratálásban is, valamint óvja az ízületek egészségét, és segít csökkenteni a kalóriabevitelt.
A szőlőben található melatonin elősegíti a hosszú és pihentető alvást, ami kulcsfontosságú az egészségünkhöz, hiszen az alváshiány számos betegséggel összefüggésbe hozható, például a depresszióval, stroke-kal, vesebetegséggel, magas vérnyomással, szívbetegséggel, cukorbetegséggel és az elhízással.
A szőlő természetes antimikrobiális tulajdonságai révén támogatja az immunrendszert, amely védelmet jelent a baktériumok és vírusok ellen.
Forrás: gyogyszernelkul.com