Ha ősz és tél, akkor sajnos nátha, influenza, és az ezekkel járó köhögés. Persze más oka is lehet a köhögésnek, de a hideg idő miatt jóval gyakrabban fordul elő ez a nagyon is kellemetlen tünet. A köhögés ráadásul nagyon sokáig keserítheti meg a napjainkat. Azonban vannak olyan természetes segítők, akik fel tudják gyorsítani a gyógyulást.

A köhögés, és ami mögötte van

A köhögés nem csak a megfázás miatt keserítheti meg az életünket. Okozhatja akár a levegő szennyezettsége, az asztma, az allergia, vagy bakteriális, illetve vírusfertőzések is. Sőt, köhögés kialakulhat akkor is, ha valaki dohányzik, de akár még a szorongás is okozhatja.

nátha köhögés méz

A köhögés ellen nagyon sok természetes segítségünk van. Fotó: Shutterstock

Szerencsére azonban vannak olyan egyszerű és olcsó módszerek, amelyek nagyon hatékonyak a köhögés megszüntetésében, ráadásul nem kell számolni olyan mellékhatásokkal sem, amelyeket egyes gyógyszerek okozhatnak. Természetesen ha a tünetek hosszabb ideig fennállnak, lázzal járnak, súlyosbodnak, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni.

Természetes segítség a köhögés ellen

A köhögés nagyon kellemetlen. Zavaró annak is, aki köhög, és a környezete számára is. A csillapítása pedig egyáltalán nem egyszerű. Azonban nem csupán gyógyszerek segíthetnek megszüntetni a köhögést. A természetre is számíthatunk.

1. A méz az egyik leghatásosabb köhögéscsillapító - tudjuk meg a gyogyszernelkul.hu cikkéből. A méz ráadásul nem csak a köhögést mulasztja el, de a torokfájás csillapításában is a segítségünkre van. A méz ugyanis erős antioxidánsként működik, gyulladást csökkent, és antibakteriális hatással is rendelkezik. Éppen ezért igazán gyorsan és hatékonyan képes enyhíteni a megfázásos betegségek tüneteit, így a köhögést is.

Ne mondjunk le a mézes teáról sem, amikor meg vagyunk fázva, azonban arra ügyeljünk, hogy semmi esetre se keverjük a mézet forró teába, mert akkor el fogja veszíteni gyógyhatásainak nagy részét. Csakis langyos teához adjuk hozzá, hogy meg tudjon gyógyítani bennünket.

2. A gyömbér is igazi főnyeremény, ha megfázásról van szó. Kiemelkedő az antimikrobiális, a gyulladáscsökkentő és az antioxidáns hatása, ezen kívül segít a légutak izmainak ellazításában, és a köhögés csillapításában.

3. Az édesgyökérre is számíthatunk, ha már nagyon elegünk van a köhögésből. Az édesgyökér vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális hatásokkal rendelkezik, azonban mivel vérnyomásnövelő hatása is van, ügyeljünk rá, hogy magas vérnyomás esetén még véletlenül se alkalmazzuk!

5. A kakukkfű is remek segítség, ha köhögésről van szó, akár szirupként, akár teaként is számíthatunk rá.

6. De az illóolajoknak is igazán kiváló hatása van a köhögésre. Aromaterápiás hatásaik remekül enyhítik a megfázás egyéb tüneteit is. Az eukaliptusz illóolaja az egyik legjobb köhögéscsillapító, de a szerecsendió-illóolaj is nagyon hatékony a köhögés csillapításában, és a borsmentaolaj is hatékony köhögés ellen.

Készíts köhögés elleni szirupot

Egyszerűen készíthetsz magadnak köhögés elleni szirupot. A csipkebogyós-gyömbéres szirup hozzávalói:

• 20 gramm szárított kakukkfű
• 5 gramm friss gyömbérgyökér
• 10 gramm szárított bodza
• 10 gramm szárított csipkebogyó
• 1 fahéjrúd
• 2 csésze víz
• 2 csésze méz

méz köhögés nátha

Fontos, hogy a tünetek kezdetekor már vegyük igénybe a természet erejét, hogy minél hamarabb megszűnjön a betegség. Fotó: Shutterstock

Tegyük fel forrni a vizet, majd adjuk hozzá a csipkebogyót, a bodzát, a gyömbért és a fahéjat. Forraljuk az egészet 20 percig, majd adjuk hozzá a kakukkfüvet is. Ezzel a gyógynövénnyel is forraljuk legalább 10 percig, majd hűtsük le és szűrjük le a vizet. Ha kihűlt, keverjük el a mézzel. Betegségmegelőzésre napi 1-2 teáskanállal, betegség esetén napi 3 teáskanállal fogyasszunk belőle.

A méz jóval többet tud, mint gondolnád

A méz igazán finom és hasznos. A mai tudásunk szerint ráadásul a méz közel 70-féle gyógyhatással bír! Úgyhogy Micimackóhoz hasonlóan nem árt, ha mi is masszívan mézfüggővé válunk. Nekünk szerencsére még méhecskék hadával sem kell megküzdenünk érte.

A méz az egyik legrégebbi természetes gyógyhatású finomság. A vele történő gyógyítás elnevezése az apiterápia. Ez az aranysárga, csöpögős, ragadós csoda gyorsabb gyógyulást hozhat, ha megfelelően fogyasztjuk.

A méz rengeteg vitamint és a szervezetünk számára hasznos és nélkülözhetetlen anyagot tartalmaz. Megtalálható benne a vas, a kalcium, a mangán, a foszfor, a réz, a magnézium, a kálium, a nátrium és a cink.  A vitaminok közül kisebb mennyiségben található benne a B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és C-vitamin. Minél sötétebb színű a méz, annál több ásványi elem van benne. Antiszeptikus, vagyis baktériumölő hatását már a háborúkban is kihasználták, hiszen mézzel fertőtlenítették a sebeket. De a méz kiváló köptetőként is.

Ha a méz vízzel érintkezik, akkor hidrogén-peroxid szabadul fel, ami feloldja az elhalt szöveteket. Hogy ne csupa jót írjunk róla, mivel nagyon sok energiát ad a szervezetünknek, csínján kell bánni a fogyasztásával, ha nem szeretnénk növelni kilóink számát. Nátha esetén a mézes-citromos tea csodás orvosság, azonban a hőfokára ügyelni kell. A túl meleg teában ugyanis a méz is, és a citrom is elveszíti hatóanyagainak jelentős részét.

A méz azonban nem csak teaként kiváló. Langyos tejbe keverve elképesztően finom, és még a fertőzések ellen is jót tesz. De a méz nem csak belül, hanem kívül is kiválóan segít. Kenjük a mézet pakolásként az arcunkra, és bőrünk puha és bársonyos lesz. Azonban, ha valaki allergiás valamelyik virágporra, az még véletlenül se fogyasszon mézet, sőt, még a bőrére se kenje, mert súlyos allergiás reakciókat válthat ki belőle.

Nem csak gyógyító, de finom is a méz. A mézzel édesíthetjük a salátákat, ízesíthetjük vele utólag a halat, a csirkét, de sajtokkal és gyümölcsökkel is tökéletes lesz. A húsoknak csodálatos színt ad egy kis méz a sütéskor, a mézes-mustáros pácot pedig mindenképp ki kell próbálni, annyira finom! Nem is beszélve a mézes puszedliről, és egyéb, mézes süteményekről.

Sőt, a méz állítólag a férfi potenciára is jó hatással van. Ezt már az ókori római és görög fürdőkben is tudták, mert az udvarlás során gyakran küldtek egymásnak mézes vizet. Ha az illető elfogadta az ajándékot, azzal nyílt utat adott egy romantikus kapcsolat lehetőségének. Nem véletlen, hogy a házasságkötés után időszakot is mézesheteknek nevezik, hiszen akkor a legintenzívebb a szerelem, ami édes, mint a méz.

Nem csoda az sem, hogy a méz ilyen finom, hiszen az íze nagyon összetett. Több, mint százhúsz aromaanyagból áll össze. Ezek többségében alkoholok, ketonok, aldehidek, valamint észterek. Ezeknek köszönhetjük a méz csodás ízét és emellett még étvágygerjesztő hatásuk is van.

Minden méznek megvan a maga erőssége

Egyáltalán nem mindegy, mire milyen mézet használunk! Nagyon hasznos tudnunk, milyen panaszra melyik méz a legjobb. A hársméz barnás színű, íze pedig egy kissé keserű, ami hő hatására még erősebbé válik. Nyugtató hatása miatt szintén sokat segíthet, ha meghűltünk, de a hörghurut ellen is felveszi a harcot. Idegesség ellen is jó, Kolin tartalma pedig segít megelőzni az érelmeszesedést. Neki van a mézek közül a legerősebb gyulladáscsökkentő hatása.

napraforgóméz aranysárga, íze kissé kesernyés-savanykás. Ez a méz a legjobb a mézeskalácsba. Mivel savas, nem ajánlott annak, akinek sok a gyomorsava. Viszont torokgyulladás esetén nagyon hatásos.

Az akácméz világos színű, akácvirág illatú. Mivel nagy a gyümölcscukor-tartalma, lassabban kristályosodik. Robinin és akacin tartalma miatt kitűnő fertőtlenítő, méregtelenítő és köhögéscsillapító, sőt, a sok gyomorsav ellen is segítséget nyújt. Kitűnő társunk lehet a nátha és a köhögés enyhítésében, így ha náthás vagy, mindenképp ezt a fajtát válaszd.

selyemfűméz vanília ízű méz, amely igazán kiválóan kenhető, hiszen csak évek múltán kezd el kristályosodni. Ez a méz Hungarikum. Mivel a méhek nem gyűjtik a virágporát, a pollentartalma alacsony. Gyulladáscsökkentő, vérnyomásszabályzó hatású, és segít az immunrendszer megerősítésében.

repceméz nagyon gyorsan kristályosodik, amikor is fehérré válik. Ez az egyetlen enyhén lúgos kémhatású méz. Emiatt nagyon jó hatással van a gyomorsav túltermelésre. Nagyon magas a vastartalma, így finom segítség a vérszegénységben szenvedőknek.

vegyes virágméz gyorsan kristályosodik. Mivel többféle méz hatásait is egyesíti, a szakemberek szerint a virágméz a legértékesebb mézek egyike. Erősíti az immunrendszert és segíti a gyomor működését.

Méz kisokos betegség esetére

- Ha fáj a torkod, a napraforgóméz kiváló rá, az akácméz és a repceméz pedig fertőtlenítő hatása miatt tud rajtad segíteni.

- Ha az immunrendszered szeretnéd erősíteni, az akácmézben találod a legtöbb vitamint, a vegyes virágméz pedig az egyik legerősebb immunrendszer erősítő.

- Ha érzékeny a gyomrod, a repceméz a te mézed. Viszont a napraforgómézet feltétlenül kerüld.

- Ha csontképzési zavarokra keresel megoldást, az akácméz a legjobb választás, magas kalciumtartalma miatt.

- Ha vérszegény vagy, az akácméz és a repceméz a legmagasabb vas tartalmú mézfajták.

- A prosztata problémákra a napraforgóméz a gyógyír, magas beltartalmi értéke miatt.

Mindenkinek egészségben gazdag, de köhögésben szegény telet kívánunk!