November –  „Közeleg a tél..."

Amennyiben ránézünk az utolsó őszi hónapunk átlagos hőmérsékleti viszonyait bemutató grafikonra (1. ábra) egyből szembetűnik, hogy a hónap első napjaira még az őszt, az utolsókra viszont már inkább a telet idéző hőmérsékletek a jellemzőek. A hónap utolsó dekádjában a napi minimum hőmérséklet már jobbára fagypont körül alakul, sőt akár kemény fagy is előfordulhat, hisz volt már rá példa, hogy -20 fok alá csökkent reggelre a hőmérséklet. Nem véletlen tehát a címadás, mert ekkor már tényleg közel a tél.

novemberi időjárás

A hónap első napjaira még az őszt, az utolsókra viszont már inkább a telet idéző hőmérsékletek a jellemzőek – fotó: pixabay.com

A hónap legmagasabb hőmérsékletét 25.8 °C-ot 2018 november 1-n, Körösszakálon (Hajdú-Bihar megye) mérték. A legalacsonyabb hőmérsékletet -23.0 °C-ot 1988 november 24-n, Baján (Bács-Kiskun megye) mérték.

November havi klimatikus hőmérsékleti adatok

1. ábra - November havi klimatikus hőmérsékleti adatok – Török László/MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve november teljesen átlagos hónapnap számít, ugyanis a havi csapadék mennyiségének országos átlaga 49.7 mm, ami az éves csapadékösszeg egy hónapra eső átlagos értékének felel meg. Idén jól jönne, ha legalább ennyi esne, mert október (az előzetes adatokat áttekintve) nem nagyon tett ki magáért.

A klimatikus csapadékadatokat bemutató grafikont nézve azt láthatjuk, hogy a csapadék időben nem egyenletesen oszlik el a hónapban, a hónap első felében szokott leesni a havi csapadék 60%-a, a hónap második felében már kevesebb a csapadék, ezzel is jelezve, hogy közeledik a tél, ami hazánkban a legszárazabb évszak. A csapadék területi eloszlása sem egyenletes, a Dunántúl déli felén szokott esni a legtöbb (átlagosan 57-58 mm), és az Alföldön, ezen belül is annak északkeleti részén esik a legkevesebb, sokéves átlagban mindössze  42 mm körüli érték.

November havi klimatikus csapadékadatok

2. ábra - November havi klimatikus csapadékadatok – Török László/MeteoPlaza

Fontos kérdésekre várunk választ a modell előrejelzéseitől:

  • várható-e kiadósabb csapadék novemberben?
  • csak közeledik, vagy ide is ér a tél november folyamán?

Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!

Időjárás november első hetében

Október utolsó hetében kimondottan unalmas időben volt részünk, sokfelé napközben is párás maradt a levegő, egész nap borongós időnk volt. November első napjaiban megszakad a hosszúra nyúlt hidegpárnás (a talaj közelében elhelyezkedő hűvös, nedves levegő fölé a magasban meleg levegő érkezik) időszak, hisz a hét közepén érkező hidegfront komolyabb esőt ugyan nem hoz, de arra éppen elég az ereje, hogy felszakítsa a zárt felhő-, és ködréteget hazánkban. A napos idő nem tart sokáig, mert pénteken újabb, hullámzó frontrendszer éri el az országot és ennek déli szakaszán egy mediterrán ciklon alakul ki, ez alakítja majd ezen a hétvégén időjárásunkat.

A hét végén érkező mediterrán ciklon inkább csak az ország nyugati területeit öntözi majd

3.ábra - A hét végén érkező mediterrán ciklon inkább csak az ország nyugati területeit öntözi majd – Török László/MeteoPlaza

A ciklon kezdetben hazánktól délre örvénylik, majd lassan délkelet felé halad tovább, csapadékrendszeréből elsősorban hazánk nyugati felén számíthatunk esőre, záporokra, esetleg zivatarra. Pénteken az Alpokalján, szombaton délnyugaton valószínű kiadósabb csapadék (néhol kimondottan sok, akár 30-40 mm is eshet ezen a hétvégén). A keleti országrész viszont nagy valószínűséggel ezúttal is kimarad a csapadékból.

A hidegfrontok hatására tapasztalható lehűlés csak átmeneti lesz, többnyire kellemes hőmérsékletű idő várható ezen a héten.

November 7-13.

A ciklon elvonul, így a hét első felében helyenként párás, ködös lesz majd a reggel, ám tartós köd már nem várható, felhős és napos időszakok váltogatják egymást, és csapadék sem valószínű ezekben a napokban. A hét első felében a hűvös reggeleket mérsékelten meleg nappalok követik. Alapvetően kellemes, őszi időben lesz részünk ezen a héten, amit még a csütörtökön hazánk felett átvonuló hidegfront sem zavar meg igazán. A front átmenetileg felhős időt hoz majd, de komolyabb csapadékot sehol sem okoz az országban. Észak felől viszont hidegebb levegő sodródik fölénk a front nyomában, emiatt a hét második felében hűvösebbre fordul az idő, hajnalban már többfelé a fagypontot közelíti a hőmérséklet.

 A hét végén észak felől hideg levegő éri el az országot.

4. ábra – A hét végén észak felől hideg levegő éri el az országot – Török László/MeteoPlaza

November 14-20.

Drasztikus változás ezen a héten sem várható időjárásunkban, hisz a ciklonok és frontjaik tőlünk nyugatra és északra vonulnak, felhő és csapadékrendszerűk érinthet ugyan bennünket, de komolyabb eső ezen a héten sem valószínű. Dél, délnyugat felől viszont enyhe levegő áramlik fölénk, ami ebben a helyzetben a nappali felmelegedés erősödését hozza magával. Tartós köd nem alakulhat ki, mert az állandó mozgásban lévő levegő miatt nem tud megülepedni a Kárpát-medencében a hideg, párás levegő. Enyhébbek lesznek ismét a hajnalok és emelkedik a nappali felmelegedés mértéke is, így kellemes hőmérsékletű, őszi időre számíthatunk ezen a héten.

 Ciklonok és frontjaik tőlünk nyugatra és messze északon helyezkednek el.

5. ábra – Ciklonok és frontjaik tőlünk nyugatra és messze északon helyezkednek el – Török László/MeteoPlaza

A hét végén már a Nyugat-Európa felett kialakuló markáns ciklon észak-dél irányban hosszan elnyúló hullámzó frontrendszere alakítja kontinensünk nyugati vidékeinek időjárását.

November 21-27.

Ezen a héten a hullámzó frontrendszer el is éri hazánkat, így a hét első felében sok lesz felettünk a felhő, sokfelé várható csapadék, igazán kiadós, országos eső valószínű, többfelé akár az egész havi csapadékmennyiség leeshet. Enyhe levegő érkezik még fölénk a magasban, emiatt havazás legfeljebb az Alpok magasabb csúcsain várható, nálunk erre semmi esélyt sem adnak a jelenlegi előrejelzések.

 hullámzó hidegfront

6. ábra - Izland térségében lesz annak a ciklonnak a középpontja, amelynek hullámzó hidegfrontja a hét elején eléri hazánkat is és a déli peremén képződő mediterrán ciklon országszerte kiadósabb esőt okoz majd – Török László/MeteoPlaza

A hét második felében nyugodtabb időt hoz a kontinens nagy része felett elterpeszkedő anticiklon, amelynek hatására fölénk pár fokkal hidegebb levegő érkezik, így újból erősödik az éjszakai lehűlés, ismét többfelé számíthatunk fagypont közeli értékekre és a délutáni órákban sem emelkedik már magasra a hőmérséklet, jobbára 10 fok körüli csúcsértékek várhatók.

A hét legvégén észak felől markáns hidegfront közelíti meg térségünket.

November 28-30.

A hét elején a front át is robog felettünk, felhősödést, néhol csapadékot is okoz majd. Igen hideg levegő áraszt el bennünket a front hatására, emiatt ekkor már vegyes halmazállapotú lesz a csapadék, északon havas eső, havazás valószínű, délen még eső (ónos eső?) is eshet. A csapadék pontos halmazállapotát ennyi idővel előre nem lehet megmondani, de az látszik, hogy jelentős lehűléssel érkezik a front, ami a télies csapadékot is hozza magával.

 Erőteljes északi áramlással hideg, sarkvidéki eredetű levegő áramlik hazánk térségébe

7. ábra - Erőteljes északi áramlással hideg, sarkvidéki eredetű levegő áramlik hazánk térségébe a hónap végén – Török László/MeteoPlaza

A hőmérséklet alaposan visszaesik a hónap utolsó napjaiban, éjszaka szinte mindenütt fagy várható és napközben is csak kevéssel emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet.

A hónap végén már nem csak közeledik, hanem nagy valószínűséggel be is köszönt a tél.

tél

A hőmérséklet alaposan visszaesik a hónap utolsó napjaiban, éjszaka szinte mindenütt fagy várható és napközben is csak kevéssel emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet – fotó: pixabay.com

Összefoglalás

Unalmasnak egyáltalán nem nevezhető az az időjárás, ami novemberben vár majd ránk. A hónap elején enyhe időt hoznak a ködpaplant felszaggató hidegfrontok, kiadósabb csapadékot viszont csak az ország nyugati felébe szállítanak majd a felhők. A hónap nagy részében nem számíthatunk komolyabb csapadékra, csupán a 20-25-e közötti időszakban várható eső, de akkor kiadós és országos csapadék valószínű. A hónap utolsó napjaiban pedig már havazás is valószínű, nem lesz azonban nagy mennyiségű akkor a csapadék.

A hőmérséklet is jelentősen ingadozik majd a hónap folyamán, több alkalommal várható már erős lehűlés, ami fagypont közelébe süllyeszti a reggeli órák hőmérsékletét, de emellett lesz részünk még enyhe, kellemes időben is. A hónap utolsó napjaiban érkező erős lehűlés hatására téliesre fordul az idő.

(Megj.:

  • A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M”-el, az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A” betű jelöli.
  • A klíma grafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
  • Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszútávú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)