A klímaváltozással a gazdálkodók számára előtérbe kerülnek azok a hibridek, amelyek a legstabilabban, szélsőséges körülmények között is az átlagosnál jobb terméseredményt érnek el. A gazdálkodók célja, hogy magas hozamokat állítsanak elő és ehhez megbízható, kiváló genetikájú, jó termőképességű vetőmagokra van szükségük.

A Corteva magyarországi ügyvezető igazgatója, Sergii Kharin az Agroinformnak adott interjúban nem csak a a Pioneer® hibridek teljesítményéről, a 2025-ös termékportfólióról és a vállalat idei évben meghirdetett Terméskihívásáról beszél, de megosztja saját tapasztalatait és betekintést ad a Corteva vállalati kultúrájába.

 A Corteva magyarországi ügyvezető igazgatója, Sergii Kharin

A Corteva magyarországi ügyvezető igazgatója, Sergii Kharin – fotó: Corteva Agriscience

Milyen tanácsot adna fiatal szakembereknek, akik a mezőgazdaságban szeretnének dolgozni?

– Felhívnám a figyelmüket két fontos és vonzó pontjára annak, hogy a mezőgazdaságban dolgoznak. A mezőgazdaság társadalmi jelentőségére a világban, valamint a mezőgazdaság hagyományaira és innovációjára.

Gyakran a mindennapi rutinszerű munkánk során nem ismerjük fel, hogy „mi élelmezzük a világot”. Ez nem azt jelenti, mint a szupermarketek vagy éttermek, ahol a fogyasztók élelmiszert vásárolnak vagy étkeznek, hanem a mezőgazdaságban, szó szerint a földeken dolgozó embereket. Ők azok, akik megtermelik és táplálják a világot. Úgy gondolom, hogy ez egy rendkívül fontos társadalmi, erkölcsi és felelősségteljes tényező, aminek tudatában kell lennünk, és amire büszkének kell lennünk. A gazdálkodók tehát a gazdaság és a termelés az emberiség számára egyik legfontosabb és legmeghatározóbb ágában dolgoznak, mert az eredménynek nagy társadalmi jelentősége van.

A mezőgazdaság és a vidéki területek igen tradicionális, sőt konzervatív területnek számítanak. Valójában ez a hagyomány és az innováció egyedülálló kombinációja, amelyet más iparágakban valószínűleg nem találunk meg. Való igaz – a falvak és vidéki települések őrzik elődjeink hagyományos kultúráját, ami nagyon jó, a mezőgazdaságban ugyanúgy használjuk a növényeket, a háziállatokat, a földet, mint évezredekkel ezelőtt. Ugyanakkor, ha megnézzük a mezőgazdaságban az elmúlt évtizedben bekövetkezett technológiai változásokat, óriási fejlődés történt: műholdas és digitális eszközök használata, új növénynemesítési technikák, pilóta nélküli gépek a földeken, drónok stb. Emellett a mezőgazdaságban az innovációk adoptálásának dinamikája is lenyűgöző. Mindez a mezőgazdaságot egy nagyon vonzó munkaterületté teszi, ahol a hagyományok és az innovációk keveredése valóban egyedülálló.

Milyen értékeket tart a legfontosabbnak a vezetői szerepében, és hogyan tükröződnek ezek a cég kultúrájában magyarországi vezetői pozícióba lépése óta?

– Örülök, hogy a Cortevánál dolgozhatok, mivel a vállalat kultúrája és értékei egybecsengenek saját életfelfogásommal és szakmai értékeimmel. Az emberek tisztelete, a befogadás és az egyenlőség a Corteva vállalati kultúrájának része, és ezek képezik az alapját a mindennapi munkánk során megteremtett lendületes és elkötelezett munkakörnyezetünknek.

Üzleti vezetőként hiszek abban, hogy nagyszerű és fenntartható üzleti eredményt egy olyan csapat tud elérni, ahol magas szintű a bizalom és a motiváció, a „One Team - Egy csapat” érzése. Ezt az állapotot csak akkor lehet elérni, ha a tisztelet és a befogadás egyformán nagyra értékelt, az adott munkakörhöz vagy pozícióhoz szükséges egyéb fontos készségekkel együtt. Ezen túlmenően, mivel globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat vagyunk, különleges értékekkel rendelkezünk – innováció, kíváncsiság és kreativitás. Tehát, ha egy innováció-orientált személyiség vagy, a Corteva a megfelelő munkahely számodra.

pioneer

Pioneer® P9960 kukorica – fotó: Corteva Agriscience

Saját személyes vonatkozás: kamaszkori emlékem, hogy a rendszerváltás után, amikor a termőföldek nagy hányada kárpótlás útján magánkézbe került, az általunk bérelt területeken a még létező termelőszövetkezet már Pioneer® hibrideket vetett. Rendkívül extenzív körülmények közt is nagyon szép hozam realizálódott évről évre. Feltételezem, a hibridek teljesítménye azóta sem változott. Mi a Pioneer® titka? Mit kell tudni magáról a márkáról?

– 2026-ban 100 éves születésnapját fogja ünnepelni a Pioneer® márka. A közel 100 éves genetikai és nemesítői tapasztalat az, amire építkezünk és az a fajta technológiai háttér, amivel ezt a széles körű genetikai potenciált a Corteva használja és sikeres hibrideket tud nemesíteni a rendelkezésre álló hatalmas genetikai állományból. A vállalat közel 4 millió dollárt fektet kutatás-fejlesztésbe naponta, amely olyan termékeket és hibrideket eredményez, amelyek hosszú távon hozzájárulnak a gazdálkodók termelékenységéhez és sikeréhez.

Mi a legfontosabb momentum, vagy jellemző, amivel a Pioneer® kukorica, napraforgó és káposztarepce hibridjeit a gazdák figyelmébe ajánlanák? Van-e valami plusz tulajdonság, esetleg a nagyon aktuális klímaváltozással kapcsolatban?

– A klímaváltozás mindig aktuális, folyamatosan figyelni kell, hogy milyen viszonyok között kell megállnia a helyét a növénynek, legyen szó őszi káposztarepcéről, napraforgóról vagy kukoricáról. A környezeti hatások folyamatosan változnak, a kórokozók átalakulnak, a szélsőséges viszonyok megjelennek. Ha a Magyarországon megvásárolható Pioneer® kukorica-, napraforgó vagy repce hibrideket nézzük, akkor az adaptációs képességet és a termésstabilitást emelném ki. Az őszi káposztarepcét tekintve, amely a három növény közül a legkisebb vetésterülettel rendelkezik az országban, a gazdálkodók visszajelzései alapján, azok a hibridek teljesítenek legjobban, amelyek legstabilabban, szélsőséges körülmények között is az átlagosnál jobb terméseredményt értek el. Ezt szem előtt tartva, a nemesítői szelekció során is ezeket a hibrideket keressük.

Ugyanez igaz a napraforgóban, ugyan itt az egyes évjáratok között különböző hatások erősödhetnek fel. Gondoljunk csak vissza a 2022-es aszályos évjáratra, majd az azt követő viszonylag csapadékos évre, most pedig a május-júniusi esők után, szinte alig esett csapadék az országban. Ezek mind másfajta körülmények voltak és nekünk azt a hibridet kell megtalálni, amely az előbb felsorolt mindhárom klimatikus viszony esetében megállja a helyét és jól teljesít.

Kukoricában mindenki az aszálytűrésről beszél, hiszen aszállyal szembesülnek a gazdálkodók. Az aszálytűrést egy bizonyos határig lehet fokozni egy hibridnél, ha olyan paramétereket figyelünk a szelekció során, mint például a szinkronizált virágzás vagy a nagytömegű gyökérrendszer. Immár több mint tíz éve, hogy Pioneer® Optimum® AQUAmax® hibrideket ajánlunk termelőinknek.

Ezek a hibridek igen nagy népszerűségre tettek szert és egyre nagyobb területen kerültek elvetésre. Sikerük alapja az a már bizonyított tény, hogy azok a hibridek kaphatják meg ezt a minősítést, amelyek rekordtermésre képesek normál körülmények között, ugyanakkor terméselőnyt mutatnak száraz körülmények között (hő stresszben is), további termésbiztonságot nyújtva a gazdálkodók számára. Azonban legalább ugyanolyan fontos az aszálytűrés mellett a termésstabilitás. Egy hibrid nem tud mindig pont ugyanakkora hozamot hozni. A termésstabilitás azt jelenti, hogy százalékban az átlaghoz képest mindig magasabb hozamot termel.

A Cortevánál a gazdálkodók visszajelzéseire építünk, és mindhárom Magyarországon elérhető vetőmag nemesítésénél is az ő igényeiket vesszük alapul. Osztozunk az örömükben, ha sikereket érnek el az általunk kínált termékekkel és büszkén osztjuk meg eredményeiket közösségi platformjainkon. Erre nagyon jó példa a Corteva Terméskihívás kezdeményezés.

Pioneer napraforgó hibrid

Pioneer® napraforgó hibrid – fotó: Corteva Agriscience

Hányadik alkalommal rendezi meg a Corteva a Terméskihívást Magyarországon? Mi a célja, a fő üzenete? Hogy alakultak az átlagos termésmennyiségek? Mik a várakozások úgy a nevezők, mint a hozamok tekintetében?

– Idén hirdettük meg először a gazdálkodók körében a Terméskihívást, melynek célja, hogy bemutassuk és megosszuk partnereink sikereit, hiszen az eredmények is azt mutatják, hogy méltán lehetünk büszkék. Célunk az volt, hogy a gazdák megosszák eredményeiket egymással a social media felületén és részt vegyenek ebben az izgalmas kihívásban. Azt látjuk, hogy hatalmas az érdeklődés és a részvételi arány, a gazdálkodók szinte várják, hogy megosszuk az eredményeiket és büszkék lehessenek. A Terméskihívás nem a versenyről szól, hanem a sikerek elismeréséről és megosztásáról.

A kihívás jelenleg is folyik, így egyelőre nem tudunk átlagos termésmennyiségekről beszámolni. A gazdálkodók azért küldik be ezeket az eredményeket, mert úgy értékelik, hogy az ő saját vagy a környékbeli viszonyok között ezek az értékek kimagaslóak. Az összehasonlításnál mindenképpen a helyi viszonyokat veszik alapul. Ez azért fontos, mert ha az idei magyarországi időjárásra gondolunk, akkor az nagyon eltérő volt az ország különböző részein. Például az ország dél-keleti részén, Békéscsabán egy 6-7 t/h hozamú kukorica is kimagaslónak számít, szemben az északi vagy nyugat-magyarországi részekkel, ahol 12-14 t/h hozamokról számolnak be a gazdák. Pontosan ezért a gazdálkodók nem egymással versenyeznek, hanem a helyi körülményekkel és ezeket az eredményeiket büszkén teszik közzé.

Milyen elismerésben részesülnek azok a gazdálkodók, akik részt vesznek a Terméskihívásban?

– Azokat a gazdálkodókat, akik részt vettek a kihívásban, jövő év elején a Corteva vendégül látja egy rendezvényen, ahol személyesen is megoszthatják egymással az eredményeiket. Nagyon fontos számunkra, hogy biztosítsuk az olyan platformokat a gazdáknak, ahol megoszthatják tapasztalataikat, valamint őszintén beszélhetnek kihívásaikról. Örömünkre szolgál, hogy ezen az eseményen vendégül láthatjuk majd őket és osztozhatunk sikereikben.

A Terméskihívás során beérkező eredményekből a jelenlegi állás szerint melyik hibrideket tudná kiemelni, amelyek jól teljesítettek?

– A repce betakarítása kezdődött leghamarabb, ott egyértelműen a PT314 és a PT315 emelkedik ki a már említett termőképesség és adaptációsképesség miatt. A napraforgóban P64LE185 hibridről érkezett nagyon sok jó eredmény, ezt követi a P64LE168 és a P64HE244.

Kukoricában egy kicsit vegyesebb a kép, ami annak köszönhető, hogy kukorica esetében már fontosabbá válik, hogy a talajra és a termesztés körülményeire adaptált hibrid legyen elvetve, ezért elég széles körben kaptunk képeket. Nagy általánosságban a P9944, a P9415 és a P9960 hibridekről kaptunk leggyakrabban eredményeket. De hozzáteszem, hogy a kihívás jelenleg is zajlik, tehát végleges eredményeket nem tudunk még mondani.

Milyen újdonságokat szeretnének piacra vezetni a következő időszakban?

– A tavaszi portfóliónkba érkezik a P9975 Optimum® AQUAmax® kukorica hibrid, valamint a WAXY kukorica hibridek között pedig két újdonság, a P8834WX és a P0200WX is most debütál.

A napraforgó portfólióban lesznek olyan változások, amelyek mérföldkövet jelentenek a Corteva hazai napraforgó kínálatában, hiszen a P64HP630 napraforgó hibrid elérhetővé válik azoknak a gazdálkodóknak a számára, akik a magasolajsavas Clearfield® Plus technológiát választják. Továbbá a linolsavas Express® toleráns szegmensben piacra hozzuk a P64LE280 napraforgó hibridet, amely egy kiváló kórtani tulajdonsággal rendelkező linolsavas hibrid, kimagasló peronoszpóra ellenállással. Illetve a P64HE188 Express® toleráns napraforgó hibrid is újdonságként érkezik, amely közép-kései tenyészidejű magas olajsavas hibrid.

A Corteva továbbra is támogatja az innovációra nyitott és a fejlődés iránt elkötelezett magyar gazdák erőfeszítéseit. Alig várjuk, hogy a 2025-ös szezonban is együtt dolgozhassunk és tanulhassunk egymástól.

Az egyedi Clearfield® logó és Clearfield® márkanév a BASF bejegyzett védjegyei.

©BASF 2016. Minden jog fenntartva.

Express® a FMC bejegyzett védjegye.