Nem vagyunk hozzászokva a nagy hideghez. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint aza tény, hogy -10 foknál már úgy érezzük, azonnal "megfagyunk". Akkor mi lenne velünk a világ azon pontjain, ahol a -40 fok megszokott hőmérsékletnek számít?

hideg

Oroszország több területén is extrém hideget mértek – fotó: pixabay.com

A világ leghidegebb helyei

  • Jakutszk, Oroszország - Szibéria egyik leghidegebb helyén télen éjjelente gyakran mérnek -50 fokot vagy még ennél is hidegebbet
  • Barrow, Alaszka - a 4500 lakosú városka az USA legészakibb pontján található, jellegzetessége, hogy júniusig ritkán emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet
  • Fraser, Colorado - a "nemzet jégszekrényének" is nevezik, mert az éves átlaghőmérséklet nem haladja meg a nulla fokot
  • Asztana, Kazahsztán - télen az átlaghőmérséklet állandó jelleggel -40 fok körül van
  • Harbin, Kína - a hőmérséklet egész télen jellemzően -10 fok körüli
  • Ulánbátor, Mongólia - télen a hőmérséklet nem nagyon megy -20 fok fölé
  • Concordia Station, Antarktisz - a leghidegebb hónapokban a hőmérséklet akár -80 fok is lehet
  • Ojmjakon, Oroszország - ez a világ leghidegebb lakott városa. A hőmérséklet annyira alacsony, hogy nyáron is gyakoriak a -10 fokos éjjelek. 1926-ban abszolút rekordként -71,2 fokot mértek

Az Antarktiszt tekintjük a Föld leghidegebb területének

Az antarktiszi nyár „kellemes" a maga −15, illetve −35 Celsius-fokos hőmérsékletével, a tél viszont kegyetlen, mert a hőmérséklet −45 és −70 Celsius-fok közé zuhan vissza.

A déli kontinens fagyzuga a Transzatlanti-hegységtől keletre található fennsíkon található. Itt mértek a kutatók 1983. július 21-én −89,2 Celsius-fokos hőmérsékletet, ami hosszú évekig az abszolút földi hidegrekordot jelenetette.

Ezt az elképzelhetetlen hideget az okozza, hogy a fennsík felett hosszú ideig mozdulatlanul álló légtömeg extrém módon lehűl a jégréteg fényvisszaverő képessége miatt, amely a szikrázóan derült időben szinte száz százalékban visszaveri a világűrbe a napsugarakat.

2010. augusztus 10-én azonban ez a rekord is megdőlt, amikor a műholdas adatrögzítésnek köszönhetően −93, 2 Celsius-fokos hideget mértek.

Antarktisz

Az antarktiszi nyár „kellemes" a maga −15, illetve −35 Celsius-fokos hőmérsékletével, a tél viszont kegyetlen, mert a hőmérséklet −45 és −70 Celsius-fok közé zuhan vissza.

Hidegrekordok születtek Szibériában is

Míg az Antarktisz lakatlan, addig Szibériában elszánt emberek dacolnak nap, mint nap a farkasordító hideggel.  A Föld leghidegebb lakott települése címet a fentebb már említett kelet-szibériai Jakutföld apró faluja, Ojmjakon kapta. ahol a sarkkörközeli, szubarktikus tundra éghajlat miatt fagyott marad a talaj egész éven át.

1926. január 26-án −71,2 Celsius-fok volt a hőmérséklet, 1933. február 6-án −67,8 Celsius-fok.Így érthető, hogy a −40 fok körüli hőmérséklet igazán kellemesnek számít.

Nem csak Szibériában van hideg, hanem az északi félteke más pontjain is születtek megdöbbentőan alacsony hőmérsékletek:

  • a grönlandi Eismitte kutatóállomáson 1931-ben −64,9 Celsius-fokot mértek
  • a kanadai Snag településen 1947. február 3-án −63 Celsius-fokra süllyedt a hőmérséklet
  • egy minnesotai kisváros (International Falls) −46 Celsius-fokkal került be a legek könyvébe

A hazai abszolút hőmérsékleti minimum a fentiekhez képest nyárnak tűnhet - amit 1940. február 16-án Miskolc-Görömbölypusztán mértek −35 Celsius-fokos hideget.

tél

A réteges öltözködés alapvető télen – fotó: pixabay.com

Hogyan védekezz a hideg ellen?

Bár reményeink szerint hazánkban nem lesznek ekkora hidegek, de azért jó, ha tudod, hogyan védekezhetsz a hideg negatív hatásaival szemben. A hidegben ugyanis a test hőmérsékletének szinten tartása érdekében a szervezeted mindent megtesz, így a létfontos szerveid felé irányítja a keringő vérmennyiséget a végtagjaid helyett.

Az egészséges szervezet a hideg hatásait azonnal enyhíteni igyekszik: izomremegéssel, fogvacogással, libabőrrel reagál a csökkenő hőmérsékletre. A remegés átterjed a test további izmaira is, annak érdekében, hogy hő termelődjön. Megemelkedik a vérnyomás, a pulzusszám és a légvételek száma.

Egy idő után azonban ez a védekezési mechanizmus kimerül -  lehűl a testhőmérséklet, megkezdődik a kihűlés. A hipotermia során a test maghőmérsélete 35 °C alá csökken, tipikus tüneteket okozva, ami azonnali beavatkozás, kezelés nélkül akár halálos kimenetelhez is vezethet.

Mivel a bőr erei összehúzódnak, a bőr kifehéredik, a kéz- és lábujjak, a fül, orr, ajkak elkékülnek,  a  reszketés fokozódik, a viselkedés pedig zavarttá válik. Az érintett tántorog, nem tudja használni a kezét, ujjait,  majd járásképtelenség, irracionális magatartás alakul ki. Esni fog a légzésszám és a vérnyomás 28 ℃ alatti maghőmérséklet esetén pedig megjelennek a szívritmuszavarok.

Az, hogy ki, mennyire tűri a hideget egyénenként elérő lehet és sok tényező befolyásolhatja:

  • az alacsony hőmérséklet és páratartalom,
  • a légmozgás és a nedves ruházat,
  • a vérkeringést nehezítő szűk ruházat és lábbeli
  • az általános egészségi állapot,
  • az életkor (a gyermekekés idősek nehezebben viselik a hideget),
  • a mentális állapot,
  • a szervezetben jelen lévő nikotin , koffein, alkohol, narkotikumok és nyugtatók szintje

Sem a kihűlésnek sem a fagyásnak nem szabad bekövetkeznie!

tél

A hidegben a tested hőmérsékletének szinten tartása érdekében a szervezeted mindent megtesz – fotó: pixabay.com

Mit tehetsz és mit nem tehetsz a hidegben?

A hideg negatív hatásai ellen több módon is megvédheted magad.

Lényeges a réteges öltözködés, a meleg ételek és italok fogyasztása. A ruházatod lehetőleg legyen szél- és vízálló, természetes alapanyagú - védje a végtagokat és a fejet. Mindenképpen javasolt mínusz 10 fok alatt kesztyűt viselni.

Ha tartósan hidegben vagy és azt tapasztalod,hogy a  kihűlés jelei jelentkeztek nálad, kerülnöd kell a hirtelen, nagy mennyiségű és forró folyadék ivását.

Nagy hidegben ne menj a szabadba akkor, ha krónikus betegségben szenvedsz.