Meglehetősen hideg, időnként kifejezetten télies időjárásban volt részünk a utolsó őszi hónapban. Mivel összességében hidegebb volt a sokévi átlagnál, megszakadt a múlt év júniusa óta (16 hónapon át) tartó, átlagosnál melegebb hónapok sorozata. A havi középhőmérséklet a Dunántúlon 1-2 °C, a Dunától keletre jellemzően 2-3 °C közötti mértékben maradt a sokévi átlagértékek alatt, ahogy az alábbi térképen látható.

időjárás-térkép

A novemberi középhőmérséklet eltérése a sokévi átlagtól 2024-ben – forrás: HungaroMet

Az október utolsó hetét jellemző enyhe idő után november első napjaiban a hőmérséklet fokozatosan csökkent. 3-a után a sokfelé fagyos éjszakákat követően az ország nagy részén napközben – a több-kevesebb napsütés ellenére – sem emelkedett jelentősen az átlagos értékek fölé.

A hónap második hetében az időjárásunkat meghatározó anticiklon hatására ún. „hidegpárna" alakult ki, egyre nagyobb területet jellemzett tartósan ködös, borús idő, ezeken a tájakon az éjszakák enyhébbek, a nappalok ugyanakkor lényegesen hidegebbek lettek, sokfelé csupán néhány °C volt a hőmérséklet napi ingása.

A hónap közepe után a térségünket érintő frontok hoztak ugyan némi változást, de a hőmérséklet többnyire a sokévi átlag alatt maradt, tartósabban csak az utolsó héten emelkedett napközben afölé, ahogy a mellékelt grafikon is mutatja.

időjárás-grafikon

A novemberi napi minimum- és maximum-hőmérsékletek változása 2024-ben, valamint a hőmérsékleti minimumok, maximumok és napi középértékek sokévi átlagainak (országos területi átlagok) alakulása – forrás: MeteoPlaza

A novemberben regisztrált legmagasabb hőmérséklet az 1-jén a Baranya vármegyei Sátorhelyen mért 19,8 °C volt, ami pontosan 6 °C-kal alacsonyabb az adott naphoz tartozó hőmérsékleti rekordnál, az 1918. november 1-jén, Körösszakálon rögzített 25,8 °C-nál. Ezen a napon azonban igen nagy hőmérséklet-különbség alakult ki az ország területén, míg a Duna–Tisza köze déli felén és a Dunántúl déli részén több helyen a 20 fokot is megközelítette a napi maximum, addig északkeleten néhol alig haladta meg a 10 °C-ot.

időjárás-térkép

A hőmérséklet legmagasabb értékei 2024. november 1-jén – forrás: MeteoPlaza

A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét 24-én mérték a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Hídvégardón. Az akkor és ott regisztrált -10,0 °C 13 °C-kal magasabb az ehhez a naphoz tartozó hidegrekordnál, az 1988. november 24-én, Baján mért -23,0 °C-nál. Míg a hóval borított keleti tájakon erősen lehűlt a levegő ezen a hajnalon, a Dunántúl nyugati részén voltak fagymentes területek is, ahogy a 4. ábrán is látható.

időjárás-térkép

A hőmérséklet legalacsonyabb értékei 2024. november 24-én – forrás: MeteoPlaza

Az ősz korábbi részének kiadós esői után az utolsó őszi hónap az átlagosnál kevesebb csapadékot hozott. Ugyanakkor korántsem volt egyenletes a csapadékeloszlás. Az ország északi részein sokfelé 20 mm, sőt a legszárazabb területeken – a Kisalföld nyugati területein és az Alpokalján – néhol 10 mm alatt maradt a havi csapadékösszeg, a déli és keleti határ közelében ugyanakkor többfelé a sokévi átlag közelébe emelkedett, nem egy helyen meghaladta az 50 mm-t, ahogy a mellékelt térképen is látható.

időjárás-térkép

A novemberi csapadékösszeg 2024-ben – forrás: MeteoPlaza

November első felében számottevő mennyiségű csapadék ugyan sehol sem esett, kisebb eső, szitálás azonban előfordult helyenként. 18-a és 22-e között – a hónap legcsapadékosabb időszakában – azonban országszerte és több alkalommal is hoztak csapadékot az átvonuló frontok, frontrendszerek. 20-án egy hidegfrontot kísért sokfelé – főként délen – kiadós eső, néhol zivatar is előfordult.

Később – rövid csapadékszünet után – egy ciklon hullámzó frontrendszere okozott nagy területen – főleg az ország északi felén – havazást, délen havas esőt, esőt. Ekkor az ország nagy részén – a Kisalföld és a déli területek kivételével – összefüggő hótakaró alakult ki, melynek vastagsága sík vidékeken 2-8 cm, a hegyekben többfelé 10-17 cm között alakult. A hó nagy része legtöbb helyen néhány nap alatt elolvadt, legtovább a hegyekben maradt meg, de a hónap végére ott is eltűnt. Ezt követően országos csapadék már nem volt, de 27-e és 29-e között többfelé növelte kisebb-nagyobb eső a csapadékbevételt. Ezzel együtt a havi csapadékmennyiség területi átlaga alig haladta meg a sokévi átlag felét, ahogy a mellékelt grafikon is mutatja.

időjárás-térkép

A novemberi napi csapadékmennyiség területi átlagai és ezek, valamint a sokévi értékek összegződése a hónap folyamán 2024-ben – forrás: MeteoPlaza

A hónap első felében, pontosabban 18-a előtt az országban sokfelé bő egy hónapon, nem egy helyen több mint öt héten keresztül nem esett számottevő mennyiségű csapadék. A száraz időjárás következtében a talaj felső rétegei kiszáradtak, de korántsem olyan erősen, mint hasonlóan hosszú nyári szárazság esetén. November közepe előtt a Dunántúl északkeleti területein és az Alföld jelentős részén 40%, Szeged környékén 30% alá csökkent a felső 20 cm-es talajréteg nedvességtartalma.

időjárás-térkép

A felső 20 cm-es talajréteg nedvességtartalma 2024. november 11-én – forrás: HungaroMet

A későbbi esők, illetve havazás hatásra ismét növekedett a nedvességtartalom az ország túlnyomó részén. Az esők után a talajfelszín sárossá vált, a földek járhatósága romlott. A hónap végén a felső 20 cm-es rétegben a növények számára hasznosítható víztartalom aránya már csak a Kisalföldön maradt 60% alatt, az ország nagy részén meghaladta a 70%-ot.

időjárás-térkép

A felső 20 cm-es talajréteg nedvességtartalma 2024. november végén – forrás: HungaroMet

Mivel az általában hideg, gyakran párás, ködös novemberi időjárásban a párolgás jelentéktelen volt, a csapadékot jelentő lassú esők, illetve a havazás során a lefolyással járó veszteség is csekély volt, a víz túlnyomó része a földbe szivárgott, ezért a hónap első felének száraz időjárása ellenére a hónap utolsó heteiben ismét csökkent a talaj vízhiánya.

A délnyugati határ közelében néhol már 10 mm-nél is kevesebb csapadékra lenne szükség, hogy a felső 1 m-es rétegben telítődjön a föld, 100 mm-t meghaladó deficit legnagyobb területen a Tiszántúl déli részén fordult elő, de a legszárazabb vidékeken, Szeged környékén is 150 mm alá csökkent.

időjárás-térkép

A felső 1 m-es talajréteg számított vízhiánya 2024. november végén mm-ben – forrás: HungaroMet

A hónap első heteinek esőmentes időjárása országszerte kedvezett a szántóföldi és kerti munkáknak. Az október eleji kiadós esők előtt elvetett kalászosok és káposztarepce a kevés csapadék ellenére jól fejlődtek, a későbbi őszi vetések kelését, illetve a kikelt növények fejlődését azonban többfelé akadályozhatta a szárazság, ebben azonban kedvező változást hoztak november második felének csapadékrendszerei. Hatásukra az ország túlnyomó részén csökkent a talaj vízhiánya, jó esély van rá, hogy átlagosnál kissé szárazabb tél esetén is kedvező nedvességviszonyokkal induljon a következő vegetációs időszak.

Bár novemberben nem voltak ritkák a fagyos éjszakák, az őszi vetésekben nagy területen, komoly károkat okozó, tartósan erős lehűlés nem volt, -10 °C-nál erősebb fagy legfeljebb az Északi-középhegység fagyzugos völgyeiben fordulhatott elő.

Indexkép: Shutterstock