Polár expressz
Az éppen csak magunk mögött hagyott Karácsonyi időszak időjárása meglepően nagy különbségekkel rendelkező zónákra szabdalta az országot: volt ahol esett az eső vagy éppen havazott, másutt ónos eső szitált, de a fagyos helyek mellett a szokatlan meleg is megjelent már. Mindezt egy hullámzó frontrendszer hozta a nyakunkra, melynek tisztességes meteorológiai megnevezése a polárfront (Na kinek ugrott még be rajtam kívül Tom Hanks Karácsonyi vonatos meséje a Polar expressz?). A polárfrontot poláris örvénynek is hívják, és általában az északi szélesség 30. és a 60. fokai között jelenik meg, bár a déli féltekén is előfordul a hidegebb északi és a melegebb déli légtömegek találkozásánál. Maga a front állandóan mozgásban van, nyáron inkább északabbra, télen pedig délebbre található.
Az említett polárfront tehát jelenleg nálunk időzik és egy Nyugat-Európában örvénylő ciklonnal küzd, mely enyhe hőmérsékletű légtömeget hoz. Ebből adódik az ország két fele közötti hőmérsékleti szakadék, melynek egyik oldalán síelni lehet, a másikon meg majdhogynem egy szál ingben sétálni a fák között, és a nagy diverzitást mutató csapadékot is ennek köszönhetjük. Az északkeleti országrészeket hó borítja, hétfőn a kitisztult égbolt mellett erősen lehűlt a térség. Ez jellemzi Nógrád megyét, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéket ahol -10 fokot is mértek.
"A leghidegebb a Sajó völgyében volt, ott kereken -15 fokot láthatott a hőmérő higanyszálán az, akinek még van ilyen régimódi mérőeszköze, az idei tél leghidegebb hőmérsékletével."
A poláris örvény csatát veszít és visszaindul a fagyos északra, ahol született, a helyét pedig az emlegetett, győzedelmes nyugati anticiklon foglalja el, enyhébb légtömegeivel. Fotó: Unsplash
Melegedő klíma
És akkor térjünk rá az eddigiekhez képest megdöbbentő jóslatokra: melegedés jön, mi több szilveszterre lesz a legmelegebb, a Dunántúlon 14-16 fokot várhatunk- írta meg a 24.hu, ahol Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa nyilatkozott. Molnár elmondása szerint a december 31-ei melegrekord 16,5 Celsius-fok, amit 1920-ban mértek Sopronban.
Aki eddig figyelt, az már tudja is mi történik majd: a poláris örvény csatát veszít és visszaindul a fagyos északra, ahol született, a helyét pedig az emlegetett, győzedelmes nyugati anticiklon foglalja el, enyhébb légtömegeivel.
"A gyors tempóban melegedő Kárpát-medencében január 31-ére már az éjjeli fagyok is eltűnhetnek, helyettük akár 0-9 fokos éjszakák várhatnak ránk."
A legmelegebb - ahogy már említettük - Dunántúl délnyugati részén lesz kora délután, a leghidegebb, pedig változatlanul északkeleten, ott mindössze 5-6 fokos hőmérséklet várható.
A lehűlés persze kérlelhetetlenül újra megérkezik, nem is később, mint január 2-a és -3-a magasságában. Fotó: Unsplash
Derűre ború
Kedden este még egy kisebb, névtelen front izzadhat ki némi csapadékot eső formájában országszerte, Nógrádban és Borsodban azonban még hó is eshet. A melegedő, átmeneti időszak további ónos esőt is ígér, de szerdától már jön a száraz, meleg időjárás, esetlegesen kisebb esőkkel, szitálásokkal, melyek bárhol és bármikor megcáfolhatják a jobb sorsra érdemes meteorológiai előrejelzéseket.
A lehűlés persze kérlelhetetlenül újra megérkezik, nem is később, mint január 2-a és -3-a magasságában, legalábbis az Agronaptár.hu hosszútávú előrejelzése szerint. A megszokott rend tehát végül visszaáll, jönnek majd a január elején szokásos 0-5, 1-6 fokos maximumhőmérsékletek újabb vegyes halmazállapotú csapadékkal, nincs itt semmi látnivaló, tessék szépen továbbtocsogni a latyakban.
(Forrás: 24.hu Képek: Unsplash)