Nincs olyan kert, amelyben ne lenne néhány évelő lágyszárú, sőt az utóbbi évtizedben, elsősorban költséghatékonysági szempontok miatt, az egynyári virágágyásokat is felváltották az évelők. Népszerűségük oka, hogy a legtöbbjük könnyen tartható, megbízhatóan virágoznak és lassabban vagy gyorsabban, de terjednek.

A definíciót szokás kiegészíteni az adott ország klímáján az adott növényfaj télállósági kritériumával is: a fagyérzékenyeket ősszel fel kell szedni, ezzel szemben a télállókkal nincs sok teendő, a telepítés évében is már virágoznak, kora tavasszal elszáradt részeiket kell csak eltávolítani, azonban 5–10 évente érdemes ezeket is felszedni és felfrissíteni a töveket.

Mik is azok az évelő lágyszárúak?

A kategória mesterséges, agrobotanikai: minden olyan növényrendszertanilag különböző fajt ide sorolunk, amelynek lágy- (dudva, palka vagy szalma-) szára van, több évig élnek, mert kitartóképleteik, amelyekkel a számukra kedvezőtlen időszakot (szárazság vagy fagy) vészelik át, a föld felett (dudvaszár, inda, ostorinda), földön (tőlevélrózsa), a földdel egy szintben (különböző szár vagy gyökérmódosulások vagy bojtos gyökérzet rügyei), vagy a föld alatt (gyöktörzs, tarack, kolonc, hagyma, hagymagumó, gumó) találhatóak meg.

Szaporításuk

Az évek alatt terebélyessé fejlődött lágyszárúinkat 5–10 évente érdemes felszednünk, elhalt részeiket eltávolítani és e művelet során gyakran szembesülünk azzal, hogy kinőtték a helyüket vagy máshova is telepíteni szeretnénk belőlük.

Szaporításukhoz fontos ismerni, hogy melyik kitartó szerv micsoda

Dudvaszár

Az az évi dudvaszárak a kedvezőtlen időjárás hatására elszáradnak, tövükben „mini” dudvaszárhajtások jelennek meg, a következő vegetációs időszakban ezek nyúlnak meg és virágoznak: citromfű (Melissa officinalis), harangvirágok (Campanula), cickafarkak (Achillea), őszirózsák (Aster), bablevelű varjúháj (Sedum telephium). Tőosztással könnyen szaporítható, a leválasztott utódon legalább 1 „mini” hajtásnak és hozzá kapcsolódó gyökérnek kell lennie.

A citromfű mini dudvaszárai az elszáradt szárak védelmében

A citromfű mini dudvaszárai az elszáradt szárak védelmében – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Bojtos gyökérzet rügyei

A gyökérzet tápanyagot nem raktároz, a növény a talajszinten lévő rügyekből újul meg (díszfüveink, szittyóink). Szaporításuk roppant egyszerű, mert a „fűcsomókat” ollóval vagy ásóval csak fel kell darabolni, minden olyan darab életképes, amin a bojtos gyökérzet néhány szála és rügye megmarad, általános szabályként elmondható, hogy legfeljebb négy részbe érdemes csak vágni, hogy kellő növekedési eréllyel tudjon megújulni, a túl apróra szabdalás után csak vegetál az egyed.

Tőlevélrózsa

A levelek igen rövid szártagú száron fejlődnek: kankalinok (Primula),  százszorszép (Bellis perennis), kövirózsák (Sempervivum, Jovibarba). Legtöbb esetben csak a fő rozetta közelében, indán vagy tarackon fejlődő sarjtőlevélrózsák választhatók le, ha már gyökeresek, ketté nem vághatók.

Százszorszép sarjtőlevélrózsái már leválaszthatók

Százszorszép sarjtőlevélrózsái már leválaszthatók – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Inda

A talaj felszíne közelében fejlődő, hosszú szártagú hajtás, amelynek ízközei vagy csúcsrügye legyökeresednek és azon új egyedek fejlődnek. Az árnyéki gyeppótló fajaink gyakran tartoznak az indás lágyszárúak közé: a kis télizöld (Vinca minor) vagy a nagy télizöld meténg (Vinca major), az indás infű (Ajuga repens), pénzlevelű lizinka (Lisimachia  nummularia), míg gyümölcseink közül a szamóca (Fragaria xananassa). [Ostorindája a nálunk nem télálló szobapáfránynak (Nephrolepis exaltata) van.]

Indás növények szaporításánál az indák akkor választhatók le, ha a rügyből fejlődő új növény már belegyökeresedett a talajba, a gyökeres egyedről érdemes levágni a tovább tekergőző indát és a gyökértelen sarjnövényeket. Praktikus, ha az indán fejlődő növényt nem a talajba, hanem egy cserép földbe gyökereztetjük, bújtjuk le, így a leválasztás nem sokkolja.

Kis télizöld metén indái sarjnövényekkel

Kis télizöld metén indái sarjnövényekkel – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Koloncos gyökér

Csak a dudvaszár maradvány tövében lévő rügyből tud kihajtani, a koloncok, amelyek gyökérgumók, csak tápanyagot raktároznak, leválva életképtelenek: bazsarózsák (Paeonia); sásliliomok (Hemerocallis), szőrös varangyliliom (Tricyrtis hirta), amelynek ráadásul még tarackja is van. A kolonc annyi felé osztható, ahány dudvaszár van, szétvágásukkor a koloncokra vigyázzunk, azokat ne szakítsuk le, különben a rügy nagyon satnya hajtást fog fejleszteni.

szőrőös varangyliliomnak koloncai és tarackjai is vannak

A szőrös varangyliliomnak koloncai és tarackjai is vannak – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Hagymagumó

A hagyma páncéllevélbe burkolt szárgumó, általában több ponton is kihajt, akár kettévágottan is, gyakran mérgezőek: kardvirág (Gladiolus); frézia (Fresia), krókuszok és sáfrányok (Crocus), kikericsek (Colchicum). A hagymagumókat felezhetjük vagy a sarj hagymagumóikat válasszuk le. A kettévágott hagymagumó újbóli virágzásához több év regeneráció kell.

Hagyma

Módosult allevelek, csak a tönkről (szárról) tud kihajtani, sérülésre általában elpusztul: hóvirágok (Galanthus), díszhagymák (Allium), császárkorona (Fritilaria imperialis), kotúliliom (Fritillaria meleagris), liliomok (Lilium), nárciszok (Narcyssus), csillagvirágok (Scilla), Puschkin-virág (Puschkinia), míg a juno-nőszirmok (Juno) hagymáihoz koloncok is kapcsolódnak.

Legpraktikusabb a sarjhagymák leválasztása, azok már gyakran a következő évben virágoznak, de a hagymákat hosszában is felezhetjük vagy negyedelhetjük, fontos, hogy a húsos allevelekhez a tönkből is kapcsolódjon egy darab. A felezett hagymák nehezen regenerálódnak, ezért csak különleges esetben válasszuk ezt a szaporítási módot.

szaporítóképletek

Néhány földalatti szaporítóképlet (balról jobbra) koloncos gyökér, kardvirág és frézia hagymagumó, hagyma és gumó – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Gumó

Ággumó, bármelyik pontról hajtás törhet elő, felezhető: gumós sarkantyúka (Tropaeolum tuberosum), zöldségeink közül a burgonya (Solanum).

Gyöktörzs (rizóma)

Vízszintes, ferde vagy függőleges, tápanyag raktározásra módosult szár, amin járulékos gyökérzet fejlődik: nőszirmok (Iris), páfrányok, kanna (Canna), salamonpecsétek (Polygonatum).

gyöktörzses páfrányok

Gyöktörzses páfrányok – fotó: Dr. Kerényi-Nagy Viktor

Tarack (sztolon)

Vízszintes, ferde vagy függőleges, tápanyagokat nem raktároz, csak gyors terjedést szolgál módosult szár, amin járulékos gyökérzet fejlődik: gyöngyvirág (Convallaria majalis), amelynek azonban a tarackjai gyöktörzsben végződnek. A tarackok bárhol elvághatóak, jó eséllyel megmaradnak. [Tarackoló gyomnövényeinket ezért nem szabad kapával ritkítani, mert lényegében csak elszaporítjuk őket.]

Mint láthatjuk, a növények számos módon alkalmazkodtak a számukra nem kedvező időszakhoz, és bár egy-egy növényfaj akár többféle stratégiát és kitartóképletet fejleszthet, ezen szervek pontos ismerete nagyban hozzájárul ahhoz, hogy otthon mi magunk is tudjuk szaporítani kedves növényeinket.

Dr. Kerényi-Nagy Viktor, Ph.D.
agrártudomány doktora
favizsgáló és faápoló szakmérnök
okleveles kertészmérnök,
mérnöktanár