A csapdanövények újra hódítanak a mezőgazdaságban, mivel természetes védelmet nyújtanak a kártevőkkel szemben. Az egyre súlyosbodó klímaváltozás és a vegyszerek csökkenő hatékonysága miatt a gazdák ismét felfedezik ezt az elfeledett technikát, amely csökkenti a peszticidhasználatot, és növeli a terméshozamot – írja az earth.org.
Visszatérés a nagyapa ötletéhez
Rafik Danwade indiai gazdálkodó Maharashtra állam Jambhali falujában sokféle növényvédő szert kipróbált, ám egyik sem nyújtott hosszú távú védelmet 3200 tő chili növénye számára a fonálférgek és más kártevők ellen. A vegyszerek csökkenő hatékonysága miatt végül visszatért egy régi módszerhez, amelyet még nagyapja tanított neki az 1970-es években: 1000 tő körömvirágot ültetett a chili mellé és a táblák szélére.
A körömvirág hatékony csapdanövénynek bizonyult - Fotó: 123rf
A körömvirág ugyanis olyan toxinokat bocsát ki, amelyek elpusztítják vagy elriasztják a kártevőket, például a levéltetveket és a fehérlegyeket. Az 1990-es években Indiában végzett kísérletek azt mutatták, hogy az afrikai körömvirág sikeresen csökkentette a paradicsomon megjelenő gyapotbagolya hernyópopulációját is.
A csapdanövények használata során mérsékli a peszticidhasználat szükségességét, ami nemcsak a gazdák és a fogyasztók egészségét védi, hanem a talaj termékenységét is megőrzi.
A kártevők terjedése és a csapdanövények szerepe
A globális felmelegedés következtében a kártevők egyre nagyobb területeket hódítanak meg, több generációjuk fejlődik ki évente, és az invazív rovarfajok képesek túlélni a telet is. Az ENSZ Mezőgazdasági Szervezete szerint a rovarkárok évente 70 milliárd dolláros veszteséget okoznak, míg a növényi betegségek további 220 milliárd dolláros kárt okoznak.
A csapdanövények hatékonynak ezeknek a veszteségeknek a mérséklésében azáltal, hogy vonzzák a kártevőket, ezzel eltérítve őket a fő terményről, vagy éppen odacsalogatják a kártevők természetes ellenségeit, például a ragadozó rovarokat és madarakat.
Gazdák tapasztalatai és előnyök
Danwade mellett más indiai gazdák is egyre inkább felismerik a csapdanövények előnyeit. Egy gazdálkodó például jácintbabot ültetett, hogy megvédje a ciroktermését a kártevőktől.
Más haszna is lehet a csapdanövényeknek: Danwade nemcsak a chilit védi a körömvirágokkal, hanem eladásra is kínálja azokat, mivel Indiában nagy kereslet van rájuk a vallási szertartások és dekorációk miatt. Egyrészt növekedett a chili hozama, másrészt az eladásból is nyeresége lett.
A csapdanövények szerepe a jövő mezőgazdaságában
A csapdanövények alkalmazása újra teret nyerhet a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok között. Bár sok gazda még mindig a vegyszeres növényvédelmet részesíti előnyben, a környezetbarát megoldások hosszú távon szintén hasznosnak bizonyulhatnak, különösen a peszticidekkel szembeni rezisztencia növekedésével.
A kutatók szerint a csapdanövények hatékonyságának növelése érdekében fontos megérteni a kártevők viselkedését és az őket vonzó hatást.