A folyók és tengerek befagytak, a fák szétfagytak, sokaknak nem volt mit enni, és nem volt mivel fűteni.

A nagy fagy

1709 telén olyan szélsőségesen hideg időjárás köszöntött Európára, amely az elmúlt 500 év leghidegebb európai telének számít. 1709. január 5-én William Derham tudós és teológus -12 Celsius-fokos hőmérsékletet mért az angliai London közelében, ami a legalacsonyabb érték volt az 1697-ben kezdődött feljegyzések óta. Más, Európa-szerte mért hőmérsékleti értékek elérték a -15 és -20 Celsius-fokot is.

Emberek ezrei haltak meg, és a körülményeket tovább rontotta, hogy a tél két nagy háború idején történt: a skandináviai nagy északi háború és a spanyol örökösödési háború alatt.

A nagy fagy váratlanul érte az embereket, hiszen akkoriban még nem léteztek időjárás-előrejelzések. A hideg hirtelen, egyik napról a másikra köszöntött be. A havazás elkezdődött és nem akart elállni, az átlaghőmérséklet pedig -20 Celsius-fokig süllyedt.

Az extrém hideg leginkább Franciaországot érintette. Két héten át havazott, és -20 Celsius-fok volt. Nem volt idő felkészülni, ezrek haltak meg hipotermiában, mire megérkezett a segítség. Az időjárás az állatokat sem kímélte.

A folyók, a csatornahálózat és a kikötők befagytak. A Földközi-tenger partján, Marseille kikötőjében, valamint a Rhone és a Garonne folyók különböző pontjain a jég elbírta a megrakott szekerek súlyát, így körülbelül 28 centiméter vastagságú lehetett. A kétségbeesett lakosok kénytelenek voltak elégetni minden bútort, hogy melegen tartsák magukat. Párizst három hónapig elzárta a hó, a lakókhoz nem jutott el az utánpótlás.

A gazdagoknak voltak ugyan készleteik, azonban a kenyér, a hús és néhány alkoholos ital is megdermedt. Csak a vodka, a whisky és a rum maradtak folyékonyak. Versailles-ban az orléans-i hercegnő, XIV. Lajos király sógornője ezt írta egy hannoveri rokonának: "A hideg itt olyan kegyetlen, hogy leírni sem lehet. Ülök a duruzsoló tűz mellett, az ajtó előtt van egy paraván, ami be van zárva, így ülök itt egy bundával a nyakamban, a lábam pedig egy medvebőr zsákban, és még mindig reszketek, és alig bírom tartani a tollat. Soha életemben nem láttam még ilyen telet, mint ez a mostani, amely megfagyasztja a palackba zárt bort."

A hó az egész kontinensen elzárta az utakat. Németország meleg forrásai is befagytak, ahogy Amszterdam csatornái, Svájc tavai, valamint az Adriai- és a Balti-tenger is. Egyes beszámolók szerint a hideg akkora volt, hogy a fák spontán módon széttörtek, és a templomi harangok sem harangoztak, mert megrepedtek vagy eltörtek.

Miért volt ennyire hideg?

Az éghajlati feljegyzések tanulmányozásának köszönhetően ma már tudják a kutatók, hogy a keletről érkező szokatlanul erős szelek és a szokatlanul erős sarki örvény együttesen észak felé tolták el a sugáráramlatot, lehetővé téve, hogy extrém hideg levegő terjedjen el Európában.

A La Niña és az El Niño egyaránt olyan meteorológiai jelenségek, amelyek globálisan befolyásolják az éghajlati viszonyokat. A La Niñát a Csendes-óceánban az Egyenlítő közelében szokatlanul hideg óceáni hőmérséklet jellemzi, ami Észak-Amerika és Európa nagy részén az átlagosnál hűvösebb hőmérsékletet eredményezhet. Az ezzel ellentétes jelenség az El Niño, amely szokatlanul meleg óceáni hőmérsékletet eredményez ezen a területen. 1709 telén ez a két jelenség együttesen rendkívül hideg körülményeket okozott Európa felett.

Hatással volt az időjárásra a vulkáni tevékenység is, ugyanis a Szicília keleti partjainál található Etna 1708 végén kitört, hamut és kén-dioxid-részecskéket juttatva a légkörbe. Amikor hamu kerül a légkörbe, az lehűti az óceán vizét, mivel megakadályozza, hogy a napfény felmelegítse azt.

A Maunder-minimum a Nap nagyon alacsony aktivitásának 1645-től 1715-ig tartó időszakára utal. A tudósok szerint ez az időszak globális lehűlést okozott, ami hozzájárulhatott az Európában tapasztalt szélsőséges hideghez.

Az elhúzódó tél az emberek mentális egészségére is súlyos hatással volt, továbbá sokaknak el kellett költözniük otthonaikból, hogy melegebb éghajlatot keressenek a túlélés érdekében.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock