Az izomgörcsök, vagy a szemhéj rángása, nagyon kellemetlen tünetek. Több okuk is lehet, ezért ha gyakran fordulnak elő, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Amennyiben pedig magnézium hiány okozza, azon akár mi magunk is könnyedén segíthetünk. Például gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával. De nem mindegy, melyik gyümölcsöt vagy zöldséget választjuk!

A szemhéjrángás okai

A szemhéjrángás nem más, mint a szemhéjizmok ismétlődő, akaratlan összehúzódása. Általában fájdalommentesek, azonban annál kellemetlenebbek. Az okok között a leggyakrabban a stressz, a túl sok koffein, a fáradtság, az alváshiány, vagy éppen a magnéziumhiány szerepel.

A magnézium egy ásványi anyag, amelyik fontos szerepet tölt be az izmok és az idegek megfelelő kommunikációjában, melynek hiányában az idegek helytelen jeleket küldhetnek az izmoknak. A szemrángás mellett gyakran fordul elő lábgörcs, amikor magnéziumhiány lép fel a szervezetünkben.

banán magnézium gyümölcs

Együnk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, azonban magnéziumhiány esetén a gyümölcsök között is az egyik legjobb a banán. Fotó: Shutterstock

A legtöbb szemhéjrángás rövid időn belül magától elmúlik, azonban fontos, hogy ha mégsem, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz. Amennyiben pedig magnéziumhiányunk van, nagyon fontos, hogy magas magnézium tartalmú élelmiszereket fogyasszunk.

Ezért fontos a magnézium

A magnézium egy esszenciális ásványi anyag, melynek igazán sok, nagyon fontos feladata van. A magnézium felelős a vérnyomás szabályozásáért, az izmok és idegek megfelelő működéséért, de ezen kívül a magnézium 300 különböző biokémiai folyamatban is részt vesz a szervezetünkben.

A magnéziumszükségletünk függ az életkorunktól, a nemünktől. Egy felnőtt napi magnézium szükséglete 300-350 milligramm, de jóval több magnéziumra van szüksége a szervezetnek például várandósság esetén, akkor, ha rendszeresen végzünk testmozgást, de a cukorbetegség, a krónikus vesebetegség, a gluténintolerancia és a rendszeres alkoholfogyasztás esetén is csökkenhet a magnézium szintje a szervezetünkben.

A leggyakrabban abból jövünk rá, hogy magnéziumhiányunk van, hogy az izmaink időnként görcsölnek és összerándulnak, különösen a lábunkban, illetve úgy érezzük, ugrál a szemhéjunk. Ennek az az oka, hogy a magnézium fontos szerepet tölt be az izmok megfelelő működésében, többek között azzal, hogy befolyásolja a kalcium és a kálium felhasználását. De még arra is képes a magnézium, hogy blokkolja azokat a fájdalomreceptorokat, amelyek az izomfájdalmakat érzékelik.

A magnéziumhiány egyéb tüneteket is okozhat. Ha túl gyakran fáj a fejünk, vagy migrénes fejfájások gyötörnek bennünket, akkor is fennállhat a magnézium hiánya a szervezetünkben. A túl szapora vagy a rendszertelen szívverés szintén a magnéziumhiány tünete lehet. De a magnéziumhiány következménye lehet a depresszió és az idegesség is, és alvászavarokat is okozhat. Az is gyanús lehet, ha gyengének, fáradékonynak érezzük magunkat, és ha a vérnyomásunk megemelkedik.

A magnézium kulcsfontosságú jelentőséggel bír a szívünk számára. Ha elegendő a magnézium a szervezetünkben, csökken a szívritmuszavar kialakulásának esélye, valamint nő az érfalak rugalmassága. De a magnézium részt vesz a kognitív képességek javításában is, és jótékonyan befolyásolja a memóriát. A stroke esélyét is csökkenti, és kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást. A kellő mennyiségű magnézium ezen kívül segít az asztmás rohamok mérséklésében is.

Ezeket az élelmiszereket fogyaszd, ha alacsony a magnézium szinted

1. A különféle magvak gazdagok magnéziumban. A kendermag esetén 100 grammban 700 mg található, vagyis 3 evőkanál kendermagolajjal már fedezzük a napi szükséges magnézium mennyiség felét.

2. A dió- és mogyorófélékben szintén rengeteg magnézium található. A dió ezen kívül folsavval, B- és E-vitaminnal, cinkkel és káliummal is ellátja szervezetünket, továbbá nincs benne koleszterin, de annál több Omega-3 zsírsavat tartalmaz. Azonban, mivel magas a zsír- és kalóriatartalma, mértékkel fogyasszuk.

3. A hüvelyes zöldségeknek is igazán magas a magnéziumtartalmuk, ezért együnk bőségesen zöldborsót, csicseriborsót, és babot.

4. A teljes kiőrlésű rizs, kenyér és tészta szintén sok magnéziumot tartalmaz.

banán gyümölcs

A banán igazi magnézium bomba, ezért érdemes gyakran fogyasztani. Fotó: Shutterstock

5. De a halak is kiváló magnézium források, ezen kívül bővelkednek Omega-3-ban is.

6. A gyümölcsök közül a banánban 36 mg, a szederben és a málnában 30 mg, a kiviben 17 mg magnézium van.

Ezért egyél sok banánt

A banán tehát amellett, hogy nagyon finom, magnéziummal is bőségesen ellátja a szervezetünket. De nem csak emiatt érdemes fogyasztani.

A banán, azon túl, hogy ellát minket energiával, a magnézium mellett még káliumban is gazdag, ezzel pedig segít a vérnyomás szinten tartásában, és a szívünk egészségéért is sokat tesz. Antacid-hatásának köszönhetően megvéd a gyomorfekélytől. Mivel megvastagítja a gyomor nyálkahártyáját, megvéd a gyomorsav túltermelődésétől. Ezen kívül a banán nagyon könnyen emészthető, így mindössze 110 perc alatt ürül ki a gyomorból, ezért ajánlható gyomorfekélyben szenvedőknek is.

Sőt, még hasmenés esetén is számíthatunk rá, mivel segít visszaszerezni az elvesztett káliumot. A banán triptofán tartalma javítja a kedvünket, így szomorúság esetén is hatásos fogyasztani. De a túlérett banánt se dobjuk ki, hiszen jóval több benne a TNF (tumor nekrózis faktor), ami rákellenes anyag, mely segít leküzdeni az abnormális sejtburjánzást a testben.

Egy banánnal fedezhetjük a napi C-vitamin szükségletünk 15%-át. Ezen kívül bővelkedik A- és E-vitaminban, de tartalmaz még vasat, rezet, jódot, mangánt és foszfort is. Különösen sok benne a B6-vitamin. Fokozza az izmok működését, természetes módon juttatja a szervezetet antioxidánsokhoz és egyéb tápanyagokhoz. Magas vastartalmának köszönhetően hemoglobin termelést idéz elő, így segít leküzdeni a vérszegénységet. A banán tehát igazán finom és egészséges gyümölcs, melyet érdemes gyakran fogyasztani.

Legyen saját banánod

Az indián banán termése ránézésre nem hasonlít az általunk ismert banánéhoz, azonban az íze nagyon is hasonló. Így hát ha szeretnénk házi banánt, neveljünk indiai banánt. Az első évben inkább árnyékosabb helyet keressünk neki, azonban a begyökeresedés után már jóval több napfényre van szüksége. Az indiai banán a kissé savanyú kémhatású talajt kedveli, amelyik kellően nedves, de ügyeljünk rá, hogy pangó vízben soha ne álljon.

Az indián banán rendszeres öntözést igényel, és évente két alkalommal magas kálium tartalmú műtrágyára van szüksége. Konténeres neveléskor oldható nitrogén, foszfor és kálium tartalmú műtrágya kijuttatása javasolt egyenlő arányban.

A konténeres csemetéket tavasztól őszig ültethetjük el. Ügyeljünk rá, hogy a gödör legyen kétszer olyan mély és széles, mint a növény földlabdája, és ne sérüljön a gyökérzete. Az ültetést követően alaposan öntözzük be.

Az indián banán virága hímnős, de nem képes az önbeporzásra. Először fejlődik ki a bibe, és a termékenyüléshez szükséges egy másik, nem rokon fa beporzása. Érdemes az érett polleneket összegyűjteni, és puha ecsettel a bibére juttatni. Mivel a pollenszemcsék bézs színűek, könnyen észre fogjuk venni őket az ecseten. Akkor végezzük el a folyamatot, amikor a bibe vége fényes, zöld színű, és ragadós.

Az indián banánt időnként érdemes megmetszeni, hogy el tudjuk távolítani a rossz irányba növekedő ágakat, és szép formát adjunk a növénynek. Gyümölcse négy hét alatt érik be és augusztust közepétől szedhető. Termése puha és jellegzetes illata van, kívül világoszöld színű, a gyümölcs húsa pedig sárga.

Ha tehát magnéziumhiányban szenvedünk, ne feledkezzünk meg a banánról!