Bár sokan azt hiszik – mivel teljesen különböző ízvilágú táplálékok –, a sárgaborsó és a zöldborsó nem két különböző növény. A sárgaborsó a zöldborsó hántolt és felezett, szárított változata, amely a feldolgozás során természetes módon kétfelé válik, ezért szárazborsóként és feles borsóként is emlegetik.
Az emberiség évezredek óta fogyasztja a sárgaborsót. Európában a középkorban kedvelt étel volt a szárazborsóból készült kása; a Közel-Keleten és Indiában pedig ma is sokkal gyakrabban kerül a tányérra, mint nálunk.
A sárgaborsó jótékony hatásai
A sárgaborsónak a hüvelyesek többségéhez hasonlóan elhanyagolható a zsírtartalma, azonban nagyon gazdag rostban, ásványi anyagokban és vitaminokban.
Jótékony hatást gyakorol a vérnyomásra, támogatja a szív egészségének megőrzését, és hozzájárul a szívbetegségek megelőzéséhez.
Jelentős mennyiségű cinket tartalmaz, amely kedvező hatást gyakorol a koleszterinszintre. Rendkívül gazdag káliumban, amely kulcsfontosságú az ideg- és izomszövetek megfelelő működéséhez, illetve megakadályozza a kalciumvesztést, ezáltal növeli a csontok ásványianyag-sűrűségét. A sárgaborsó gazdag kalciumban, magnéziumban, és nagyszerű vas-, foszfor- és mangánforrás is. B1- és B12-, valamint E-vitamin-tartalma is jelentős, és pantonténsav, folsav és biotin is található benne.
A sárgaborsó gazdag polifenol antioxidánsokban, amelyek az immunrendszer aktiválásáért, a jótékony bélbaktériumokért, a rák elleni küzdelemért és a krónikus betegségek elleni védelemért felelnek.
A sárgaborsó jótékonyan hat az emésztőrendszer egészségére is: jelentős rosttartalma miatt segít a székrekedés megelőzésében, ezzel hozzájárul az emésztőrendszer egészségének fenntartásához. Glikémiás indexe alacsony, tehát lassú felszívódású szénhidrátnak minősül: nem hirtelen, hanem fokozatosan emeli meg a vércukorszintet, ezért fogyasztása cukorbetegek számára is ajánlott.
Jelentős fehérjetartalma miatt kiváló választás azok számára, akik nem esznek húst; továbbá fogyasztása után hamar jelentkezik a jóllakottságérzet, ezért fogyókúrázók számára is ideális.
A sárgaborsó fogyasztásának számos egészségügyi előnye van – fotó: Shutterstock
A sárgaborsó elkészítése
A sárgaborsót érdemes előző éjszaka beáztatni, mivel így könnyebben megpuhul, és a főzési idő a felére csökken.
Jól illenek hozzá az indiai fűszerek, a fokhagyma, a koriander, a petrezselyem, a pirospaprika, a csili, a gyömbér, a kurkuma és a római kömény.
Nemcsak főzelék, de finom krémleves is készíthető belőle, és az indiai konyha számos fogásához is remek alapanyag. Készülhet belőle fasírt, tehetjük salátába, de akár rakott ételekbe is, valamint köretként is fogyasztható. A sárgaborsóliszt pedig kiváló alternatíva a fehér liszt helyett.
Forrás: divany.hu